Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście
I-2/413/17/2005
z 16 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I-2/413/17/2005
Data
2005.06.16



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
fundusz remontowy
ulga remontowa
wspólnota mieszkaniowa


Pytanie podatnika
Czy można odliczyć w ramach ulgi remontowej wydatki poniesione na spłatę zaciągniętego kredytu w celu zasilenia funduszu remontowego, jeżeli spłata będzie dokonywana na odrębny rachunek?


Działając na podstawie:

  • art. 216, art. 217, art. 14a §1 i §4, art. 14b §2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.),
  • art. 27a ust. 1 pkt 1, art. 27a ust. 6 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2005r. Nr 14, poz. 176) w związku z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2003 r. Nr 202, poz. 1956 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 18.04.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego

Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź - Śródmieście uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku

W dniu 18.04.2005r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji dotyczącej zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w przedstawionej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie administacyjne.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wspólnota Mieszkaniowa której podatnik jest członkiem zamierza w 2005 r. przeprowadzić prace remontowo - modernizacyjne i w tym celu zaciągnie kredyt na zasilenie funduszu remontowego. Po uzyskaniu kredytu wyodrębni rachunek dla jego spłaty, na który podatnik będzie dokonywał wpłat.

Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2003r. podatek dochodowy od osob, o których mowa w art. 3 ust. 1 obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2 - 15, jeżeli w roku podatkowym podatnik: poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

Wysokość wydatków na ww. cele ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie, z tym że w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy na podstawie dowodu wpłaty - art. 27a ust. 6 pkt. 1 powyższej ustawy.

W myśl art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 ze zm.). wydatki o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku, poniesione w latach 2004 -2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i 45 ust. 3a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku.
Ustawa o podatku dochodowym nie stawia wymogu posiadania przez zarządcę nieruchomości wyodrębnionego subkonta na rachunku bankowym, na które wpłacane byłyby kwoty przeznaczone na fundusz remontowy. Jeżeli w ewidencji księgowej zarządcy nieruchomości jest wyodrębniona pozycja fundusz remontowy i kwoty wpłacane przez współwłaścicieli na remont nieruchomości są księgowane w tej pozycji, jest to wystarczające do uznania tych kwot jako kwot wpłacanych na wyodrębniony fundusz remontowy.

Oznacza to, iż członkowi Wspólnoty Mieszkaniowej przysługuje prawo do ulgi z tytułu dokonanych wpłat na fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej wyłącznie wtedy, gdy kwota wpłat w zestawieniu określającym czynsz wyodrębniona będzie jako wpłata na fundusz remontowy.

Natomiast wpłaty dokonywane przez członka Wspólnoty Mieszkaniowej na odrębny rachunek z tytułu zaciągniętego kredytu przez wspólnotę mieszkaniową na zasilenie funduszu remontowego nie stanowią podstawy do odliczenia 19% poniesionych wydatków w ramach ulgi podatkowej.

Podkreślić należy, że podana interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana w złożonym wniosku i obowiązującego stanu prawnego w dacie udzielenia odpowiedzi.
Interpretacja wydana w trybie art. 14a §1 wiąże organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, o czym stanowią przepisy art. 14b § 2 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj