Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZI/423/177/MJ/05
z 17 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZI/423/177/MJ/05
Data
2005.05.17



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
działka pod budowę
ulga podatkowa
utrata prawa do ulgi
zwolnienia podmiotowe


Pytanie podatnika
Czy w opisanej sytuacji po sprzedaży nieruchomości należy zwrócić ulgę podatkową?


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a, 216 § 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zmian.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek


postanawia


- uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym w dniu 19.04.2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w części dotyczącej zwrotu kwot odliczonych w ramach ulgi mieszkaniowej po sprzedaży nieruchomości, jako prawidłowe.


UZASADNIENIE


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w 2001r. nie pozostając w związku małżeńskim nabyli Państwo prawo współwłasności gruntu pod budowę domu wolnostojącego w wysokości po #189; każdy. W związku z tym skorzystali Państwo z ulgi podatkowej z tytułu zakupu gruntu. W latach 2001-2002 budowali Państwo dom mieszkalny na współwłasność i w związku z tym odliczali Państwo wydatki poniesione w związku z budową w ramach ulgi budowlanej. W styczniu 2003r. zawarli Państwo związek małżeński. Po zakończeniu budowy i przystąpieniu do korzystania z domu, żona skorzystała w 2003r. z ulgi remontowo-modernizacyjnej. W 2005r. macie Państwo zamiar sprzedać dom wraz z gruntem.

Zdaniem Państwo w opisanej sytuacji, nie mają Państwo obowiązku zwracać kwot odliczonych w latach 2001-2003 w ramach ulg podatkowych w związku ze sprzedażą nieruchomości.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza co następuje:

Na podstawie art. 27a ust. 13 pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991r o podatku dochodowy od osób fizycznych /j. t. Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z póżn. zmian./ w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002r., jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1 pkt 1 i 2, a następnie:

1. wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład,

2. w całości zmienił przeznaczenie lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy,

3. po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu,

4. wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzącym tę kasę,

5. przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych

- do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

W opisanej przez Państwa sytuacji nie zaistniała żadna z cytowanych powyżej okoliczności, zatem nie mają Państwo obowiązku doliczenia do podatku, odliczonych w latach 2001-2003 wydatków poniesionych z tytułu zakupu gruntu, budowy domu oraz wydatków remontowo-modernizacyjnych.

Sam fakt sprzedaży domu wraz z gruntem nie powoduje obowiązku zwrotu odliczonych w ramach ulg podatkowych wydatków mieszkaniowych. W przypadku, gdy wydatki poniesione w latach 2001-2003 zostałyby zwrócone Państwu w jakiejkolwiek formie, wówczas powstaje obowiązek doliczenia uprzednio odliczonych kwot do podatku dochodowego za rok, w którym nastąpi zwrot odliczonych wydatków.

Jednocześnie organ podatkowy informuje, że powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj