Interpretacja Urzędu Skarbowego w Rypinie
PDIO-443/531/9/05
z 24 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDIO-443/531/9/05
Data
2005.06.24



Autor
Urząd Skarbowy w Rypinie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
czynności cywilnoprawne
podatek od towarów i usług
sprzedaż towarów
strony umowy


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż samochodu osobowego, ciężarowego lub jego części podlega zwolnieniu z podatku od czynności cywilnoprawnych, gdy sprzedaży dokonuje podmiot, który z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowany podatkiem VAT lub też jest zwolniony z tego podatku.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rypinie, udzielając interpretacji w zakresie przepisów podatku od czynności cywilnoprawnych uznaje przedstawione we wniosku z dnia 18 kwietnia 2005r stanowisko za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Zgodnie z art. 14 a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa , stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pismem z dnia 18 kwietnia 2005r. zwrócił sie Pan o interpretację przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie zwolnienia z tego podatku.

Stan faktyczny w sprawie przedstawia się następująco: prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie handlu samochodami, częściami zamiennymi i innymi akcesoriami do samochodów. Kupował Pan wymienione towary za granicą lub w kraju. Będąc ich właścicielem, dokonywał Pan zawsze sprzedaży na fakturę VAT, w całości wykazując ten obrót w prowadzonych ewidencjach, a następnie deklaracji PIT-5 i VAT-7. Jest Pan zarejestrowanym podatnikiem VAT, nie korzystającym ze zwolnienia.

Ponadto wskazuje Pan, iż odbiorcami towarów były osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej.

Pana zdaniem, zgodnie z art. 2 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, sprzedaż samochodu osobowego, ciężarowego lub jego części podlega zwolnieniu z podatku od czynności cywilnoprawnych.

W myśl art. 1 ust.1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 86, poz.959 z późn. zm.) podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ww. ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.

W przedmiotowej sprawie stroną sprzedającą jest osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, w stosunku do której powstaje obowiązek podatkowy w podatku VAT z tytułu dokonania konkretnej czynności cywilnoprawnej (umowa sprzedaży). Zgodnie z treścią ww. przepisu art. 2 pkt 4 , czynność ta jest zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych.

Niniejszej interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.

Zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, jest natomiast wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy (art. 14b § 2 Ordynacji podatkowej) - do czasu jej zmiany lub uchylenia bądź zmiany przepisów prawa.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie siedmiu dni od daty doręczenia postanowienia (art.14 a § 4 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj