Interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach
PPB1-443/321/2005
z 18 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PPB1-443/321/2005
Data
2005.07.18



Autor
Izba Skarbowa w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
decyzja administracyjna
opłata za użytkowanie wieczyste
umowa cywilnoprawna


Pytanie podatnika
Czy nalezny podatek VAT w wysokości 22% należy pobierać od wszystkich użytkowników wieczystych bez względu na tryb oddania nieruchomości w użytkowanie wieczyste tzn. w drodze decyzji administracyjnej lub umowy cywilnoprawnej?


DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), w związku z rażącym naruszeniem przepisu art. 14a § 2 ww. ustawy, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uchyla z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Chorzowie z dnia 18 lutego 2005r. Nr USPPIII/440/P-I/2/05 wydane dla Podatnika, stanowiące interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w części dotyczącej opodatkowania czynności ustanowienia prawa użytkowania wieczystego gruntu.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 17 stycznia 2005r. znak: FN III/3364/5/2005 podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chorzowie o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego m.in. w sprawie czy należny podatek VAT w wysokości 22 % należy pobierać od wszystkich użytkowników wieczystych bez względu na tryb oddania nieruchomości w użytkowanie wieczyste tzn. w drodze decyzji administracyjnej lub umowy cywilnoprawnej.

Ponadto wnioskodawca pyta jak należy postąpić, gdy tę samą nieruchomość po raz pierwszy oddano w trybie decyzji administracyjnej a kolejne sprzedaże nastąpiły w drodze umowy cywilnoprawnej i wyjaśnia, że nieruchomość została oddana w użytkowanie wieczyste wraz z prawem własności budynków mieszkalnych decyzją uwłaszczeniową na rzecz osoby prawnej. Następnie nieruchomość została nieodpłatnie przekazana aktem notarialnym na rzecz gminy. Kolejnym krokiem była sprzedaż mieszkań wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu na rzecz najemców przez gminę w formie aktów notarialnych.

Zdaniem wnioskodawcy należy zastosować zasadę doliczania 22 % stawki podatku VAT dla wszystkich użytkowników wieczystych bez rozróżniania trybu w jakim została nieruchomość oddana w użytkowanie wieczyste.

Postanowieniem z dnia 18 lutego 2005r. Nr USPPIII/440/P-I/2/05 Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chorzowie uznał za prawidłowe stanowisko Strony w sprawie będącej przedmiotem wniosku.

Zgodnie z art. 14a § 1 cyt. wyżej ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl natomiast § 2 ww. artykułu składając ww. wniosek wnioskodawca obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.

W ocenie tut. organu rozstrzygnięcie zawarte w postanowieniu w części dot. podatku VAT z tytułu wieczystego użytkowania w zależności od trybu oddania tej nieruchomości ( oznaczone w sentencji postanowienia jako punkt 1 ) zostało oparte o stan faktyczny, który nie został przez wnioskodawcę w sposób wyczerpujący przedstawiony.

Istotnym dla sprawy jest dokładne ustalenie czy oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste następuje w drodze decyzji administracyjnej czy też w drodze umowy cywilnoprawnej.

Ponadto należy zauważyć, że w myśl § 8 ust. 1 pkt 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zwalnia się od podatku czynności związane z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami, wykonywane w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność przez jednostki samorządu terytorialnego, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

W sytuacji gdy oddanie gruntu w wieczyste użytkowanie następuje z mocy prawa w drodze decyzji administracyjnej, wydanej przez jednostki samorządu terytorialnego - wówczas zastosowanie ma cyt. wyżej przepis § 8 ust. 1 pkt 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Następną istotną kwestią jest wyjaśnienie kolejnych etapów zmiany prawa własności do gruntu, który pierwotnie został oddany w użytkowanie wieczyste.

Z wyjaśnień wnioskodawcy nie wynika, kto jest podatnikiem z tytułu kolejnych etapów zmiany prawa własności do gruntu.

Zatem w takim przypadku podatnik może nie być uprawnionym do występowania z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiotowej kwestii.

Zaprzeczeniem prawidłowego „załatwienia sprawy co do jej istoty” jest wydanie interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej na wniosek podatnika, w którym brak jest wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego.

Takie działanie obliguje organ II instancji do podjęcia rozstrzygnięcia w oparciu o art. 14b § 5 pkt 2 Ordynacji podatkowej.

Zatem konieczne jest uchylenie z urzędu postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chorzowie z dnia 18 lutego 2005r.

Organ ten wyda ponownie postanowienie po uprzednim wezwaniu wnioskodawcy do usunięcia braków podania.

Wobec powyższego postanowiono orzec jak w sentencji decyzji.

Na mocy art. 143 cyt. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa, niniejsza decyzja wydana została z upoważnienia Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach.

Od decyzji służy odwołanie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach – Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku- Białej, ul. Traugutta 2a), w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj