Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy
PD1.2-415-10/2005
z 31 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD1.2-415-10/2005
Data
2005.05.31



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem


Słowa kluczowe
obrót papierami wartościowymi
rozliczanie straty
sprzedaż akcji


Pytanie podatnika
Czy dopuszczalne jest pomniejszenie dochodu uzyskanego ze zbycia papierów wartościowych nabytych po dniu 1 stycznia 2004 roku o kwotę straty poniesionej w związku ze sprzedażą akcji spółki ... (nabytych przed 1 stycznia 2004 r.).


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku Pana … zam. ul. …, z dnia 5 marca 2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

postanawiam

uznać stanowisko Podatnika dopuszczające możliwość pomniejszenia w zeznaniu rocznym PIT-38 za 2004 rok dochodu uzyskanego z odpłatnego zbycia papierów wartościowych nabytych w 2004 roku o stratę poniesioną w tym samym roku w związku ze sprzedażą akcji nabytych na giełdzie papierów wartościowych przed dniem 1 stycznia 2004 r. za nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Z przedstawionego przez Pana we wniosku z dnia 5 marca 2005 r. (uzupełnionym w dniu 22 marca 2005 r.) stanu faktycznego wynika, że w 2004 roku uzyskał Pan dochód z tytułu sprzedaży papierów wartościowych nabytych po dniu 1 stycznia 2004 roku. W tym samym roku dokonał Pan także zbycia papierów wartościowych (akcji spółki ...), które nabył Pan na giełdzie za pośrednictwem biura maklerskiego w 2000 roku. Z transakcji tej poniósł Pan stratę.

Pana zdaniem w zeznaniu rocznym PIT-38 za 2004 rok dopuszczalne jest pomniejszenie dochodu uzyskanego ze zbycia papierów wartościowych nabytych po dniu 1 stycznia 2004 roku o kwotę straty poniesionej w związku ze sprzedażą akcji spółki ... (nabytych przed 1 stycznia 2004 r.). Wysokość poniesionej straty powinna Pana zdaniem zostać wykazana w poz. 28 zeznania rocznego w kwocie odpowiadającej wysokości dochodu zadeklarowanego w poz. 26 zeznania rocznego PIT-38.

Tut. Organ podatkowy rozstrzygając powyższą kwestię wziął pod uwagę co następuje.

Zgodnie z treścią przepisu art. 19 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 z późn. zm.) przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) nie stosuje się do opodatkowania dochodów (poniesionych strat) uzyskanych po dniu 31 grudnia 2003 roku, m.in. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, które są dopuszczone do publicznego obrotu papierami wartościowymi, nabytych na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych, albo w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym, jeżeli papiery te zostały nabyte przed dniem 1 stycznia 2004 roku, a odpłatne zbycie papierów wartościowych nie zostało dokonane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Zgodnie z przytoczonym wyżej przepisem przychody z tytułu odpłatnego zbycia w 2004 roku akcji spółki ..., które nabył Pan na giełdzie papierów wartościowych w 2000 roku, nie stanowią źródła przychodów podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W rezultacie, w świetle art. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dla celów podatkowych nie ustala się zarówno wysokości dochodu, jak również kwoty straty poniesionej z odpłatnego zbycia tych akcji.

Z powyższych względów w przedstawionej przez Pana sytuacji przychody, koszty uzyskania przychodów oraz strata z odpłatnego zbycia akcji spółki ... nabytych w 2000 r. nie powinny zostać ujęte w zeznaniu rocznym PIT-38 o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym 2004. Kwota straty poniesionej z odpłatnego zbycia powyższych papierów wartościowych nie będzie również podlegała odliczeniu od dochodu uzyskanego z tego źródła w latach następnych.

Jednocześnie informuje się, iż w poz. 28 zeznania PIT-38 wykazuje się straty z lat ubiegłych, tj. poniesione przed rokiem za który składane jest zeznanie (wyłącznie od przychodów podlegających opodatkowaniu) z tytułu odpłatnego zbycia:

  • papierów wartościowych, w tym pożyczonych papierów wartościowych,
  • pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających,
  • udziałów w spółkach mających osobowość prawną, oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

O wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.

Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak w sentencji.

Informuje się, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

W myśl art. 14b § 1 i 2 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie zawierające interpretację służy Panu zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej). Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj