Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łomży
PD-415/22/IW/2005
z 22 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-415/22/IW/2005
Data
2005.07.22



Autor
Urząd Skarbowy w Łomży


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
eksploatacja samochodu
ewidencja środków trwałych
koszty uzyskania przychodów


Pytanie podatnika
Strona w piśmie przedstawiła następujący stan faktyczny:
"Jestem podatnikiem podatku dochodowego (prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów) oraz podatnikiem VAT od 16 kwietnia 2005 roku. Jestem współwłaścicielem (wspólnie z ojcem) używanego wcześniej pojazdu marki Fiat Ducato o pojemności 2500cm3 ładowności 1030 kg, zarejestrowanego na 6 osób. W/w auto kupiliśmy przed rozpoczęciem prowadzenia mojej działalności gospodarczej. Od 16 kwietnia 2005 roku użytkuję w/w pojazd na cele związane z prowadzoną przeze mnie działalnością gospodarczą (usługi budowlane). W związku z powyższym chciałbym dowiedzieć się , czy koszty związane z eksploatacją tego auta mogę zaliczać do kosztów uzyskania przychodów i jak je ewidencjonować? Czy prowadzę w tym celu ewidencję przebiegu pojazdu, czy koszty eksploatacji ewidencjonuje się jak w przypadku pojazdu osobowego w ewidencji zakupu VAT (oprócz paliwa), a do PKPiR wprowadza się tylko kwotę netto tych wydatków? Oraz czy potrzebna jest zgoda (umowa) mojego ojca jako współwłaściciela auta na używanie tego pojazdu na moje cele gospodarcze? Czy istnieje konieczność wprowadzania pojazdu do ewidencji środków trwałych(osobiście wolałbym nie amortyzować w/w auta), oraz jakie dane powinna zwierać faktura na zakup paliwa i ewentualnie części samochodowych?
Czy koszty związane z eksploatacją samochodu marki Fiat Ducato o ładowności 1030 kg mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu nie wprowadzając samochodu do ewidencji środków trwałych, wydatki takie jak: zakup paliwa, ogumienie, naprawy, zakup części? Samochód ten w dowodzie rejestracyjnym jako rodzaj pojazdu określono jako ciężarowy.


Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Z powołanego powyżej przepisu wynika, że określony wydatek może zostać uznany za koszt uzyskania przychodów, jeżeli pomiędzy eksploatacją tego samochodu a przychodem istnieje związek przyczynowo-skutkowy i gdy poniesienie wydatku miało wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodów albo na funkcjonowanie źródła przychodów oraz wydatek ten nie został wymieniony w art. 23. Udowodnienie, iż poniesiony wydatek ma związek z prowadzoną działalnością, a także, że został on poniesiony w celu uzyskania przychodu, spoczywa na podatniku.

Koszty związane z eksploatacją samochodu stanowiącego Pana współwłasność z ojcem nie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych nie zostały wymienione przez ustawodawcę wśród wydatków wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów. W związku z powyższym podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z bieżącą eksploatacją, jak: zakup paliwa, wymiana opon, części samochodowych, bieżące naprawy. Podstawą do zaliczenia tych wydatków w ciężar kosztów są dowody dokumentujące fakt ich poniesienia tj.: faktury VAT, rachunki.

W sytuacji, gdy koszty w podatkowej księdze przychodów i rozchodów księgowane są metodą kasową wydatki związane z eksploatacją w wartości netto (w sytuacji gdy przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku naliczonego) podlegają wpisaniu do księgi przychodów i rozchodów w dacie poniesienia wydatku (zapłacenia).

W przypadku używania w działalności gospodarczej samochodu ciężarowego niestanowiącego środka trwałego, obowiązujące przepisy prawne nie nakładają obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Obowiązek ten dotyczy stosownie do przepisu art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyłącznie samochodów osobowych. Natomiast ust. 3a art. 23 stanowi, że ilekroć w ust. 1 jest mowa o samochodzie osobowym - rozumie się przez to każdy samochód, który nie posiada homologacji producenta lub importera wymaganej dla samochodów innych niż osobowe oraz którego dopuszczalna ładowność nie przekracza 500 kg. Zatem jeśli spełnione są łącznie warunki o których wyżej mowa tzn. samochód posiada homologacji producenta lub importera oraz ładowność przekracza 500 kg nie ma Pan obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj