Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PP/443-0041a/05/JW
z 20 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-0041a/05/JW
Data
2005.05.20



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
dostawa towarów
handlowiec
roboty budowlano-montażowe
stawki podatku
stolarka okienna
usługi montażowe


Pytanie podatnika
Jaka stawka podatku VAT obowiązuje przy dostawie stolarki budowlanej (okna i drzwi) jak również dostawie stolarki wraz z usługą montażu - dokonywanej przez handlowca - w obiektach innych niż budownictwo mieszkaniowe?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej stwierdza, iż stanowisko Podatnika – przedstawione we wniosku z dnia 25.02.2005r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 01.03.2005 r.) uzupełnione pismem z dnia 21.03.2005r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 22.03.2005 r.) w części dotyczącej opodatkowania 22% stawką podatku VAT dostawy stolarki budowlanej (okna, drzwi) wraz z usługą montażu jeśli nie są związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, oraz opodatkowania 22% stawką podatku VAT dostawy tych towarów bez dodatkowych usług - o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 01.03.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej wpłynął wniosek (uzupełniony pismem z dnia 21.03.2005 r.) o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego, lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej wyżej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny:

Podatnik jest sprzedawcą okien i drzwi, które sprzedaje w dwóch wariantach:- wraz z montażem we wskazanym przez klienta obiekcie, który nie jest związany z budownictwem mieszkaniowym- jako sam produkt bez towarzyszących usług. Ponadto sprzedaż stolarki budowlanej Podatnik prowadzi na podstawie PKWiU 25.23.14-50 opodatkowaną stawką 22% podatku VAT, a usługi związane z montażem ww. stolarki prowadzi w budynkach o PKOB: 11-10 w budynkach jednorodzinnych, 11-22 w budynkach wielorodzinnych, 11-11 w budynkach dwurodzinnych – opodatkowaną stawką 7% podatku VAT. Podatnik dokonuje dostawy : okien i drzwi wraz z montażem we wskazanym przez klienta budynku, oraz jako samego produktu bez towarzyszących usług.

Własne stanowisko Podatnika:

Zdaniem Podatnika dostawa w/w stolarki budowlanej (okna, drzwi) wraz z usługami montażu, jest opodatkowana - 22% jeśli nie będą związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą- 22% w odniesieniu tylko do dostawy okien, drzwi (bez dodatkowych usług montażu)

Ocena prawna:

Zgodnie treścią art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) stawka podatku wynosi 22% z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Natomiast w myśl art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Zastosowanie prawidłowej stawki podatku wymaga zatem ustalenia czy podatnik dokonuje dostawy towarów czy też świadczy usługę. Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy). Natomiast przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ww. ustawy o podatku VAT. Przy czym zarówno towary jak i usługi (za wyjątkiem usług elektronicznych) identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej - art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 cyt. wyżej ustawy o podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik jest dealerem firmy "X" czyli dokonuje sprzedaży towarów stolarki budowlanej PKD 51.53.B i 51.12.Z, ponadto w ramach swojej działalności wykonuje również usługi montażu stolarki budowlanej PKD 45.42.Z. w budynkach mieszkalnych PKOB 11-10, 11-22, 11-11, których jest jednocześnie sprzedawcą.

Ponadto dla dostawy materiałów stolarki budowlanej (okna, drzwi), jak również dla montażu tych towarów w obiektach nie związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą – jako towary i usługi nie wymienione w ustawie o podatku od towarów i usług oraz w przepisach wykonawczych do ustawy o podatku od towarów i usług - do których mają zastosowanie stawki preferencyjne w podatku VAT – stosuje stawkę podatku VAT w wysokości 22%.Reasumując w świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego tut. organ podatkowy podziela stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku w części dotyczącej opodatkowania stawką podatku VAT w wysokości 22% : zarówno dostawę stolarki budowlanej, jak również dostawę wraz z usługą montażu stolarki budowlanej (okna, drzwi) nie związanej z budownictwem mieszkaniowym.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.. W przypadku zmiany przepisów interpretacja stanie się nieaktualna.Zgodnie z art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie. Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj