Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/415-80/05/ZDW
z 8 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/415-80/05/ZDW
Data
2005.07.08



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości


Słowa kluczowe
remonty
sprzedaż mieszkania


Pytanie podatnika
Czy poniesione po sprzedaży nieruchomości wydatki na materiały i prace remontowe w nowozakupionym mieszkaniu, wymienione w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy, są podstawą do zwolnienia dochodu ze zbycia nieruchomości od 10% podatku dochodowego?Czy na udokumentowanie tych wydatków konieczne są faktury VAT czy też wystarczą rachunki uproszczone?Czy zakup, za środki uzyskane ze sprzedaży nieruchomości, wymienionych we wniosku materiałów i usług do wykończenia mieszkania można doliczyć do ceny nowozakupionego mieszkania?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 i art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8 z 2005r. poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów postanawia Pana stanowisko, w sprawie rozliczenia przychodu ze zbycia lokalu mieszkalnego wydatkami na zakup lokalu mieszkalnegooraz na materiały i prace wykończeniowe, zawarte w uzupełnieniu Pana wniosku (z dn. 02.06.2005r.), które wpłynęło do tut. Urzędu 17.06.2005r., o udzielenie interpretacji prawa podatkowego, uznać za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

1. Stan faktyczny podany we wniosku jest następujący:

Zamierza Pan dokonać sprzedaży lokalu mieszkalnego przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. Uzyskaną ze sprzedaży nieruchomości część przychodu przeznaczy Pan na nabycie, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, lokalu mieszkalnego w stanie surowym bez wykończenia i wyposażenia. Jak Pan stwierdza musi Pan "wykończyć budowę przez wytynkowanie i zamontowanie niezbędnych urządzeń sanitarnych i kuchennych".

2. Stanowisko wnioskodawcy:

Pana zdaniem poniesione wydatki na wykończenie nowozakupionego mieszkania za środki uzyskane ze sprzedaży nieruchomości, nabytej przed upływem pięciu lat kalendarzowych, można zaliczyć jako realizacja celów wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1993r. Nr 90 poz. 416 z późn. zm.).

3. Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:

Rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156 poz. 788), na które się Pan powołuje w swoim wniosku zostało wydane w związku z art. 27a ust. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.Rozporządzenie to stanowiło uzupełnienie art. 27a ust.1 pkt. 1) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu:

1. Podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2 - 15, jeżeli w roku podatkowym podatnik:1) poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

Przepis ten dotyczył ulgi w podatku dochodowym obliczanym na zasadach ogólnych wg skali podatkowej określonej w art. 27 ust. 1ustawy. Obecnie został skreślony.Przepisy ww Rozporządzenia mogą być stosowane posiłkowo przy określaniu rodzajów wydatków na remont, rozbudowę, budowę i modernizację lokali i budynków mieszkalnych i stanowią nie zamknięty katalog realizacji niektórych celów opisanych w art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jak wynika z Pana pisma dokona Pan sprzedaży lokalu mieszkalnego. Sprzedaż nastąpi przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ta nieruchomość została nabyta. Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odpłatne zbycie nieruchomości i praw majątkowych przed upływem 5 lat jest źródłem dochodu i na podstawie art. 28 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochód uzyskany ze sprzedaży podlega opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Podatek dochodowy płatny jest bez wezwania w terminie 14 dni od dnia sprzedaży. Podatnik może w tym samym terminie złożyć oświadczenie, że dochód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych przeznaczy na cele mieszkaniowe wymienione w art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Złożenie oświadczenia powoduje zawieszenie podatku na dwa lata od dnia sprzedaży. W związku z art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit. a - d ustawy z dnia 26 lipca 1991r.o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1993r. Nr 90 poz. 416 z późn. zm.) źródłami przychodu są: odpłatne zbycie: a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a - c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Uzyskane przychody, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit. a- c cytowanej wyżej ustawy, na mocy art. 21 ust.1 pkt. 32 wolne są od podatku dochodowego:a) w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży:- na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,- na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,- na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,- na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont, lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,- na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne - własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej- w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży,

na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit. a), w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo - kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

Jak wynika z Pana pisma po sprzedaży lokalu mieszkalnego przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie uzyskaną ze sprzedaży nieruchomości część przychodu przeznaczy Pan, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na kupno lokalu mieszkalnego w stanie surowym oraz na zakup materiałów i wykonanie prac wykończeniowych.Wymienione przez Pana wydatki na zakup i montaż:- umywalki z szafką,- zlewozmywak z szafką,- obudowa wanny,- obudowy grzejników,- trwała zabudowa wnęki szafą,- pawlacz,- okap kuchenny z rurami odprowadzającymiponiesione w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży stanowią podstawę do zwolnienia dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości od 10% zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości poniesionych kosztów.

Wydatki te te muszą być udokumentowane. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie precyzują sposobu dokumentacji wydatków, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a tej ustawy.Stąd wynika, że zarówno rachunki uproszczone jak i faktury VAT są wystarczającymi dla udokumentowania poniesionych wydatków.

W związku z art. 21 ust.1pkt. 32 cytowanej wyżej ustawy wolne są od podatku dochodowego poniesione koszty na cele mieszkaniowe w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, co w opisanej przez Pana sprawie ma nastąpić.

P O U C Z E N I E

Interpretacja powyższa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana w świetle stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Na podstawie art. 14 § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na postanowienie zawierające interpretację służy, na podstawie art. 236 § 2 pkt. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa, zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego Urzędu, w terminie siedmiu dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.
Od wniesionego zażalenia obowiązuje opłata skarbowa w kwocie 5,- zł na podstawie art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (tekst jednolity Dz. U. z 2004r. Nr 253 poz. 2532) oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 grudnia 2000r. w sprawie opłaty skarbowej (Dz. U. Nr 110 poz. 1176).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj