Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/005-1172/04
z 21 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BI/005-1172/04
Data
2005.07.21



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
kapitalizacja
odsetki
pożyczka


Pytanie podatnika
Czy spłaty odsetek od pożyczek udzielonych przez poprzedniego udziałowca będą nadal stanowiły koszt uzyskania przychodu?


Stan faktyczny:

Spółka z o.o. zaciągnęła pożyczki od swojego udziałowca zagranicznej osoby prawnej posiadającej 80 % udziałów w spółce. Umowy pożyczki zostały zawarte przed 01.01.1999r. i zgodnie z oświadczeniem podatnika zostały zarejestrowane w urzędzie skarbowym, przed wprowadzeniem w życie art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zagraniczny udziałowiec udziały w polskiej spółce sprzedaje innemu zagranicznemu podmiotowi - osobie prawnej. Spółka sprzedająca udziały oraz spółka kupująca są kontrolowane przez tą samą grupę kapitałową. Zmiana udziałowca spowoduje przejęcie wszystkich wierzytelności na zasadzie cesji praw. Niespłacona część pożyczek oraz odsetki zostałyby przejęte przez nowego udziałowca wraz z zakupem udziałów.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11 wym. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).

Według art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszt uzyskania przychodów odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych spółce przez jej udziałowca (akcjonariusza) posiadającego nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki albo udziałowców (akcjonariuszy) posiadających łącznie nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki, jeżeli wartość zadłużenia spółki wobec udziałowców (akcjonariuszy) tej spółki posiadających co najmniej 25% udziałów (akcji) i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale takiego udziałowca (akcjonariusza) osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego (akcyjnego) spółki - w części, w jakiej pożyczka (kredyt) przekracza tę wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek; przepisy te stosuje się odpowiednio do spółdzielni, członków spółdzielni oraz funduszu udziałowego takiej spółdzielni.

Ograniczenia przewidziane w cytowanym przepisie nie mają zastosowania do umów zawartych przed dniem 01.01.1999r. Bowiem zgodnie z art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 20.11.1998r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. Nr 144, poz. 931) podatnicy, którzy zawarli umowy pożyczki (kredytów), z udziałowcami (akcjonariuszami) oraz spółkami powiązanymi ze spółką – pożyczkobiorcą w sposób określony w w/w przepisach, przed dniem wejścia w życie ustawy, tj. przed 1999r. zobowiązani byli - w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie tej ustawy - zawiadomić urząd skarbowy, właściwy ze względu na siedzibę podatnika, o zawarciu takich umów i przesłać temu urzędowi ich wykaz zawierający dane określające strony takiej umowy, wysokość odsetek, zabezpieczenie umowy oraz okres, na jaki umowa została zawarta. Obowiązek zawiadomienia nie dotyczył podatników, którzy kopie takich umów przekazali uprzednio urzędowi skarbowemu i opłacili stosowną opłatę skarbową. W przypadku spełnienia w/w warunków odsetki płacone od tych pożyczek (kredytów) stanowiły w spółce – pożyczkobiorcy koszty uzyskania przychodów w pełnej wysokości.

Kwestie następstwa prawnego na gruncie prawa podatkowego reguluje art. 93 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.). Przy czym uregulowania tej ustawy stosuje się, o ile w poszczególnych ustawach podatkowych nie zawarto innych rozwiązań. Z brzmienia przepisów Ordynacji podatkowej nie wynika, by w przypadku zmiany udziałowca oraz przejęcia wszystkich wierzytelności na zasadzie cesji praw występowała sukcesja praw i obowiązków podatkowych. Wszelkiego rodzaju zwolnienia podatkowe stanowią wyjątek od zasady powszechności opodatkowania i muszą być interpretowane ściśle.

Zatem w świetle stanu prawnego obowiązującego w przypadku zmiany udziałowca oraz przejęcia wszystkich wierzytelności na zasadzie cesji praw, odsetki od pożyczek udzielonych przez poprzedniego udziałowca będą podlegały regulacjom art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj