Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/005-0054/05
z 21 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BI/005-0054/05
Data
2005.07.21



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych --> Stawki ryczałtu


Słowa kluczowe
działalność usługowa
ryczałt ewidencjonowany
usługi transportowe


Pytanie podatnika
Jaką stawkę ryczałtu należy zastosować do przychodów uzyskanych w 2004 r. z tytułu świadczenia usług transportu pasażerskiego?


Stan faktyczny:

Podatnik w 2001r. rozpoczął działalność gospodarczą w zakresie usług kierowcy w transporcie osobowym na sprzęcie powierzonym, opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym według stawki 8,5%. Wymienioną działalność Wojewódzki Urząd Statystyczny zaklasyfikował według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) do grupy 74.50B – jako działalność jednoosobowych podmiotów gospodarczych świadczących usługi wyłącznie na rzecz jednego podmiotu.

W lipcu 2004r. Podatnik wydzierżawił autokar i rozpoczął świadczenie usług transportu na rzecz kilku podmiotów gospodarczych w związku z czym dokonano zmiany klasyfikacji prowadzonej działalności według PKD do grupy 60.23 – transport lądowy pasażerski, pozostały oraz do grupy 60.24 – transport drogowy towarów.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z treścią art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) przez działalność usługową należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz.U. Nr 42, poz. 264 ze zm.).

Przy czym stosownie do postanowień § 2 pkt 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 89 poz. 844) do celów opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU), nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2005 r.

W myśl art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e ustawy z dnia 20 listopada 1998r. przepisów dotyczących zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych nie stosuje się do podatników świadczących usługi wymienione w załączniku nr 2 do ustawy. W powołanym załączniku nr 2 zawierającym wykaz usług oznaczonych według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług wymieniono grupę 74.5 tj. usługi rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu oraz usługi świadczone przez jednoosobowe podmioty gospodarcze prowadzące działalność gospodarczą wyłącznie na rzecz jednego podmiotu, z wyjątkiem 74.50.2 tj. usług pozyskiwania personelu. Usługi jednoosobowych podmiotów gospodarczych wynajmujących się do pracy na rzecz jednego podmiotu mieszczą się w grupie 74.50.2 podgrupie 74.50.25-00.20, które stosownie do treści art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. i ustawy z dnia 20 listopada 1998r. podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 17%.

Zgodnie z powołaną wyżej Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług świadczone usługi w transporcie pasażerskim z wykorzystaniem różnych środków lokomocji, takich jak samochody, autobusy, autokary zostały sklasyfikowane w sekcji I, dziale 60, gdzie w grupie 60.23 zawarto usługi pasażerskiego transportu lądowego pozostałe. Tak więc świadczone usługi transportu pasażerskiego na rzecz kilku podmiotów gospodarczych mieszczą się w dziale 60 PKWiU i stosownie do treści art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy z dnia 20 listopada 1998r. podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%.

Reasumując w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym podatnik może do przychodów uzyskanych w 2004r. z tytułu:

  • świadczenia usług kierowcy w transporcie pasażerskim na rzecz jednego podmiotu zastosować stawkę ryczałtu w wysokości 17%,
  • świadczenia usług kierowcy w transporcie pasażerskim na rzecz kilku podmiotów zastosować stawkę ryczałtu w wysokości 8,5 %.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj