Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-4/436/7/05
z 8 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P-4/436/7/05
Data
2005.07.08



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych


Słowa kluczowe
obowiązek płatnika
płatnik
skup
sprzedaż rzeczy


Pytanie podatnika
Czy podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych transakcje zakupu przedmiotów używanych przez firmę - będącą podatnikiem podatku od towarów i usług - od osób fizycznych (krajowych i zagranicznych) nieprowadzących działalności gospodarczej i niebędących podatnikami podatku VAT, celem ich dalszej sprzedaży oraz czy w takiej sytuacji istnieje obowiązek składania deklaracji z podaniem stron transakcji i ich podpisami?


Zgodnie z art. 2 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych z dnia 9 września 2000r. (tekst jednolity - Dz.U. z 2005r. Nr 41, poz. 399) nie podlegają temu podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest zwolniona od tego podatku z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego. W praktyce oznacza to, że status podatnika podatku VAT musi posiadać sprzedający. Artykuł 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r. (Dz.U. Nr 54, poz. 535) stanowi, że opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów, tak więc obowiązek podatkowy powstaje po stronie dostawcy, a nie odbiorcy, którego status jest w tym momencie nieistotny. W opisywanej sytuacji występuje Pan w charakterze kupującego. Sprzedającym są osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej, nie posiadające statusu podatników podatku VAT, a zatem z tytułu dokonania tych czynności nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług, a więc brak jest również podstaw do zastosowania art. 2 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Na podstawie art. 9 pkt 6 ustawy zwalnia się natomiast od podatku sprzedaż rzeczy ruchomych, jeżeli podstawa opodatkowania nie przekracza 1000 zł. Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych w art. 10 ust. 2 pkt 2 przewiduje instytucję płatnika tego podatku, którym jest nabywca rzeczy, od umów sprzedaży, jeżeli nabywca kupuje te rzeczy do przerobu lub sprzedaży. Powołany przepis określa obowiązki płatnika, do których należy przede wszystkim uzależnienie wypłacenia należności od uprzedniego zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Następnie płatnicy wpłacają pobrany podatek na rachunek organu podatkowego właściwego ze względu na siedzibę płatnika. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 05.12.2000r w sprawie szczegółowych zasad poboru podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. Nr 108, poz 1153 ze zm.) reguluje sposób poboru podatku od czynności cywilnoprawnych, prowadzenia rejestrów tego podatku przez płatników, składania deklaracji, określa również elementy, jakie powinna zawierać deklaracja oraz terminy płatności. Zgodnie z powołanym rozporządzeniem, płatnicy są obowiązani przesyłać właściwemu organowi podatkowemu deklarację o należnościach wpłaconych przez płatnika z tytułu podatku. Deklaracja powinna określać imię, nazwisko albo nazwę firmy płatnika, numer identyfikacji podatkowej oraz miejsce zamieszkania (siedzibę) płatnika, wysokość pobranego i przekazywanego podatku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj