Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Lubelskim
PP/443-29/05
z 20 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-29/05
Data
2005.07.20



Autor
Urząd Skarbowy w Tomaszowie Lubelskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
inwestycje zaniechane
sprzedaż nieruchomości
towar używany
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Starostwo Powiatowe w T. zwróciło sie z zapytaniem jaką stawką podatku VAT należy zastosować przy sprzedazy budynku w opisanym stanie faktycznym :Powiat jest właścicielem budynku " warsztatowo-magazynowego" . Budynek jest w stanie surowym zamknietym , został wybudowany w latach 1988-1992 . Od czasu wybudowania budynek nie był w żaden sposób użytkowany . Zarząd Powiatu zamierza sprzedać budynek wraz z niezbędnymi do jego funkcjonowaniadziałkami o powierzchni 3918 m.kw.Stanowisko Powiatu jest takie , że będzie to dostawa towaru używanego , w stosunku do którego nie przysługiwało dokonujęcemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, która jest w całości zwolniona od podatku VAT na podstawie art.43 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Według Powiatu budynek spełnia warunek , o którym mowa w art.43 ust.2 pkt 1 tzn. od końca roku , w którym zakończono jego budowę , minęło co najmniej 5 lat. Natomiast zgodnie z art.29 ust.5 ustawy w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo w części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.W dniu 01-07-2005 r. Starostwo uzupełniło zapytanie wskazując , że nie posiada dokumentów wskazujących datę zakończenia budowy. Decyzja o oddaniu budynku do uzytkowania nie została nigdy wydana , ponieważ budowa została przerwana w 1992 r. , gdy budynek był w stanie surowym zamknietym i w takim stanie pozostał do dnia dzisiejszego.


POSTANOWIENIE w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Stosownie do postanowień art. 14a § 4 w związku z art.14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Lubelskim , po zapoznaniu się ze stanowiskiem zawartym we wniosku z dnia 21 czerwca 2005 r. i dokonaniu oceny prawnej ; orzeka w następujący sposób :

-stanowisko jest n i e p r a w i d ł o w e.

UZASADNIENIE

Przepis art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ) zobowiązuje , stosownie do swojej właściwości organy podatkowe do udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach podatników ,płatników lub inkasentów, w których nie toczy się postępowanie podatkowe ,kontrola podatkowa i postępowanie przed sądem administracyjnym na ich pisemny wniosek. Stosownie zaś do przepisu art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa , udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następuje w drodze postanowienia.

W dniu 21 czerwca 2005 r. (uzupełnionego następnie pismem wraz z dwoma załącznikami w dn.01-07-2005 r.) zwrócono się do tutejszego organu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. We wniosku odwołano się do następującego stanu faktycznego;-Powiat t. jest właścicielem budynku "warsztatowo-magazynowego" położonego w T. przy ulicy S... . Budynek jest w stanie surowym zamkniętym , został wybudowany w latach 1988-1992 r.Od czasu wybudowania nie był w żaden sposób użytkowany.Zarząd Powiatu zamierza sprzedać budynek wraz z niezbędnymi do jego funkcjonowania działkami nr 76/2, 77 , 103/1 i 103/2 o powierzchni 3918 m2 (do przedmiotowego wniosku dołączono fotokopię mapy sytuacyjnej).Wraz z uzupełniającym w/w zapytanie , pismem dołączone zostały fotokopie:a) Notatki służbowej sporządzonej w dn.13-03-2004 r. na okoliczność spisania w koszty zaniechanej w 1992 r.inwestycji ;b) Uchwały Nr 24/V/04 Rady Społecznej SPZOZ w T.podjętej w dn.18-03-2004 r. w przedmiocie spisania w straty budynku warsztatowo-magazynowego przy ul.Sienkiewicza wycenionego na kwotę:346.121,69 PLN. Z obydwu w/w dokumentów wynika , że od 1993 r. nie były dokonywane żadne nakłady na budowę przedmiotowego budynku.Ponadto wskazują Państwo na brak innych dokumentów potwierdzających zakończenie budowy (nie odnaleziono dziennika budowy , nie została również wydana decyzja o oddaniu budynku do użytkowania ) , ponieważ budowa została przerwana w 1992 r. , gdy budynek był w stanie surowym zamkniętym i w takim stanie pozostał do dnia dzisiejszego.

Odnosząc powyższy stan faktyczny do regulacji prawnej zawartej w przepisie :- art.43 ust. ust.2 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54,poz.535) ,cyt.".Budynek spełnia bowiem warunek , o którym mowa w art.43 ust.2 pkt 1 ustawy , tzn.od końca roku ,w którym zakończono budowę , minęło co najmniej 5 lat.Natomiast zgodnie z art.29 ust.5 ustawy w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu."przedstawiono następujące stanowisko - cyt. " będzie to dostawa towaru używanego ,w stosunku do którego nie przysługiwało dokonującemu dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego , która jest w całości zwolniona od podatku od towarów i usług ".

Mając na względzie treść przepisu art. 14a § 3 ustawy Ordynacja podatkowa oraz przepisów:-art.5 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 35,poz.535 z późn.zm.) stanowiącego , że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in.odpłatna dostawa towarów na terenie kraju. Przez dostawę towarów , na mocy art.7 ust.1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.Towarem w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług są również budynki i budowle, a także grunty( art.2 pkt 6) .Tak , więc obecnie obrót nieruchomościami jest traktowany jako odpłatna dostawa towarów i , co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. -art.15 ust.6 ustawy o podatku od towarów i usług , który to przepis nie uznaje za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa , dla realizacji których zostały one powołane , z wyłączeniem czynności wykonanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.-art.29 ust.5 ustawy o podatku od towarów i usług stanowiącego , że w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu . A zatem grunty podlegają opodatkowaniu wg stawek właściwych dla budynków i budowli trwale z nimi związanych.-art.43 ust.1 pkt 2 ustawy o podatku odtowarów i usług , który to przepis zwalnia od podatku dostawę towarów używanych , z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego ; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części , będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze ; ( zastrzeżenie o którym mowa wyżej z pkt 10 brzmi cyt.: " dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części , z wyjątkiem obiektów i ich części , które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy , zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe" i dla przedmiotowego rozstrzygnięcia nie ma zastosowania);-art.43 ust.2 wyżej cyt. ustawy który stanowi że , przez towary używane , o których mowa w ust.1 pkt 2 , rozumie się budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku , w którym zakończono budowę tych obiektów , minęło co najmniej 5 lat.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w T.dokonując oceny prawnej przedstawionego stanowiska uznał, że stanowisko Wnioskodawcy jest nieprawidłowe.

Z przedstawionego wyżej stanu faktycznego wynika , że budowa przedmiotowego obiektu została zaniechana w 1992 r. , zatem dotychczas nie została zakończona .Tym samym przedmiotem Państwa dostawy będzie sprzedaż cywilnoprawna obiektu budowlanego wznoszonego na podstawie wydanej decyzji administracyjnej zezwalającej na budowę określonego budynku w określonym miejscu, zgodnie z zatwierdzonym projektem budowlanym w określonym stopniu zaawansowania robót budowlanych.Z zatwierdzonego projektu o którym mowa wyżej , wynika rodzaj obiektu (KOB) który to rodzaj determinuje zastosowanie właściwej stawki podatku od towarów i usług do jego dostawy ( 22 % lub 7 % w przypadku budynków mieszkalnych jednorodzinych , o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowych oraz zbiorowego zamieszkania) których budowa ma być dalej kontynuowana.

Niniejsza interpretacja :-dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę we wniosku jak wyżej i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.,-nie jest wiążąca dla podatnika,płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie niniejsze służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w L. Ośrodek Zamiejscowy w Z. za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w T. , w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Do zażalenia należy dołączyć znaki opłaty skarbowej o wartości 5,00 zł. W przypadku składania zażalenia wraz z załącznikami należy ponadto dołączyć znaki opłaty skarbowej o wartości 0,50 zł. , od każdego załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj