Interpretacja Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu
PDF II/415-21/05
z 20 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDF II/415-21/05
Data
2005.05.20



Autor
Urząd Skarbowy w Oświęcimiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Dochody małżonków


Słowa kluczowe
osoba samotnie wychowująca dzieci
rozliczenie roczne


Pytanie podatnika
Czy można korzystać z formy rozliczenia podatku za 2004 r. na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dzieci?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) - po rozpatrzeniu Pana wniosku (data stempla poczt. 14.03.2005 r., wpływ do US: 16.03.2005 r.), uzupełnionego w dniu 1 i 27 kwietnia 2005 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

We wniosku przesłanym w dniu 14.03.2005 r., uzupełnionym pismami z dnia 1 i 27.04.2005 r., przedstawił Pan następujący stan faktyczny:
Od listopada 2001 r. żyje Pan z żoną w separacji, która nie została orzeczona przez sąd. Od kwietnia 2002 r. toczyła się sprawa rozwodowa, która zakończyła się prawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego z dnia 22.03.2005 r. Od sierpnia 2003 r. powierzono Panu wykonywanie władzy rodzicielskiej nad małoletnią córką, co zostało ustalone przed Sądem Rejonowym na posiedzeniu w dniu 16.09.2003 r.
Ponadto nadmienia Pan, że w styczniu 2002 r., aktem notarialnym spisano majątkową umowę małżeńską, gdzie wyłączono wspólność ustawową, wprowadzając rozdzielność majątkową.

Wobec powyższego formułuje Pan zapytanie:
#9642; Czy może skorzystać z formy rozliczenia podatku za 2004 r. na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dzieci?

W świetle przepisu art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - dalej updof - od osób samotnie wychowujących w roku podatkowym dzieci małoletnie, podatek może być określony, na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów.
Na podstawie art. 6 ust. 5 updof - za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów. Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się również osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, iż w 2004 r. nie spełnia Pan żadnego z warunków wymienionych w obowiązujących przepisach, a zatem nie może Pan skorzystać z zasad preferencyjnego opodatkowania dochodów przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

W sprawie będącej przedmiotem zapytania nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

POUCZENIE:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia (art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 u.O.p.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj