Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
PP-1/443 2-7/117426/123/05
z 14 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-1/443 2-7/117426/123/05
Data
2005.02.14



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
dokumentowanie wydatków
faktura VAT
nieruchomość budowlana
obniżenie podatku należnego
podatnik czynny
umowa najmu
współwłasność


Pytanie podatnika
Czy od podatku należnego można odliczyć podatek naliczony wynikający z faktury VAT wystawionej na jednego ze współwłaścicieli kamienicy - w części odpowiadającej udziałowi w tej współwłasności?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 04.01.2005 r. (data wpływu: 04.01.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż są Państwo współwłaścicielami kamienicy, która nie ma fizycznego podziału. Każdy z współwłaścicieli jest podatnikiem podatku od towarów i usług, zatem każdy z nich wystawia osobno fakturę VAT dokumentującą sprzedaż świadczonych usług najmu poszczególnym najemcom.

Problematyczną dla współwłaścicieli stała się natomiast kwestia dotycząca przyjęcia właściwego sposobu dokonywania rozliczeń kosztów związanych z utrzymaniem kamienicy. Dotychczas koszty są refakturowane na zasadzie odsprzedaży pomiędzy współwłaścicielami, lub - gdy jest to możliwe - dokonują oni zakupu udokumentowanego fakturami wystawionymi odrębnie na każdego współwłaściciela w wysokości odpowiadającej jego udziałowi w przedmiotowej nieruchomości.

Stanowisko Podatnika:
W powołanym piśmie z dnia 04.01.2005 r. podatnicy przedstawili inną, mniej uciążliwą dla nich metodę dokonywania rozliczenia wydatków poniesionych w związku z utrzymaniem kamienicy.
Mianowicie, wszystkie zakupy dokonywane byłyby przez jednego współwłaściciela, który posiadałby oryginały faktur zakupu, pozostali współwłaściciele posiadaliby jedynie kserokopie tych faktur, natomiast każdy z nich dokonywałby odliczenia podatku naliczonego od tych zakupów jedynie w wysokości przypadającej na niego udziału w tej nieruchomości. Podatnik zwraca przy tym uwagę, iż taki sposób rozliczenia nie spowoduje uszczuplenia należności budżetowej.

Ocena prawna stanowiska Podatnika:

Stosownie do art. 195 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność).

W myśl art. 297 powołanej ustawy, pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną.

Uregulowania dotyczące prawa do pomniejszenia podatku należnego ustalonego od czynności podlegających opodatkowaniu o podatek naliczony od zrealizowanych zakupów podane zostały w art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Natomiast w art. 88 powołanej ustawy wyszczególnione zostały przypadki, w których nie stosuje się obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego do nabywanych przez podatnika towarów i usług.

Z powyższych przepisów wynika, że podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury VAT dokumentującej poniesione przez niego wydatki, które są związane z prowadzoną przez niego działalnością i stanowią one koszt uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Zgodnie z § 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej: imiona i nazwiska lub nazwy sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy, numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11, dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako "FAKTURA VAT"; podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym, nazwę towaru lub usługi, jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług, cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku, wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku, stawki podatku, sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu, kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku.

Zatem faktura dokumentująca nabycie towarów lub usług winna spełniać warunki podane w cytowanym przepisie, w tym dotyczące precyzyjnego określenia nabywcy lub nabywców.

W przedstawionym przypadku, gdy współwłaściciele nieruchomości z tytułu umów najmu czerpią pożytki w proporcjach wynikających z prawa własności i ponoszą pewne wydatki związane z utrzymaniem niniejszej nieruchomości, prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur VAT dokumentujących zrealizowane zakupy przysługuje im również w części odpowiadającej udziałowi we współwłasności.

Biorąc pod uwagę specyfikę stosunków własnościowych dotyczącą niniejszej nieruchomości, jak również kierując się orzecznictwem Naczelnego Sądu Administracyjnego (wyrok z dnia 13 marca 1996 r., Sygn. akt: II S.A. 1131/95) tutejszy organ nie zgłasza zastrzeżeń co do pomniejszania podatku należnego o podatek naliczony wynikający z otrzymanych faktur VAT w części odpowiadającej udziałowi we współwłasności wystawionych na nazwisko jednego ze współwłaścicieli tej nieruchomości.

Zaznacza się przy tym, że z treści faktury winno jednoznacznie wynikać, że dokonane zakupy dotyczą określonej nieruchomości, a nie są np. "prywatnymi" zakupami poszczególnych współwłaścicieli. Ponadto każdy ze współwłaścicieli winien przechowywać kopię takiej faktury z zaznaczoną informacją o miejscu przechowywania jej oryginału, oraz z opisem odnośnie udziału procentowego podatku naliczonego podlegającego odliczeniu (u konkretnego współwłaściciela nieruchomości).

Tym samym tutejszy organ podtrzymuje swoje stanowisko prezentowane w piśmie: US.I-1-820/118/173/527/515/01 z dnia 09.07.2001 r.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika / płatnika / inkasenta / następcy prawnego podatnika / osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj