Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZI/423/191/MJ/05
z 1 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZI/423/191/MJ/05
Data
2005.06.01



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
sprzedaż nieruchomości
utrata prawa do ulgi


Pytanie podatnika
Czy w opisanej sytuacji sprzedaż mieszkania spowouduje utratę ulgi budowlanej?


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a, 216 § 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zmian.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek


postanawia


- uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym w dniu 22.04.2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w części dotyczącej zwrotu kwot odliczonych w ramach ulgi mieszkaniowej po sprzedaży nieruchomości i po przeznaczeniu kwoty uzyskanej ze sprzedaży na spłatę kredytu mieszkaniowego oraz w sytuacji kupna innego mieszkania o nie mniejszej cenie, jako nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w latach 1999-2002 poniósł Pan wydatki na kupno nowego mieszkania w spółdzielni mieszkaniowej. W ramach rocznego rozliczenia podatkowego w ciągu tych lat dokonał Pan odliczeń w ramach ulgi budowlanej. Ponadto z odliczeń w ramach ulgi budowlanej korzystał Pan również przed 1999r., zatem łączna kwota odliczeń w latach 1992-2003 wyniosła 35.016,64 zł. W 2004r. wobec spółdzielni mieszkaniowej ogłoszono upadłość. Obecnie syndyk chciałby zawrzeć z wierzycielami układ, polegający na kontynuowaniu budowy mieszkania przez dewelopera, który jest zainteresowany kupnem majątku spółdzielni. Pan podjął decyzję o kontynuowaniu budowy nowego mieszkania. Równocześnie jednak zakłada Pan sprzedaż tego mieszkania po wybudowaniu, gdyż nabył Pan na wolnym rynku inne mieszkanie (w którym obecnie Pan mieszka), na które zaciągnął Pan kredyt na okres 25 lat.

Zdaniem Pana w opisanej sytuacji, może Pan sprzedać mieszkanie dopiero po pięciu latach od jego nabycia, aby nie utracić dokonanych odliczeń.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza co następuje:

Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jedn. tekst - Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2005r. źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2,:

a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Zgodnie z art. 28 ust. 1 cytowanej ustawy przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł.

Ponadto zgodnie z ust. 2 tego przepisu podatek od przychodu, o którym mowa w ust. 1, ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika.

W świetle art. 28 ust. 1 powołanej ustawy, w/w zasada nie ma zastosowania do podatników dokonujących sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania tej sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub e) w/w ustawy.

Natomiast zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a i e w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym na 2005 roku, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a :

a) w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży :

- na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części, lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,

- na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,

- na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,

- na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

- na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne - własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, (...)

e) w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit. a), w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo - kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

Ponadto zgodnie z art. 27a ust. 13 ustawy z dnia 26.07.1991r o podatku dochodowy od osób fizycznych /j. t. Dz. U. z 2000r Nr 14 poz. 176 z póżn. zmian./ w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002r., jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1 pkt 1 i 2, a następnie:

1. wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład,

2. w całości zmienił przeznaczenie lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy,

3. po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu,

4. wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzącym tę kasę,

5. przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych

- do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

W opisanej przez Pana sytuacji nie zaistniała żadna z cytowanych okoliczności, o których mowa w art. 27a ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zatem nie ma Pan obowiązku doliczenia do podatku, odliczonych w latach 1999-2003 wydatków poniesionych z tytułu wpłat do spółdzielni mieszkaniowej.

Fakt sprzedaży mieszkania przed upływem pięciu lat od daty jego nabycia lub zakup innego mieszkania zaproponowanego przez syndyka, nie powoduje obowiązku zwrotu odliczonych w ramach ulgi budowlanej wydatków mieszkaniowych. W przypadku, gdy wydatki poniesione w latach 1999-2001 zostałyby zwrócone Panu w jakiejkolwiek formie, wówczas powstaje obowiązek doliczenia uprzednio odliczonych kwot do podatku dochodowego za rok, w którym nastąpi zwrot odliczonych wydatków.

Do kwot doliczonych do podatku jako zwrot ulgi budowlanej nie nalicza się odsetek.

Natomiast jeśli sprzeda Pan to mieszkanie przed upływem pięciu lat, wówczas będzie Pana obowiązywał zryczałtowany 10% podatek dochodowy od sprzedaży nieruchomości. Z tego obowiązku może być Pan zwolniony, jeżeli w ciągu dwóch lat całą kwotę uzyskaną ze sprzedaży przeznaczy Pan na cele określone w powołanym art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a lub e, czyli między innymi na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup lokalu mieszkalnego (o tym fakcie musi Pan zawiadomić urząd skarbowy w ciągu 14 dni od daty sprzedaży).

Jednocześnie organ podatkowy informuje, że powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj