Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze
PP/443-41/05
z 28 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-41/05
Data
2005.04.28



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
użytkowanie wieczyste
zbycie praw


Pytanie podatnika
Jaką stawkę podatku VAT należy zastosować w przypadku zbycia prawa użytkowania wieczystego działki niezabudowanej?


Postanowienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze działając na podstawie art. 14a par. 1 oraz par. 4 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 - tekst jednolity) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 14.01.2005r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko dotyczące zapytania o wysokość stawki podatku VAT przy zbyciu przez Spółdzielnię (w ramach zamiany) prawa użytkowania wieczystego nieruchomości stanowiącej niezabudowaną działkę jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Z Państwa pisma wynika, iż Spółdzielnia wznosząc garaże na działce będącej w jej użytkowaniu wieczystym naruszyła granice gruntu sąsiedniego, który jest w użytkowaniu wieczystym spółki "A...". Skutkiem tego naruszenia garaże należące do członków Spółdzielni Mieszkaniowej znajdują się częściowo na terenie działki Spółdzielni, a częściowo na działkach które są w użytkowaniu wieczystym firmy "A...".W wyniku porozumienia ustalono, iż nastąpi zamiana działek między ww. podmiotami. Spółdzielnia w zamian za zajęty grunt spółki "A..." (tj. działki) dokona zbycia na rzecz tej firmy prawa użytkowania wieczystego nieruchomości stanowiącej niezabudowaną działkę (o podobnej powierzchni i takiej samej wartości). Firma "A..." dokona natomiast na rzecz Spółdzielni zbycia prawa użytkowania wieczystego działek. Zgodnie z wypisem z rejestru gruntów działka jest sklasyfikowana jako użytki rodzaju B - tereny mieszkaniowe.Spółdzielnia stoi na stanowisku, iż zbycie prawa użytkowania wieczystego ww. działki winno być opodatkowane stawką podatku VAT w wysokości 22%.Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 póz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Art. 8 ust. 1 pkt 1 ww. Ustawy stanowi, iż przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.Z przepisu art. 41 ust. l Ustawy o pod. VAT wynika, iż stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.Według par. 8 ust. 1 pkt 4 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zwalnia się od podatku dzierżawę gruntów przeznaczonych na cele rolnicze, a także zbycie prawa użytkowania wieczystego tych gruntów.Z Państwa wniosku (oraz uzupełnienia pisma) wynika, iż zbycie przez Spółdzielnię prawa użytkowania wieczystego gruntu dotyczy niezabudowanej działki - o przeznaczeniu innym niż na cele rolnicze.W tej sytuacji, w oparciu o w/w przepisy należy stwierdzić, iż zbycie przez Spółdzielnię tego prawa podlega opodatkowaniu stawką 22%. Opodatkowanie stawką podstawową 22% wynika z regulacji przytoczonego wyżej przepisu art. 41 ust. l Ustawy o pod. VAT. Równocześnie bez znaczenia jest tu fakt, iż transakcja między Spółdzielnią Mieszkaniową a spółką "A..." jest formą zamiany. W rzeczywistości bowiem występuje tu zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntu zarówno po jednej stronie, jak i po stronie drugiego podmiotu.Powyższa interpretacja:
-dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcą, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
-nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj