Interpretacja Urzędu Skarbowego w Bełchatowie
US III/406-7/1689/BW/05
z 11 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US III/406-7/1689/BW/05
Data
2005.04.11



Autor
Urząd Skarbowy w Bełchatowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
opodatkowanie
producenci
rolety, żaluzje
stawki podatku
usługi montażowe


Pytanie podatnika
Jestem właścicielem Zakładu Produkcyjno Handlowo-Usługowego i prowadzę działalność w zakresie produkcji, sprzedaży i montażu rolet i żaluzji. Proszę o udzielenie informacji według jakiej stawki należy opodatkować wykonanie i montaż w budynkach mieszkalnych rolet i żaluzji wyprodukowanych przez mój zakład. Urząd Statystyczny wyraził opinię, iż montaż wyrobów w miejscu przeznaczenia, wykonywany przez ich producenta siłami własnymi, należy klasyfikować w grupowaniu obejmującym dany wyrób, tj.:
  1. żaluzje pionowe - vericale z tkanin powlekanych zaklasyfikowano do PKWiU 25.23.14-70.22 "żaluzje pionowe i ich części",
  2. rolety wykonane z tkanin powlekanych na wałku lub w kasecie z prowadnicami, rolety zewnętrzne z PCV zaklasyfikowano do PKWiU 25.23.14-70.23 " rolety i ich części".
  3. rolety zewnętrzne wykonane z aluminium zaklasyfikowano do PKWiU 28.12.10-50.32 "rolety profilowane i ich części",
  4. żaluzje poziome wewnętrzne, wykonane z aluminium zaklasyfikowano do PKWiU 28.12.10-50.4122 "żaluzje poziome i ich części".
    Moim zdaniem w przypadku montażu rolet i żaluzji w budynkach mieszkalnych mogę zastosować 7% stawkę VAT.


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa uwzględniając stan faktyczny przedstawiony w Pani piśmie złożonym w dniu 10.02.2005r. oraz pismach uzupełniających złożonych w dniach 22.02.2005r. oraz 6 i 7.04.2005r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bełchatowie niniejszym wyjaśnia:

W myśl postanowień art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu tym podatkiem podlega między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług.

Natomiast stosownie do treści obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa zarówno towary jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej – art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 ustawy. Zgodnie z § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004r. (Dz. U. Nr 89, poz. 844), do celów podatkowych nadal stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.).

W załączonym przez Panią piśmie z dnia 16.12.2004r. Urząd Statystyczny w Łodzi wyraził opinię, iż montaż wyrobów w miejscu przeznaczenia, wykonywany przez producenta siłami własnymi, należy klasyfikować w grupowaniu obejmującym dany wyrób, i tak:

  • żaluzje pionowe - vericale z tkanin powlekanych zaklasyfikowano do PKWiU 25.23.14-70.22 "żaluzje pionowe i ich części",
  • rolety wykonane z tkanin powlekanych na wałku lub w kasecie z prowadnicami, rolety zewnętrzne z PCV zaklasyfikowano do PKWiU 25.23.14-70.23 " rolety i ich części".
  • rolety zewnętrzne wykonane z aluminium zaklasyfikowano do PKWiU 28.12.10-50.32 "rolety profilowane i ich części",
  • żaluzje poziome wewnętrzne, wykonane z aluminium zaklasyfikowano do PKWiU 28.12.10-50.4122 "żaluzje poziome i ich części".

Zdaniem tutejszego organu w przypadku, gdy podatnik jako producent dokona montażu żaluzji lub rolet, w istocie wystąpi dostawa towaru, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, dla której to cena skalkulowana jest wraz z montażem.

Dlatego też, zgodnie z art. 41 ust. 1 powołanej ustawy w odniesieniu do dostawy w/w towarów (bez względu na miejsce ich montażu przez producenta) należy stosować 22% stawkę podatku od towarów i usług.

Ponadto informuję, iż niniejsza interpretacja:

  • odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego.
  • nie jest wiążąca dla strony, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy – do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj