Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tarnowskich Górach
PDII/005-18/415/I/16/05
z 27 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDII/005-18/415/I/16/05
Data
2005.06.27



Autor
Urząd Skarbowy w Tarnowskich Górach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
nagroda pieniężna
zwrot podatku


Pytanie podatnika
Czy pracownik może odliczyć w zeznaniu podatkowym kwotę zwróconej pracodawcy nagrody jubileuszowej?


W dniu 12.04.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Tarnowskich Górach wpłynął wniosek z dnia 07.04.2005 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.Pismem z dnia 11.05.2005 r. organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Braki formalne wniosku zostały uzupełnione w dniu 19.05.2005 r.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym przez Urząd Gminy w ww. wniosku, w wyniku kontroli stwierdzono zawyżone wypłaty nagród jubileuszowych. W związku z tym Urząd Gminy został zobowiązany do podjęcia działań zmierzających do dokonania zwrotu przez pracowników zawyżonych kwot nagród. Zgodnie ze stanowiskiem Urzędu Gminy pracownicy powinni zwrócić zawyżoną nagrodę w kwocie brutto a po zakończeniu roku podatkowego dokonać odliczenia w zeznaniu podatkowym.

W odpowiedzi na wniosek Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tarnowskich Górach informuje:Zgodnie z regulacją art. 26 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podstawę obliczenia podatku stanowi dochód po odliczeniu dokonanych w roku podatkowym zwrotów nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu, w kwotach uwzględniających pobrany podatek dochodowy, jeżeli zwroty te nie zostały potracone przez płatnika. Zatem każdy pracownik, który dokona zwrotu przedmiotowej nagrody w kwocie brutto może w zeznaniu podatkowym pomniejszyć dochód o dokonany zwrot. Podkreślenia wymaga fakt, że odliczenia należy dokonać w zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym ten zwrot został dokonany.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj