Interpretacja Urzędu Celnego w Kielcach
354000-REK-055-4/2005
z 9 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
354000-REK-055-4/2005
Data
2005.06.09



Autor
Urząd Celny w Kielcach


Temat
Podatek akcyzowy --> Przepisy ogólne --> Zwolnienia --> Inne przypadki zwolnień z podatku akcyzowego


Słowa kluczowe
akcyza
import towarów
odprawa celna czasowa
przepisy przejściowe
rzeczy osobiste
samochód osobowy
zwolnienie z podatku akcyzowego
zwolnienie z podatku akcyzowego


Pytanie podatnika
Czy w przypadku złożenia zgłoszenia o dopuszczenie do obrotu samochodu osobowego objętego przed 01.05.2004r. procedurą odprawy czasowej, przedmiotowy pojazd korzysta ze zwolnienia od podatku akcyzowego na podstawie art. 25 ust.2 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 o podatku akcyzowym?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Celnego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Tekst jednolity -Dz.U. nr 8, poz. 60 z 2005r) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 14.03.2005 w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku akcyzowego, stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie pełnomocnika strony z dnia 14.03.2005r. wynika, iż jest on w posiadaniu samochodu osobowego będącego przedmiotem odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem od cła. Pojazd ten jest przedmiotem osobistego użytku osoby przebywającej czasowo w kraju w związku z wykonywaną pracą. Przywóz przedmiotowego towaru nastąpił na podstawie pozwolenia na korzystanie z procedury odprawy czasowej za zgłoszeniem celnym nr E05/050300/00/000024 z dnia 12.03.1999r. Przywóz pojazdu nastąpił z terenu Wielkiej Brytanii, będącej członkiem Wspólnoty Europejskiej. Wnioskodawca uważa, że w przypadku złożenia zgłoszenia celnego o dopuszczenie go do swobodnego obrotu pojazd ten korzysta ze zwolnienia od podatku akcyzowego, przywołując jako podstawę prawną art. 25 ust. 2 ustawy z dnia 23. stycznia 2004r o podatku akcyzowym (Dz,.U. nr 29, poz. 257 z 2004r ze zm.)

Należy zaznaczyć, że zgodnie z art. 25 ust. 2 Ustawy z dnia 23 stycznia 2004r o podatku akcyzowym (Dz.U. nr 29, poz. 257 z 2004r. ze zm.) zwolnienie od akcyzy może być stosowane w przypadku, gdy na podstawie przepisów prawa celnego wyroby akcyzowe są objęte zawieszającą procedurą celną lub zwolnione od cła. Jednakże zgodnie z delegacją zawartą w art. 25 ust 5 ustawy o podatku akcyzowym Minister Finansów w dniu 26 kwietnia 2004 wydał rozporządzenie w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz.U. nr 97, poz. 966 z 2004r. ze zm), określające m.in. warunki, jakie muszą spełnić podmioty korzystające ze zwolnień od podatku akcyzowego oraz szczegółowy zakres zwolnień od akcyzy wyrobów akcyzowych oraz warunki i tryb ich stosowania.
Powyższe rozporządzenie nie przewiduje zwolnienia od podatku akcyzowego samochodu osobowego dopuszczanego do obrotu na terenie kraju, objętego przed rozszerzeniem Wspólnoty procedurą odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem od należności celnych.

W związku z powyższym nieprawidłowe jest stanowisko wnioskodawcy, że w przypadku dopuszczenia do obrotu samochodu osobowego na terytorium kraju, którego to przywóz z Wielkiej Brytanii nastąpił przed 01.05.2004r i który jest nadal objęty procedurą odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem od cła, istnieje możliwość skorzystania na podstawie art. 25 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym ze zwolnienia od akcyzy.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez przedstawiciela wnioskodawcy oraz stanu prawnego obowiązującego w w dniu wydania postanowienia. W przypadku zmiany przepisów interpretacja staje się nieaktualna.

Zgodnie z art. 14b § 1 i §2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Celnej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Celnego w Kielcach w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia. Do zażalenia należy dołączyć znaczki opłaty skarbowej w wys. 5,00 zł - i po 0,50 zł - od każdego załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj