Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
PF-2/415/162/05
z 5 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PF-2/415/162/05
Data
2005.07.05



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
odliczenia od podatku
sauna
ulga remontowa


Pytanie podatnika
Czy wydatki na wybudowanie sauny w istniejącej części budynku mieszkalnego mogą zostać odliczone w ramach ulgi na remont i modernizację budynku mieszkalnego?


Podatnik w 2004r. w istniejącej części budynku mieszkalnego wybudował saunę. Wszystkie poniesione z tego tytułu wydatki udokumentowane zostały fakturami VAT.Podatnik stoi na stanowisku, że ponieważ sauna znajduje się w budynku mieszkalnym i służy wyłącznie potrzebom domowników, wydatki na jej wybudowanie mogą zostać odliczone w ramach ulgi remontowej.

Stosownie do art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202 z 2003r., poz. 1956) w latach 2004-2005 przysługuje ulga mieszkaniowa, o której mowa w art. 27a ust. 1, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt 1- ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003r. (j. t. Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późniejszymi zmianami). Zatem podatnik ma prawo odliczenia od podatku wydatków przeznaczonych na remont i modernizację, zajmowanego na podstawie tytułu prawnego, budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęcia remontu i modernizacji, jednakże pojęcia te należy definiować zgodnie z ich znaczeniem w dziedzinie inwestycji i budownictwa czy nawet znaczenia obiegowego, powszechnie stosowanego.

W myśl przepisu art. 3 pkt 8 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. - Prawo budowlane (j. t. Dz.U. Nr 207, z 2003r., poz. 2016 z późniejszymi zmianami) remont to wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a nie stanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.
W znaczeniu powszechnie stosowanym remontem jest wykonywanie robót budowlanych w istniejącym budynku mieszkalnym lub lokalu mieszkalnym wraz z wymianą dotychczas użytkowanych, zużytych składników wyposażenia technicznego budynku lub lokalu. Za modernizację natomiast uważa się trwałe ulepszenie, unowocześnienie istniejącego budynku lub lokalu mieszkalnego, wyrażające się w poprawie standardu użytkowego bądź technicznego lub obniżce kosztów eksploatacji.
Wykaz wydatków objętych ulgą na remont i modernizację lokalu mieszkalnego został zamieszczony w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156, poz. 788). W załączniku nr 1 do rozporządzenia, stanowiącym wykaz robót zaliczanych do remontu i modernizacji budynku mieszkalnego wymienia się między innymi wymianę i wykonanie nowych instalacji budynku, obejmujące rozprowadzenie po budynku instalacji oraz montaż trwale umiejscowionych: wyposażenia, armatury i urządzeń sanitarnych, elektrycznych, klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, przyzywowych oraz przewodów wentylacyjnych.

W związku z powyższym poniesione przez podatnika wydatki na jej wybudowanie, z wyłączeniem zakupu elementów przenośnych, można uznać za wydatki poniesione na remont, czy modernizację budynku mieszkalnego.
Tym samym stanowisko podatnika należy uznać za prawiodłowe o ile stan faktyczny przedstawiony we wniosku zgodny jest ze stanem rzeczywistym.

Interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej wydania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj