Interpretacja Izby Skarbowej w Rzeszowie
IS.IX/3-443/78/05
z 11 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IS.IX/3-443/78/05
Data
2005.07.11



Autor
Izba Skarbowa w Rzeszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
lokal użytkowy
podatek od towarów i usług
spółdzielnie mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Pytanie Podatnika dotyczy opodatkowania obrotu w spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu użytkowego.


Działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60), art. 5 ust. 1, art. 7 ust.1 pkt 5 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Przemyślu z dnia 29.04.2005r. znak: US.IX/443-12/HM/05 w sprawie interpretacji dotyczącej stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania obrotu spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu użytkowego i uznaje stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 22.02.2005 r. za nieprawidłowe.

Działając na podstawie art. 14a §1 Ordynacji podatkowej, wnioskiem z dnia 22.02.2005 r., Spółdzielnia zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Przemyślu o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów podatkowych w zakresie sposobu opodatkowania obrotu spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu użytkowego. W miesiącu grudniu 2004 r. Spółdzielnia dokonała sprzedaży części prawa do lokalu, oraz zamiany części tegoż prawa na lokale o większej powierzchni. W ocenie Spółdzielni czynności te stanowiły przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych i stosownie do art. 8 ust.1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług winny być opodatkowane stawką 22%.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w drodze postanowienia z dnia 29.04.2005 r. znak: US.IX/443-12/HM/05 udzielił Podatnikowi interpretacji przepisów w przedstawionym zakresie, oceniając stanowisko Spółdzielni za prawidłowe. Podstawę prawną rozstrzygnięcia stanowił art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym przez świadczenie usług, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej. W myśl natomiast art. 16b ust.1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wartością niematerialną i prawną jest m.in. spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego.

Po zapoznaniu się z aktami sprawy Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie stwierdza, co następuje:
Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W myśl ust. 5 cytowanego przepisu za dostawę towaru rozumie się również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego. Nadmienia się, iż powyższa kwalifikacja czynności obejmujących obrót prawami rzeczowymi jest zgodna z przepisami VI Dyrektywy Rady z dnia 17.05.1977 r. w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich dotyczących podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej, które umożliwiają Państwom Członkowskim uznanie za towary określonych praw na nieruchomościach, praw rzeczowych dających posiadaczowi prawo do używania nieruchomości, udziałów lub innych tytułów będących odpowiednikiem udziałów, dających ich posiadaczowi, de iure lub de facto, prawo własności lub posiadania nieruchomości lub jej części. Co prawda w ramach art. 7 ustawy, definiującym pojęcie dostawy towarów, wymieniono jedynie czynności stanowienia i przekształcania spółdzielczych tytułów prawnych do lokali, niemniej jednak należy stwierdzić, iż zarówno czynności w ramach pierwotnego, jak i wtórnego obrotu spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu wypełniają ustawową definicję dostawy.

Językowa oraz celowościowa wykładnia brzmienia art. 7 ust. 1 ustawy (przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel), wskazuje, iż dokonując kwalifikacji danej czynności należy przede wszystkim przeanalizować ekonomiczną istotę transakcji, a nie wyłącznie jej charakter prawny. Istotnym jest, czy doszło do przekazania "własności ekonomicznej" rozumianej jako szeroko pojęta kontrola ekonomiczna nad rzeczą, w taki sposób, że nabywca może nią dysponować do pewnego stopnia jak właściciel. Czynności, o których mowa w zapytaniu (sprzedaż i zamiana spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego), jakkolwiek w sensie prawnym stanowią zbycie prawa rzeczowego, to z ekonomicznego punktu widzenia pociągają za sobą przeniesienie prawa do rozporządzania tymże lokalem jak właściciel, winny być, więc kwalifikowane jako dostawa towarów, a konkretnie, z uwagi na przedmiot, którego dotyczy: dostawa lokalu użytkowego. Zatem w przypadku czynności obejmującej sprzedaż (lub zamianę) prawa do lokalu użytkowego, czynność ta co do zasady podlegać będzie opodatkowaniu wg stawki podstawowej tj. 22%., z wyłączeniem sytuacji określonej w art. 43 ust.1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług w związku z art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy, o ile nie zachodzi przypadek określony w art. 43 ust. 6. Stosownie do brzmienia art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, przy czym za towary używane, o których mowa w art. 43 ust. 2 pkt 1 rozumie się budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat. Wskazany art. 43 ust. 6 ustawy stanowi, iż zwolnienia, o którym mowa w ust.1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły, co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

  1. miał prawo do obniżenia kwoty podatku naliczonego od tych wydatków,
  2. użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Z powyżej przedstawionych względów, kierując się postanowieniami art. 14b § 5 pkt 2 Ordynacji podatkowej, Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie orzekł jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących, nie jest wiążąca dla podatnika, następcy prawnego podatnika, osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej. Zgodnie z regulacją art. 14b § 5 Ordynacji podatkowej, zmiana postanowienia organu pierwszej instancji wywiera skutek począwszy od rozliczenia podatku za miesiąc następujący po miesiącu, w którym niniejsza decyzja zostanie doręczona podatnikowi. Na podstawie art. 221, art. 222 i art. 223 § 2, od niniejszej decyzji przysługuje podatnikowi prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie Ośrodek Zamiejscowy w Krośnie, ul. Pużaka 18, 38-400 Krosno w terminie 14 dni od dnia jej otrzymania. Odwołanie winno zawierać zarzuty przeciw wydanej decyzji, określać istotę i zakres żądania oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj