Interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach
PPB1-4407/I/23/2005
z 1 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PPB1-4407/I/23/2005
Data
2005.07.01



Autor
Izba Skarbowa w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja


Słowa kluczowe
faktura VAT
fakturowanie
przedpłaty


Pytanie podatnika
Czy zasadne jest fakturowanie dostaw, które zostały opłacone z góry, co zostało udokumentowane fakturą "przedpłatową"?


D E C Y Z J A

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (tj. Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz.60 ) - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach po rozpatrzeniu zażalenia Spółki z o.o., z dnia 7 kwietnia 2005r. na postanowienie Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu z dnia 25 marca 2005r. Nr PSUS/PPOI-443/40/05/MS stanowiące interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego sprawie dotyczącej zasadności fakturowania dostaw, które zostały opłacone z góry, co zostało udokumentowane fakturą „przedpłatową”

  • odmawia uchylenia zaskarżonego postanowienia organu pierwszej instancji

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 20 stycznia 2005r. Huta zwróciła się do Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie fakturowania dostaw o charakterze ciągłym, realizowanych codziennie przez okres np. 2 miesięcy, na poczet których przed wydaniem towaru przyjęto zaliczki i fakt ten udokumentowano wystawiając fakturę zaliczkową i odprowadzając podatek należny.

W trakcie realizacji kolejnych dostaw, każdorazowe wydanie towaru dokumentowane jest fakturą VAT z przywołaniem faktury zaliczkowej. Jednocześnie w fakturze VAT dokumentującej wydanie towaru rozliczana jest kwota zaliczki w ten sposób, że suma wartości towarów i kwota podatku należnego pomniejszana jest odpowiednio o kwoty wykazane w fakturze zaliczkowej. Jeśli wartość dostaw towarów jest mniejsza niż pobrana zaliczka – wówczas faktury VAT dokumentujące wydanie towaru wykazują wartości zerowe.

Jednakże w przypadku kolejnych dostaw towarów, gdy wartości tych towarów przewyższają wartość zaliczki, faktura VAT dokumentująca wydanie kolejnej partii towaru wykazuje wartość sprzedaży netto i kwotę podatku należnego ( z uwzględnieniem pobranej zaliczki, o której mowa wyżej) i jest ujmowana w rozliczeniach dla podatku od towarów i usług.

Postanowieniem Nr PSUS/PPOI-443/40/05/MS z dnia 25 marca 2005r. Naczelnik Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu uznał za nieprawidłowe stanowisko Spółki z o.o. bowiem w celu zapobieżenia przypadkom wystawiania faktur, które nie powinny stanowić u nabywcy podatku naliczonego, przepisami § 17 ust.4 i 5 rozporządzenia ustanowiono zasadę, wg której fakturę dokumentującą dostawę towaru wystawia się tylko w przypadku, gdy wartość dostawy przekracza wartość otrzymanych zaliczek.

W związku z powyższym w postanowieniu wskazano, że prawidłowo została wystawiona faktura nr 0412337001/S5/B z dnia 9.12.2004r. na otrzymaną przedpłatę. Zaś faktury z dnia 18,21,22 i 25 grudnia, dokumentujące kolejne dostawy blach w ramach otrzymanej przedpłaty, wystawione zostały wbrew dyspozycji zawartej w § 17 ust.5 rozporządzenia.

Zdaniem organu pierwszej instancji w fakturze końcowej nr 0412331205/S5/R z 28.12.2004r. powinny być ujęte wszystkie dostarczone blachy ( nie tylko te sprzedane w dniu 28 grudnia), a ich całościowe rozliczenie dokonane zgodnie z § 17 ust. 4 rozporządzenia.

Na powyższe postanowienie strona złożyła zażalenie z dnia 7.04.2005r., w którym wnosi o ponowne rozpoznanie sprawy.

Do powyższego zażalenia Strona przedłożyła dodatkową informację z dnia 6 czerwca 2005r. wyjaśniającą przyjęty sposób fakturowania zaliczek.

Po rozpatrzeniu przedmiotowego zażalenia Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdza co następuje:

Zgodnie z przepisami § 17 ust. 1, 2, 4 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U Nr 97, poz. 971) – w brzmieniu obowiązującym do 31 maja 2005r. – jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie póżniej niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2.

(Począwszy od dnia 1 czerwca 2005r. zasady wystawiania faktur zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. – Dz. U. Nr 95, poz. 798).

Fakturę wystawia się również nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym pobrano przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi każdą kolejną część należności ( zaliczkę, przedpłatę, zadatek lub ratę).

Jeżeli faktury, o których mowa w ust. 1 i 2, nie obejmują całej ceny brutto, sprzedawca po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi wystawia fakturę na zasadach określonych w § 12 i § 14-16, z tym że sumę wartości towarów (usług) pomniejsza się o wartość otrzymanych części należności, a kwotę podatku pomniejsza się o sumę kwot podatku wykazanego w fakturach dokumentujących pobranie części należności; taka faktura powinna zawierać również numery faktur wystawionych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi.

Jeżeli faktury, o których mowa w ust. 1 i 2, obejmują całą cenę brutto towaru lub usługi, sprzedawca po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi nie wystawia faktury w terminie określonym w § 16.

W świetle powołanego wyżej stanu prawnego oraz przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego organ odwoławczy nie znalazł podstaw do zmiany zaskarżonego postanowienia.

Jak stanowi w/w przepis fakturę po wydaniu towaru wystawia się wówczas gdy faktury zaliczkowe nie obejmują całej ceny brutto. W stanie faktycznym przedstawionym przez podatnika mamy do czynienia właśnie z takim przypadkiem, zatem nie jest prawidłowe dokumentowanie fakturą VAT wydania kolejnych partii dostaw.

Trafnym wydaje się stwierdzenie organu pierwszej instancji, iż w celu zapobieżenia przypadkom wystawiania faktur, które podawałyby kwoty podatku nie wynikające z obowiązku podatkowego, a które wobec tego nie powinny stanowić u nabywcy podatku naliczonego, przepisami § 17 ust. 4 i 5 cyt. wyżej rozporządzenia Ministra Finansów ustanowiono zasadę wg której fakturę dokumentującą dostawę towaru wystawia się tylko w przypadku, gdy wartość dostawy przekracza wartość otrzymanych zaliczek.

Poruszony przez podatnika problem związany z posiadanym systemem komputerowym wykracza poza dyspozycję art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym organ podatkowy udziela pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Natomiast sposób dokumentowania sprzedaży dla celów podatku dochodowego może być przedmiotem odrębnego postępowania w trybie przepisów art. 14a – 14b ustawy Ordynacja podatkowa.

Decyzja niniejsza jest ostateczna w toku postępowania administracyjnego.

Na mocy art. 143 cyt. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa, niniejsza decyzja wydana została z upoważnienia Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach.

Na decyzję służy skarga ( w dwóch egzemplarzach ) do Wojewódzkiego SąduAdministracyjnego w Gliwicach, za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w terminie 30 dnia od dnia jej doręczenia. (Adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach – Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj