Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZI/423/191A/MJ/05
z 1 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZI/423/191A/MJ/05
Data
2005.06.01



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
prawo nabyte
ulga budowlana
wkład do spółdzielni mieszkaniowej
wykonawstwo


Pytanie podatnika
Czy w opisanej sytuacji poniesione wydatki można odliczyć od podatku w ramach praw nabytych?


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a, 216 § 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zmian.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek


postanawia


- uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym w dniu 22.04.2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w części dotyczącej odliczenia w 2005r. nowych odliczeń , jako nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w latach 1999-2002 poniósł Pan wydatki na kupno nowego mieszkania w spółdzielni mieszkaniowej. W ramach rocznego rozliczenia podatkowego w ciągu tych lat dokonał Pan odliczeń w ramach ulgi budowlanej. Ponadto z odliczeń w ramach ulgi budowlanej korzystał Pan również przed 1999r., zatem łączna kwota odliczeń w latach 1992-2003 wyniosła 35.016,64 zł. W 2004r. wobec spółdzielni mieszkaniowej ogłoszono upadłość. Obecnie syndyk chciałby zawrzeć z wierzycielami układ, polegający na kontynuowaniu budowy mieszkania przez dewelopera, który jest zainteresowany kupnem majątku spółdzielni. Pan podjął decyzję o kontynuowaniu budowy nowego mieszkania. Równocześnie jednak zakłada Pan sprzedaż tego mieszkania po wybudowaniu, gdyż nabył Pan na wolnym rynku inne mieszkanie (w którym obecnie Pan mieszka), na które zaciągnął Pan kredyt na okres 25 lat.

Zdaniem Pana w opisanej sytuacji, jeżeli w 2005r. poniesie Pan dodatkowe wpłaty na mieszkanie będzie Pan mógł odliczyć je od podatku w ramach ulgi budowlanej do wysokości niewykorzystanego limitu.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza co następuje:

Z treści art. 4 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 21.11.2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2000r. Nr 134, poz. 1509 ze zm.) podatnikom, którzy w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczenia od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a)-f) i pkt 2 ustawy w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002r., a odliczenia te nie znalazły pokrycia w podatku obliczonym za te lata, przysługuje prawo do dokonywania tych odliczeń na zasadach określonych w tej ustawie.

Natomiast podatnikom, którzy w latach 19997-2001 nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a) - f) ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002r., przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie prawo do odliczania od podatku dalszych wydatków na kontynuacje danej inwestycji, poniesionych od dnia 1 stycznia 2002r. do dnia 31 grudnia 2004r.

Inwestycje, o których mowa w powołanym przepisie, określone zostały na jego wstępie - art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a) - f).

Stosownie do art. 27a ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - w brzmieniu obowiązującym do końca 2001r., podatek dochodowy od osób o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2 - 15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczone m.in. na wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej - lit. c, zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej - lit. d, przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu - lit. f.

W świetle powyższego podatnikom, którzy ponieśli wydatki przed 1 stycznia 2002 roku, przysługiwało prawo do kontynuowania odliczeń od podatku wyłącznie z tytułu tej samej inwestycji w latach 2002-2004, zatem wydatki poniesione od 2005r. nie będą podlegały odliczeniu.

Podatnik ma prawo skorzystać z odliczenia od podatku w ramach ulgi budowlanej w zeznaniu podatkowym za 2005r., kwot które nie zostały pokrycia w obliczonym podatku dochodowym za 2004r.

Jednocześnie organ podatkowy informuje, że powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj