Interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi
PB I-3/4117/IN-30/USŁ/05/MK
z 21 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB I-3/4117/IN-30/USŁ/05/MK
Data
2005.07.21



Autor
Izba Skarbowa w Łodzi


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Pobór zaliczek przez organy rentowe


Słowa kluczowe
świadczenie nienależne
zaliczka na podatek
zwrot


Pytanie podatnika
Zasadność zwrotu emerytury na konto płatnika. Pobranie zaliczki na podatek dochodowy od zwróconej emerytury.


Działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. –Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 13 maja 2005 r. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź – Śródmieściez dnia 9 maja 2005 r. Nr I-2/413/10/2005, odmawia zmiany w/w postanowienia.

W dniu 1 marca 2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź - Śródmieście wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji dotyczącej zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Pani ..., reprezentowanej przez Pana ... została wypłacona w styczniu 2003 r. emerytura, która jako świadczenie nienależne została zwrócona płatnikowi w dniu 11 marca 2003r.
W złożonym wniosku Podatnik kwestionuje zasadność zwrotu emerytury na konto płatnika, tj. organu rentowemu oraz pobranie zaliczki na podatek dochodowy od tego świadczenia.

W dniu 26 kwietnia 2005 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź – Śródmieście wydał postanowienie Nr I-2/413/10/2005, w którym nie podzielił stanowiska podatnika.

Nie zgadzając się z wyjaśnieniami organu pierwszej instancji, dnia 13 maja 2005 r. złożył Pan zażalenie.

Po przeanalizowaniu przedłożonych dokumentów oraz obowiązujących przepisów prawa podatkowego, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdza, co następuje:

Stosownie do dyspozycji art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), organ odwoławczy w drodze decyzji zmienia albo uchyla postanowienie wydane przez naczelnika urzędu skarbowego jeżeli uzna, że zażalenie podatnika zasługuje na uwzględnienie.

Treść art. 34 ust. 10 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) stanowi, że jeżeli podatnik dokonał zwrotu nienależnie pobranych emerytur i rent otrzymywanych bezpośrednio przez organ rentowy, a obowiązek poboru zaliczek przez ten organ trwa dalej, to wówczas organ ten odejmuje od dochodu kwoty zwrotów dokonanych w roku podatkowym przy ustalaniu wysokości zaliczek oraz w rocznym obliczeniu dochodu zamieszczając na tym rozliczeniu odpowiednie informacje. Oznacza to, iż zwrot nienależnego świadczenia w kwocie obejmującej odprowadzony do budżetu podatek dochodowy zostaje uwzględniony przez płatnika przy obliczaniu zaliczki należnej od świadczeń wypłaconych w następnych miesiącach roku.
W takiej sytuacji świadczenie netto za miesiąc następny winno być odpowiednio zwiększone o kwotę podatku pobranego od nienależnego świadczenia.
Inaczej jest w przypadku gdy nienależne świadczenie nie zostało odliczone przez organ rentowy. Wówczas, na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 4 wyżej powołanej ustawy, podatnik w momencie składania zeznania podatkowego za rok podatkowy pomniejsza podstawę opodatkowania, wykazując w załączniku PIT/O kwotę dokonanych w roku podatkowym zwrotów nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu w kwotach uwzględniających pobrany podatek dochodowy.
Analizując powyższe regulacje prawne stwierdzić należy, iż w przedstawionym stanie faktycznym, pobór podatku przez płatnika – organ rentowy – był zgodny z przepisami prawa podatkowego.

Odnosząc się końcowo do przedstawionych przez Pana w treści zażalenia zarzutów dotyczących braku nadzoru ze strony organów podatkowych nad płatnikiem (ZUS), Dyrektor Izby Skarbowej zauważa, iż do sprawowania funkcji nadzorczo – kontrolnej nad organami rentowymi powołane są właściwe instytucje. Organy podatkowe nie posiadają takich uprawnień, stąd też podniesiony w tej części zarzut także nie zasługuje na uwzględnienie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj