Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Wilda
DP/4231/6/05
z 27 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP/4231/6/05
Data
2005.06.27



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Wilda


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Skala podatkowa


Słowa kluczowe
obliczenie podatku
podatek dochodowy od osób fizycznych
przekształcanie podmiotów
udział w spółce jawnej
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
W jaki sposób należy opodatkować dochód podatnika z tytułu wypłaty kwoty odpowiadającej wartości jego udziałów w spółce jawnej, która została przekształcona się w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, a podatnik nie wyraził woli uczestnictwa w spółce przekształconej?


Podatnik był wspólnikiem spółki jawnej, która w dniu 1 sierpnia 2001r., na mocy uchwały wspólników, została przekształcona w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Wnioskodawca jednak nie wyraził woli uczestnictwa w spółce przekształconej. W związku z tym, powołując się na unormowanie art. 565 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), zwrócił się do zarządu spółki przekształconej z roszczeniem o wypłatę kwoty odpowiadającej wartości jego udziałów w spółce przekształcanej, zgodnie ze sprawozdaniem finansowym sporządzonym dla celów przekształcenia.

W związku z niewypłaceniem przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością równowartości udziałów, podatnik skierował sprawę na drogę postępowania sądowego. Sąd pierwszej instancji zasądził na rzecz wnioskodawcy kwotę odpowiadającą wartości jego udziałów w spółce przekształcanej wraz z odsetkami. Wyrok ten został utrzymany w mocy przez sąd drugiej instancji.

W 2004 roku spółka z ograniczoną odpowiedzialnością dokonała zapłaty jedynie części należności, potrącając przy jej wypłacie zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 19%. Część pozostałej należności została od spółki wyegzekwowana przez komornika sądowego i przekazana na konto wnioskodawcy. Powstaje wątpliwość, w jaki sposób powinien zostać opodatkowany dochód podatnika. Wnioskodawca uważa, że dochód ten należy opodatkować 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Rozpatrując powyższy problem należy odnieść się do stosownych unormowań ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2004 roku, z uwagi na fakt, iż to właśnie w tym roku nastąpiła spłata należności.

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 9 ust. 1 tej ustawy, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, za wyjątkiem m.in. tych, które ustawodawca wyszczególnił w art. 21 ustawy. Z kolei, unormowanie art. 21 ust. 1 pkt 50 lit. a ustawy podatkowej stwierdza, że: "Wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce w części stanowiącej koszt nabycia (...), a jeżeli nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny - do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny". Podstawę obliczenia podatku stanowi, zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochód ustalony zgodnie z art. 9 ustawy, zaś sposób obliczenia podatku dochodowego unormowano w art. 27 ust. 1 tej ustawy. Podatek ten pobiera się od podstawy jego opodatkowania według odpowiedniej skali, wyszczególnionej w/w art. 27 ust. 1 ustawy podatkowej.

Należy także stwierdzić, że na podstawie art. 45 ust. 1 ustawy podatkowej, podatnicy mają obowiązek składać urzędom skarbowym zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) za dany rok podatkowy w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym i w terminie tym, zgodnie z art. 45 ust. 4 w/w ustawy, są obowiązani wpłacić różnicę między podatkiem należnym od dochodu wynikającego z zeznania a sumą należnych zaliczek, w tym również zaliczek pobranych przez płatników.

Biorąc pod uwagę powyższe unormowania należy zauważyć, że podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy podatkowej, jest zwolniony z obowiązku opodatkowania m.in. tych dochodów, które w myśl art. 21 ust. 1 tej ustawy są wolne od opodatkowania. W przedmiotowej sprawie, uzyskaną przez podatnika kwotę, odpowiadającą wartości jego udziałów w spółce jawnej, należy potraktować jako otrzymanie przychodu w związku ze zwrotem wkładów w spółce. Przychód taki, zgodnie z unormowaniem art. 21 ust. 1 pkt 50 lit. a ustawy podatkowej, jest wolny od podatku dochodowego w części stanowiącej koszt nabycia tych wkładów. Wobec powyższego, wnioskodawca ma obowiązek opodatkować jedynie dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem otrzymanym w związku ze zwrotem posiadanych wkładów w spółce jawnej, przekształconej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, a kosztami poniesionymi na nabycie tych wkładów. Dochód ten, skumulowany z ewentualnymi, innymi dochodami podatnika, zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych, stanowi podstawę obliczenia podatku, po dokonaniu przysługujących odliczeń. Od podstawy opodatkowania wnioskodawca jest zobowiązany obliczyć podatek dochodowy według skali wynikającej z art. 27 ust.1 ustawy podatkowej. Podatnik nie ma prawa opodatkować uzyskanego dochodu w związku ze zwrotem wkładów w spółce jawnej 19% podatkiem zryczałtowanym, gdyż w taki sposób mogą zostać opodatkowane jedynie te dochody, które ustawodawca wyszczególnił w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Unormowania ustawy podatkowej nie przewidują takiej możliwości przy dokonywaniu przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialności, powstałą w wyniku przekształcenia spółki jawnej, wypłat wspólnikowi kwoty odpowiadającej wartości jego udziałów w spółce przekształcanej, jeśli nie wyraził on woli uczestnictwa w spółce przekształconej. Z uwagi na fakt, iż przekazanie należnych kwot nastąpiło w 2004 roku, ostatecznego rozliczenia podatku wnioskodawca powinien dokonać w zeznaniu według określonego wzoru o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) za ten właśnie rok.

Niniejsza interpretacja została udzielona w oparciu o przedstawiony przez podatnika stan faktyczny i zawiera ocenę prawną z uwzględnieniem stanu prawnego na dzień jej sporządzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj