Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/005-0122/05
z 21 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BI/005-0122/05
Data
2005.07.21



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
fundusz rekultywacji


Pytanie podatnika
Jak rozliczać w koszty uzyskania przychodów odpisy na fundusz rekultywacji oraz wydatki na rekultywację terenów poeksploatacyjnych?


Stan faktyczny:

Przedmiotem działalności Spółki jest wydobywanie zasobów naturalnych z ziemi. W związku z powyższym Spółka tworzy fundusz rekultywacji, z którego środki przeznacza na finansowanie przedsięwzięć pozainwestycyjnych mających na celu zagospodarowanie terenów poeksploatacyjnych poprzez sadzenie drzew. Sadzonki drzew Spółka nabywa od Nadleśnictwa na podstawie faktur VAT.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Jednostki gospodarcze, których zadaniem jest wydobywanie różnych zasobów naturalnych z ziemi, obowiązane są do rekultywacji terenów poeksploatacyjnych. Obowiązek ten wynika z ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U. Nr 62, poz. 627 ze zm.). W myśl art. 102 ust. 1 wymienionej ustawy władający powierzchnią ziemi, na której występuje zanieczyszczenie gleby lub ziemi albo niekorzystne przekształcenie naturalnego ukształtowania terenu, jest obowiązany, z zastrzeżeniem ust. 2-5, do przeprowadzenia ich rekultywacji.

Wydatki na rekultywację mogą być odnoszone bezpośrednio w koszty uzyskania przychodów bądź też jednostka sporządza stosowne plany rekultywacji tych terenów, na realizację których tworzy fundusz rekultywacji. Fundusze rekultywacji tworzą zwykle te jednostki, które przewidują, że prace rekultywacyjne będą trwały dłużej niż rok. Fundusz rekultywacyjny tworzy się w ciężar kosztów. Fundusz ten ma na celu zgromadzenie środków pieniężnych, które przeznaczane są na rekultywację terenów poeksploatacyjnych.

Fundusz rekultywacji tworzony jest m.in. na podstawie art. 9 ustawy z dnia 31 stycznia 1989r. o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych (Dz.U. z 1992r., Nr 6, poz. 27 ze zm.). Zgodnie z przepisem art. 9 wymienionej ustawy przedsiębiorstwa wydobywające minerały metodą odkrywkową oraz inne przedsiębiorstwa prowadzące działalność gospodarczą, której towarzyszy powstawanie hałd lub degradacja terenu, mogą tworzyć fundusz rekultywacji z narzutów na koszty działalności. Środki funduszu przeznacza się na finansowanie przedsięwzięć pozainwestycyjnych mających na celu zagospodarowanie terenów poeksploatacyjnych i hałd.

Wysokość odpisów przedsiębiorstwo ustala we własnym zakresie, lecz do kosztów uzyskania przychodów może zaliczyć jedynie kwotę odpisów określoną przez niego w planie rekultywacji terenów poeksploatacyjnych, skorygowaną o kwotę pozostałości funduszu według stanu na początek roku podatkowego.

Stosownie bowiem do zapisu art. 16 ust. 1 pkt 29 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów na fundusz rekultywacji w wysokości przekraczającej kwotę określoną przez podatnika na dany rok w planie rekultywacji terenów poeksploatacyjnych, skorygowaną o kwotę pozostałości środków tego funduszu według stanu na początek roku podatkowego.

Reasumując - w stanie faktycznym przedstawionym przez Podatnika w zapytaniu – koszt uzyskania przychodów stanowi jedynie odpis na fundusz rekultywacji. Faktycznie poniesione wydatki na rekultywację terenów poeksploatacyjnych nie stanowią natomiast kosztów uzyskania przychodów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj