Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZI/423/195/MJ/05
z 17 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZI/423/195/MJ/05
Data
2005.05.17



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Zakres przedmiotowy i podmiotowy


Słowa kluczowe
deklaracja podatkowa
obowiązek płatnika
zeznanie podatkowe


Pytanie podatnika
Czy należy wykazać w zeznaniu podatkowym kwoty wynagrodzenia, które są wykazane w deklaracji PIT-11 a nie zostały wypłacone?


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a, 216 § 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zmian.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek


postanawia


- uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym w dniu 27.04.2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, jako prawidłowe.


UZASADNIENIE


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że od byłego pracodawcy otrzymał Pan informację PIT-11 o kwocie otrzymanego wynagrodzenia, które nie zostało Panu wypłacone. Nie wypłacenie wynagrodzenia za listopad i grudzień 2003r. oraz styczeń - marzec 2004r. było przyczyną rozwiązania umowy o pracę z Pana inicjatywy w marcu 2004r. Były pracodawca nie przekazywał także składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne od czerwca 2002r. do dnia ustania umowy o pracę.

Zdaniem Pana w opisanej sytuacji, nie ma Pan obowiązku wykazywania w zeznaniu podatkowym kwot wynagrodzenia wykazanego w informacji PIT-11, które nie zostało wypłacone.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza co następuje:

Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991r o podatku dochodowy od osób fizycznych /j.t. Dz. U. z 2000r Nr 14 poz. 176 z późn. zmian./ źródłem przychodów jest między innymi stosunek służbowy lub stosunek pracy.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodami z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W świetle art. 39 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 31, art. 33 i art. 35, w przypadku gdy nie dokonują rocznego obliczenia podatku, są obowiązani przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, (...), imienne informacje sporządzone według ustalonego wzoru, z zastrzeżeniem ust. 5. (...).

Natomiast jeżeli obowiązek poboru przez płatników, o których mowa w art. 31, art. 33 i art. 35, zaliczek na podatek ustał w ciągu roku, płatnicy są obowiązani sporządzić informację określoną w ust. 1 i przekazać ją podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika (...), w terminie do dnia 15 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrana została ostatnia zaliczka, z zastrzeżeniem ust. 5.

Informacja, o której mowa w cytowanym art. 39 ust.1 i 2 winna zawierać kwoty uzyskanych przez pracownika w roku podatkowym dochodach oraz potrąconych przez płatnika składkach na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz pobranych zaliczek na podatek dochodowy.

Jeżeli zatem wynagrodzenie za świadczenie usług pracy nie zostało wypłacone z winy pracodawcy, wówczas płatnik nie ma obowiązku sporządzania informacji o uzyskanych dochodach za dany okres. Zaległe wynagrodzenie, jeżeli zostanie Panu wypłacone, będzie dochodem roku podatkowego, w którym czynność ta zostanie dokonana i wówczas będzie podlegać opodatkowaniu wraz z innymi dochodami w rocznym zeznaniu podatkowym.

Jednocześnie organ podatkowy informuje, że powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj