Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
DP/P1/423-0047/05/AP
z 12 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP/P1/423-0047/05/AP
Data
2005.05.12



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Odliczenia od podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
cel darowizny
darowizna
odliczenie od dochodu
organizacje pożytku publicznego
przekazanie
status


Pytanie podatnika
Czy uprawnienie Spółki do obniżenia podstawy opodatkowania podatku dochodowego od osób prawnych jest uzależnione dodatkowo od posiadania przez Spółkę dokumentów lub innych dowodów potwierdzających fakt, że darowane środki zostały rzeczywiście przez obdarowanego wykorzystane na cel określony w umowie darowizny? Czy wystarczające jest posiadanie oświadczenia obdarowanego o zobowiązaniu się do wykorzystania tych środków na cele określone w umowie?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku działając na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz.60) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), w sprawie udokumentowania darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego – a możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania

stwierdza, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku nie jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Spółka zawarła umowę darowizny na rzecz organizacji działającej w sferze pożytku publicznego w rozumieniu art. 3 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. W umowie określono cel, który jest zgodny z jednym z celów określonych w art. 4 ust. 1 wymienionej ustawy. Wartość darowizny nie przekracza 10% dochodu Spółki, wysokość darowizny jest udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, a darowizna nie wiąże się ze świadczeniem wzajemnym ze strony obdarowanego. W związku ze spełnieniem przesłanek określonych w art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych Spółka odliczyła wartość darowizny od podstawy opodatkowania.

Podatnik stoi na stanowisku, iż ma prawo odliczyć tę darowiznę od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych nawet jeśli obdarowany w rzeczywistości nie wykorzysta środków pochodzących z darowizny na cele określone w umowie. Zgodnie bowiem z treścią art. 18 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych warunkiem odliczenia jest, aby darowizna była jedynie przekazana na cele określone w ustawie, a adresatem tego przepisu jest darczyńca a nie obdarowany. W ocenie Spółki żaden przepis nie uzależnia prawa darczyńcy do odliczenia darowizny od rzeczywistego zużycia przez obdarowanego środków pochodzących z darowizny na cel wymieniony w umowie. Ponadto darczyńca nie może ponosić odpowiedzialności za ewentualne nie przestrzeganie umowy przez obdarowanego. Zatem posiadanie dowodów stwierdzających zużycie środków tej darowizny przez obdarowanego na cele określone w umowie nie może być dodatkowym warunkiem do skorzystania z uprawnienia do odliczenia darowizny od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. Według Spółki wystarczającym dla udokumentowania faktu przekazania darowizny jest dowód wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego.

Na tle zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Zgodnie z treścią art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych – w brzmieniu obowiązującym od dnia 01.01.2004r. – podstawę opodatkowania – z pewnymi zastrzeżeniami – stanowi dochód po odliczeniu darowizn, które spełniają kumulatywne przesłanki:

  • zostaną przekazane na cele określone w art. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. Nr 96, poz. 873) oraz
  • zostaną przekazane organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie.

Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wymienia 24 cele pożytku publicznego, które mogą realizować organizacje pozarządowe działające w sferze zadań publicznych.

Natomiast organizacje, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 wymienionej ustawy, to:

  • organizacje pozarządowe, tj. niebędące jednostkami sektora finansów publicznych, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, niedziałające w celu osiągnięcia zysku, osoby prawne lub jednostki nieposiadające osobowości prawnej, utworzone na podstawie przepisów ustaw, w tym fundacje i stowarzyszenia (z zastrzeżeniem ust. 4),
  • osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej lub przepisów o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych,
  • stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego.

Przy czym skorzystanie z możliwości odliczenia przekazanych darowizn od dochodu nie jest uzależnione od posiadania przez obdarowanego statusu organizacji pożytku publicznego. Wystarczające jest, aby organizacja na rzecz której dokonywana jest darowizna mieściła się w katalogu organizacji wskazanych w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, oraz aby prowadziła działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie.

Jednocześnie ustawodawca w treści art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych postanowił, że łączna kwota tych odliczeń nie może przekraczać 10% dochodu.

Dodatkowo, w art. 18 ust. 1c wymienionej ustawy ustawodawca wskazał jakie dokumenty powinien posiadać darczyńca dokonujący odliczenia darowizn od dochodu. Są to:

  1. w przypadku darowizny pieniężnej – dowód wpłaty kwoty darowizny na rachunek bankowy obdarowanego, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna – dokument, z którego wynika wartość tej darowizny, oraz
  2. oświadczenie obdarowanego o przyjęciu darowizny.

Reasumując powyższe Spółka mogła odliczyć od dochodu przed opodatkowaniem darowiznę, jeżeli spełniła łącznie następujące warunki:

  1. darowizna została przekazana na cel określony w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie,
  2. podmiot, na rzecz którego została przekazana darowizna, jest organizacją, o której mowa w art. 3 ust. 2 i 3 wymienionej ustawy,
  3. Spółka posiada dowód wpłaty darowizny pieniężnej na rachunek bankowy podmiotu obdarowanego,
  4. Spółka posiada oświadczenie obdarowanego o przyjęciu tej darowizny.

Zatem ustawodawca nie uzależnia prawa do odliczenia przekazanej darowizny od posiadania przez Spółkę dokumentów potwierdzających fakt rzeczywistego wykorzystania przez obdarowanego środków pochodzących z darowizny na cel określony w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Nie ma obowiązku badania przez Podatnika sposobu jej wykorzystania. Jednakże ustawowym warunkiem jest uzyskanie przez Spółkę od podmiotu obdarowanego oświadczenia o przyjęciu darowizny.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj