Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Szczecinie
I.US.PP-2/443/33/2005
z 20 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I.US.PP-2/443/33/2005
Data
2005.05.20



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Szczecinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
roboty budowlano-montażowe
stawki podatku


Pytanie podatnika
Czy istnieje możliwość zastosowania 7 % stawki podatku od towarów i usług na roboty związane z wykopami i wierceniami próbnymi dla potrzeb budowlanych (próbkowanie rdzenia), w odniesieniu do budynków mieszkalnych jednorodzinnych (PKOB 111) i wielorodzinnych (PKOB 112)?


Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a, ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Szczecinie w zakresie wniesionego zapytania dotyczącego stosowania przepisów prawa podatkowego stwierdza, że stanowisko podatnika dotyczące możliwości zastosowania 7 % stawki podatku od towarów i usług na roboty związane z wykopami i wierceniami próbnymi dla potrzeb budowlanych (próbkowanie rdzenia), w odniesieniu do budynków mieszkalnych jednorodzinnych (PKOB 111) i wielorodzinnych (PKOB 112) jest prawidłowe.

W dniu 05.04.2005 r. do tut. Urzędu wpłynął wniosek w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, w którym wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie wykonywania wykopów i wierceń próbnych dla potrzeb budowlanych (próbkowanie rdzenia).

Wątpliwości Podatnika dotyczą wysokości stawki podatku od towarów i usług, stosowanej przy świadczeniu wyżej opisanych usług dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych PKOB 111 i wielorodzinnych PKOB 112. Zdaniem wnoszącego zapytanie, przy świadczeniu wyżej opisanych usług dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych (PKOB 111) i wielorodzinnych (PKOB 112), ma on prawo do zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 7 %.

Do przedstawionego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a, ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:

Zgodnie z postanowieniami art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Przepis ust. 2 definiuje, iż przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Jak z powyższego wynika od dnia 01 maja 2004 r. do dnia 31 grudnia 2007 r. w myśl ustawy o podatku od towarów i usług, usługi świadczone przez Podatnika w zakresie wykonywania wykopów i wierceń próbnych dla potrzeb budowlanych (próbkowanie rdzenia) o symbolu PKWiU 45.12.10-00.10, dotyczących budynków mieszkalnych jednorodzinnych (PKOB 111) i wielorodzinnych (PKOB 112) podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w stawce 7 %.

Przedmiotowa interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania tego postanowienia.

Zgodnie z art. 14 b § 1i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Szczecinie za pośrednictwem tut. Organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia (art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj