Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zgierzu
III/443-34/05
z 27 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
III/443-34/05
Data
2005.04.27



Autor
Urząd Skarbowy w Zgierzu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
dług
sprzedaż wierzytelności
wierzytelność


Pytanie podatnika
Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług sprzedaży wierzytelności własnej.


Wnioskiem z dnia 00.00.2005r. (przekazany do tut. organu podatkowego zgodnie z właściwością miejscową przez Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście w dniu 00.00.2005r.) Podatnik zwrócił się o interpretację co do stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w zakresie podatku od towarów i usług.

Z zapytania, które wpłynęło do tut. organu podatkowego wynika, iż Podatnik zamierza zawrzeć umowę sprzedaży wierzytelności, w której będzie występował jako nabywca. Celem zawarcia umowy jest ściągnięcie długu od dłużnika. Cedent (zbywca) dokona przelewu wierzytelności, przysługującej mu wobec osoby trzeciej. Wraz z wierzytelnością na cesjonariusza przejdą wszelkie prawa z nią związane. Wierzytelność zostanie przelana za zapłatą stanowiącą równowartość 1/3 wartości wierzytelności kwoty należności głównej.

Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy w w/w sytuacji sprzedaż wierzytelności własnej będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT i jaka jest ewentualna podstawa opodatkowania.

Zdaniem Podatnika, będącego nabywcą wierzytelności, transakcja sprzedaży wierzytelności własnych nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ "wykonywanie prawa własności" nie jest uważane za działalność gospodarczą.

Zgodnie z opinią wydaną przez Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi sprzedaż wierzytelności własnych nie stanowi usługi wg PKWiU.

W sytuacji opisanej w zapytaniu usługą jest nabycie wierzytelności własnej; usługa taka jest świadczona przez nabywcę.

Powyższe oznacza, iż jeżeli przejęcie wierzytelności następuje w celu wyegzekwowania długu - taka usługa podlega opodatkowaniu, niezależnie od tego, czy istnieje ryzyko niewypłacalności dłużnika.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega, min. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Nabycie wierzytelności (zarówno własnych jak i cudzych) zaliczane jest do usług pośrednictwa finansowego.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy.

W pozycji 3 powołanego załącznika pod symbolem PKWiU Sekcja J ex (65-67) ustawodawca postanowił, iż zwalnia się z podatku VAT usługi pośrednictwa finansowego, z wyłączeniem:

  1. działalności lombardów, z wyjątkiem usług świadczonych przez banki,
  2. usług polegających na oddaniu w odpłatne użytkowanie rzeczy ruchomej,
  3. usług doradztwa finansowego (PKWiU ex 67.13.10-10.00.20),
  4. usług doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10 - 00.20, - 00.30) z wyjątkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń,
  5. usług ściągania długów i faktoringu,
  6. usług zarzadzania akcjami, udziałami w spółkach lub związkach, obligacjami i innymi rodzajami popierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,
  7. usług przechowywnia akcji, udziałów w spółkach lub związkach, obligacji i innych rodzajów popierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,
  8. transakcji dotyczących dokumentów ustanawiających tytuł własności,
  9. transakcji dotyczących praw w odniesieniu do nieruchomości.

W związku ze stanem faktycznym opisanym w zapytaniu Podatnika oraz treścią powołanych przepisów tut. organ podatkowy stwierdza, iż jednorazowa czynność, której stroną (nabywcą) zamierza być Podatnik podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg podstawowej stawki - 22% na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 w związku z punktem 5 pozycji 3 załącznika nr 4 do ustawy o VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj