Interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi
PB I-3/4117/IN-31/USŁŚ/04/MK
z 21 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB I-3/4117/IN-31/USŁŚ/04/MK
Data
2005.07.21



Autor
Izba Skarbowa w Łodzi


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych

Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Nadpłata --> Żądanie stwierdzenia nadpłaty


Słowa kluczowe
postanowienie sądu
stwierdzenie nadpłaty


Pytanie podatnika
Dotyczy odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym po zmarłym małżonku


Działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 13 maja 2005 r. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź – Śródmieście z dnia 9 maja 2005 r. Nr I-2/413/10/2005,odmawia zmiany w/w postanowienia.

W dniu 1 marca 2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź - Śródmieście wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji dotyczącej zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Pani ..., reprezentowana przez Pana ..., złożyła w Urzędzie Skarbowym Łódź - Śródmieście wniosek o stwierdzenie nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych po zmarłym małżonku - Panu ... Z uwagi na braki formalne, tj. brak prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku, Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź – Śródmieście w dniu 14 lipca 2004 r. wydał decyzję odmawiającą stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych.
W złożonym zapytaniu podatnik postępowanie Naczelnika Urzędu Skarbowego uznał za niewłaściwe.

Postanowieniem z dnia 26 kwietnia 2005 r. Nr I-2/413/10/05 Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź – Śródmieście, nie podzielił zawartego we wniosku stanowiska.

Nie zgadzając się z udzieloną przez Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź - Śródmieście interpretacją, w dniu 13 maja 2005 r. złożył Pan zażalenie.

Po przeanalizowaniu przedłożonych dokumentów oraz obowiązujących przepisów prawa podatkowego, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdza, co następuje:

Stosownie do dyspozycji art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), organ odwoławczy w drodze decyzji zmienia albo uchyla postanowienie wydane przez naczelnika urzędu skarbowego jeżeli uzna, że zażalenie podatnika zasługuje na uwzględnienie.
Zgodnie z art. 97 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), spadkobiercy podatnika przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy.
Z kolei treść art. 105 § 2 w/pow. ustawy stanowi, iż przypadające na rzecz spadkodawcy nadpłaty oraz zwroty podatków, a także oprocentowanie z tych tytułów zwracane są poszczególnym spadkobiercom w proporcji określonej w ich zgodnym oświadczeniu woli, pod warunkiem złożenia w organie podatkowym:

    - prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku;
    - zgodnego oświadczenia woli wszystkich spadkobierców o podziale tych należności.

Powołany przepis stanowi więc, iż podstawą prawną do zwrotu nadpłaty podatku przypadającej spadkodawcy jest prawomocne postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku W przypadku większej liczby spadkobierców należności podatkowe zwracane są im w proporcji określonej w ich zgodnym oświadczeniu woli.
Ponadto zgodnie z treścią art. 104 § 2 wyżej powołanej ustawy, jeżeli spadkodawca poniósł wydatki uprawniające do ulg podatkowych, spadkobierca ma obowiązek o powyższym zawiadomić organ podatkowy i jednocześnie przedstawić dokumenty potwierdzające ich poniesienie.
Stąd w analizowanym stanie faktycznym, dla rozpatrzenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty po zmarłym ..., niezbędnym jest przeprowadzenie postępowania spadkowego celem uzyskania postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku. Do czasu jego uzyskania stwierdzenie nadpłaty po zmarłym w podatku dochodowym nie będzie możliwe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj