Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nysie
PP/443-32/HM/05
z 30 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe media="all">
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-32/HM/05
Data
2005.06.30



Autor
Urząd Skarbowy w Nysie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
duplikat faktury
media
termin odliczenia podatku od towarów i usług
termin płatności


Pytanie podatnika
Za jaki okres należałoby dokonać odliczenia podatku VAT z otrzymanego duplikatu w m-cu wrześniu 2004r. a dotyczącego faktury VAT za dostawę gazu w kwietniu 2004 r.?


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 216 , art. 217 oraz art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa tekst jednolity /Dz.U Nr. 8 poz. 60 z 2005 r./ Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 6 kwietnia 2005r. /uzupełnionego 27 kwietnia 2005r./ o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej odliczenia podatku naliczonego z faktury VAT"Duplikat" za dostawę gazu.

Uznaje stanowisko Spółki za nieprawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

Na podstawie art. 14 a § 1 cyt. wyżej ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika jest obowiązany do udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa lub postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego stosownie do art. 14 a § 4 Ordynacji podatkowej następuje w drodze postanowienia na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku.

Pismem z dnia 5 kwietnia 2005r. uzupełnionym dnia 27 kwietnia 2005 r. Spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji w sprawie podatku od towarów i usług związanego z okresem za jaki należałoby dokonać odliczenia podatku VAT z faktury VAT Duplikat za dostawę gazu w miesiącu kwietniu 2004 r. z terminem płatności w kwietniu 2004 r., z datą wystawienia duplikatu faktury 25.08.2004 r. i otrzymanej 08.09.2004 r.? . Spółka nie otrzymała faktury VAT za dostawę gazu w kwietniu 2004 r. i zwróciła się do dostawcy o wystawienie duplikatu faktury, który otrzymano w miesiącu wrześniu 2004 r. W związku ze zmianą przepisów spółka ma wątpliwości za jaki okres należałoby dokonać odliczenia podatku VAT z otrzymanego duplikatu.

Stanowisko podatnika
Zdaniem Spółki, w przypadku gdy faktura za dostawę gazu uległa zaginięciu podatnik może dokonać odliczenia podatku na zasadach ogólnych tzn. nie wcześniej niż w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik otrzymał duplikat faktury i nie później niż w rozliczeniu za następny miesiąc.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wyjaśnia co następuje .

W opinii tut. organu podatkowego zgodnie z § 25 ust. 1 rozporządzenia ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom , zaliczkowego zwrotu podatku , zasad wystawiania faktur sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 97 poz. 971/ jeżeli oryginał faktury lub faktury korygującej ulegnie zniszczeniu lub zaginie, sprzedawca na wniosek nabywcy ponownie wystawia fakturę lub fakturę korygującą zgodnie z danymi zawartymi w kopii tej faktury lub faktury korygującej. Oznacza to, że duplikat faktury może być podstawą dokonania odliczenia podatku naliczonego według zasad określonych w art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004r. w sprawie podatku od towarów i usług /Dz. U nr 54 poz. 535 z 2004r. ze zm./. Potwierdza to również § 14 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług /Dz.U Nr. 97 poz. 970 ze zm./ stanowiąc iż w przypadku faktur lub faktur korygujących nie stanowią podstawy do obniżenia przez nabywcę kwoty podatku należnego, zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego, dokumenty inne niż oryginały tych faktur, faktur korygujących, albo ich duplikaty.

Zgodnie z generalną zasadą wynikającą z art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny. Jednakże w stosunku do faktur za tzw. media ustawodawca ustanowił w art. 86 ust. 10 pkt 3 ustawy o VAT odrębny termin odliczenia podatku naliczonego i jest nim okres w którym przypada termin płatności. Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w powyższych terminach, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.

Skoro duplikat jest ponownie wystawioną fakturą dokumentującą to samo zdarzenie to należy w stosunku do niego stosować te przepisy które dotyczyłyby faktury pierwotnej. Jeżeli więc w odniesieniu faktur za media obowiązują regulacje szczególne to należy je stosować również do duplikatów tych faktur. Oznacza to iż duplikat faktury za media może być rozliczony za okres w którym przypadał termin płatności albo w deklaracji za okres następny.

Termin do dokonania odliczenia podatku naliczonego z faktur za media nie wiąże się z terminem otrzymania faktury o którym mowa w art. 19 ust. 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym / Dz.U Nr. 11 poz. 50 z 1993 r.ze zm. ./, a z terminem płatności określonym w tej fakturze na podstawie § 40 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym / Dz.U. Nr. 27 poz. 268 /.

W związku z powyższym w przypadku otrzymania duplikatu faktury potwierdzającej nabycie towarów i usług wymienionych w § 40 ust. 3 cyt. wyżej rozporządzenia z dnia 22 marca 2002r. w sytuacji gdy termin płatności określony w duplikacie już upłynął konieczne jest dokonanie korekty deklaracji dla podatku od towarów i usług za miesiąc w którym upływał termin płatności określony w duplikacie faktury .

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że powyższa interpretacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień obowiązywania przepisów w zakresie podatku od towarów i usług.

Zmiana przepisów w zakresie podatku od towarów i usług może mieć wpływ na zmianę zakresu obowiązków podatnika.

Zgodnie z art. 14 b § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja, o której mowa w art. 14 a § 1 jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5 .

Na niniejsze postanowienie w trybie art. 14 a § 4 i art. 236 Ordynacji podatkowej przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej /tekst jednolity z 2004r. Dz.U Nr. 253 poz. 2532/.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj