Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście
PP/443-1/05/AZ
z 3 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-1/05/AZ
Data
2005.03.03



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów


Słowa kluczowe
nabycie od podmiotu zagranicznego
nabycie wewnątrzwspólnotowe
Unia Europejska (Wspólnota Europejska)


Pytanie podatnika
Czy nabycie towarów od kontrahenta spoza wspólnoty, jeżeli jednocześnie towar ten został dostarczony na terytorium kraju z terytorium wspólnoty jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem towaru?


Postanowienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 , poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 03.01.2005 r. uzupełnionego pismem z dnia 26.01.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:

Podatnik zamawia u dostawcy norweskiego blachę aluminiową, która dostarczana jest do terminalu przeładunkowego w Holandii, gdzie następuje również odprawa celna (spedycja, magazynowanie oraz odprawa celna jest dokonywana na zlecenie i z upoważnienia firmy norweskiej przez firmę holenderską), a następnie towar jest dostarczany do siedziby podatnika w Polsce. Norweski dostawca wystawia faktury dokumentujące transakcje. Faktury zawierają dane adresowe dostawcy i nabywcy oraz dane firmy holenderskiej, która dokonała odprawy celnej, a następnie przesłała towar do Polski.

Podatnik przedstawia stanowisko, zgodnie z którym, ponieważ w wystawionej przez dostawcę fakturze podano numer identyfikacyjny firmy holenderskiej dla transakcji wewnątrzwspólnotowej oraz numer identyfikacyjny odbiorcy polskiego, traktuje On powyższą transakcję jak wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zwanej dalej ustawą (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego Wspólnoty inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłkilub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę lub na ich rzecz. Powyższy przepis stosuje się pod warunkiem, że:

- nabywcą towarów jest podatnik podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ustawy, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika, lub nabywca jest osobą prawną niebędącą podatnikiem, o którym mowa powyżej,

- dokonujący dostawy posiada status podatnika podatku od towarów i usług lub podatnikapodatku od wartości dodanej.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż dokonująca dostawy firma holenderskazidentyfikowana na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotwych działająca na zleceniei z upoważnienia firmy z Norwegii dokonała procedury dopuszczenia do obrotu towaru zpaństwa trzeciego, tj. Norwegii na terytorium Wspólnoty (dopuszczenie do obrotu w Holandii).

Zatem nabycie przez Podatnika towaru mającego status towaru unijnego transportowanegoz terytorium wspólnoty przez podatnika podatku od wartości dodanej spełnia kryteria nabyciawewnątrzwspóinotowego.

Biorąc powyższe pod uwagę stanowisko Podatnika jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja:

- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;

- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:

Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem tut. Organu w terminie dni 7 od daty doręczenia stosownie do art. 236 Ustawy Ordynacja Podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj