Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wieliczce
PP.443/3e/05
z 19 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP.443/3e/05
Data
2005.04.19



Autor
Urząd Skarbowy w Wieliczce


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług


Słowa kluczowe
refakturowanie
usługi telekomunikacyjne


Pytanie podatnika
Czy przy obciążeniu pracownika za prywatne rozmowy telekomunikacyjne wystawiać faktury indywidualne czy zbiorczą brutto nie naliczając podatku należnego i nie odliczając podatku naliczonego?


Postanowienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieliczce działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 04 stycznia 2005r. Dz.U. Nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Urzędu Gminy X z dnia 06.01.2005 r. w sprawie interpretacji stosowania prawa podatkowego w zakresie opodatkowania wpłat dokonywanych przez pracowników za korzystanie z telefonów służbowych w sprawach prywatnych stwierdza, iż przedstawione stanowisko nie jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Urząd Gminy X zwrócił się z zapytaniem: czy słusznie nie nalicza podatku od towarów i usług od wpłat dokonywanych przez pracowników za prywatne rozmowy telefoniczne prowadzone z telefonów służbowych? Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż gmina obciąża swoich pracowników za prywatne rozmowy telefoniczne prowadzone z telefonów służbowych w kwocie brutto nie naliczając podatku należnego VAT.Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają : odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Czynności te podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa.W przepisach art. 7 i 8 ww. ustawy ustawodawca określił, co rozumie się przez odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług. Definicja usług zawarta jest w art. 8 ust. 1 ustawy VAT, który mówi, iż przez odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu VAT rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w tym również:
- przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej,
- zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji,
- świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
Tak więc w świetle obecnie obowiązujących przepisów ustawy o VAT należy uznać, iż rozliczanie przez pracodawcę kosztów prywatnych rozmów telefonicznych przeprowadzonych przez pracowników z aparatów służbowych stanowi świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy i podlega opodatkowaniu podatkiem VAT na ogólnych zasadach, niezależnie od tego czy Gmina korzysta z przysługującego prawa do odliczenia podatku naliczonego zawartego w obciążającej ją fakturach VAT .Obciążając pracowników kwotą brutto (cena netto i podatek VAT jak na fakturze usługodawcy) zgodnie z art. 106 ust. 4 cyt.ustawy Gmina nie ma obowiązku wystawiania faktur VAT poszczególnym pracownikom, natomiast obrót osiągnięty z przedmiotowych wpłat winien być traktowany jako obrót bezrachunkowy i ewidencjonowany na bieżąco w dokumentacji podatkowo-księgowej na podstawie wystawionych dowodów wpłat (druk ścisłego zarachowania-kwitariusz) Reasumując powyższe, Naczelnik Urzędu Skarbowego uznaje iż stanowisko Gminy zawarte w piśmie z dnia 06.01.2005 r. nie jest prawidłowe.Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj