Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu
PP-443-273-04
z 29 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443-273-04
Data
2004.12.29



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Sączu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług


Słowa kluczowe
przeniesienie
spółdzielnie mieszkaniowe


Pytanie podatnika
- Czy czynność przeniesienia własności lokalu użytkowego podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, w przypadku gdy nakłady na budowę zostały poniesione przed 1 maja 2004 r.?
- Czy w sytuacji, gdy spółdzielnia zawrze z członkiem, po wybudowaniu garażu umowę ustanowienia własnościowego prawa do lokalu, a później członek spółdzielni wystąpi o przeniesienie własności tego lokalu, to czy czynnośc przeniesienia własności będzie również opodatkowana podatkiem od towarów i usług?


W odpowiedzi na zapytania:
- „czy czynność przeniesienia własności lokalu użytkowego podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, w przypadku gdy nakłady na budowę zostały poniesione przed 1 maja 2004 r.,
- czy w sytuacji, gdy spółdzielnia zawrze z członkiem, po wybudowaniu garażu umowę ustanowienia własnościowego prawa do lokalu, a później członek spółdzielni wystąpi o przeniesienie własności tego lokalu, to czy czynność przeniesienia własności będzie również opodatkowana podatkiem od towarów i usług” zawarte w piśmie z dnia 15.11.2004 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu stosownie do art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) uprzejmie informuje, zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Natomiast w myśl art. 7 ust. 1 pkt 5 w/w ustawy przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzenia towarem jak właściciel, w tym również:
- ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego,
- ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,
- przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu,
- ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu,
- przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.
Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 10 w/w ustawy obowiązek podatkowy z tytułu powyższych czynności powstaje z chwilą otrzymania całości lub części wkładu budowlanego lub mieszkaniowego, nie później jednak niż z chwilą ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego lub ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, lub ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, lub wydania albo przeniesienia własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.
Na mocy art. 29 ust. 1 i 6 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót, czyli kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku. W przypadku czynności, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 10, jako kwotę należną, o której mowa w ust. 1, przyjmuje się wartość należnego wkładu budowlanego albo wkładu mieszkaniowego, pomniejszoną o kwotę należnego podatku. Do wniesienia wkładu w formie innej niż pieniężna przepis ust. 10 stosuje się odpowiednio tj. w przypadku dostawy towarów, podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów, a gdy cena nabycia nie istnieje, koszt wytworzenia określony w momencie dostawy tych towarów. W przypadku gdy część wkładu budowlanego lub mieszkaniowego została sfinansowana z zaciągniętego przez spółdzielnię mieszkaniową kredytu na sfinansowanie kosztów budowy, podstawę opodatkowania powiększa się o kwotę kredytu, w części przypadającej na dany lokal. Do podstawy opodatkowania, o której mowa w ust. 6, wlicza się również inne opłaty wnoszone przez członków spółdzielni, które nie są wkładami budowlanymi lub mieszkaniowymi, wynikające z uczestniczenia członków spółdzielni w zobowiązaniach spółdzielni związanych z budową lub wynikające z ostatecznego rozliczenia kosztów budowy – zgodnie z postanowieniami statutu (art. 29 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług).
Natomiast w myśl art. 153 ustawy o VAT, do podstawy opodatkowania o której mowa w art. 29 ust. 6 nie wlicza się wartości wkładów i opłat o których mowa w tym przepisie, oraz części tych wkładów i opłat, wniesionych przed dniem 1 maja 2004 r.
Z treści złożonego pisma wynika, że:
- członek spółdzielni wybudował ze środków własnych (nakłady poniesione przed 1 maja 2004 r.) lokal użytkowy na gruncie spółdzielni. Następnie zwrócił się do spółdzielni o przeniesienie własności tego lokalu. Członek spółdzielni nie wpłaca żadnych kwot z tyt. przeniesienia własności.
- spółdzielnia zamierza budować garaże, z możliwością ustanowienia na rzecz członków własnościowego prawa lub przeniesienia własności garażu. Osoby ubiegające się o garaż wpłacać będą do spółdzielni wkład budowlany, który będzie opodatkowany podatkiem VAT. Po wybudowaniu garażu spółdzielnia zawrze z członkiem umowę ustanowienia własnościowego prawa do lokalu. Następnie członek spółdzielni występuje do spółdzielni o przeniesienie własności tego lokalu, nie wpłacając żadnych kwot z tego tytułu.
Mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić, że:
- przeniesienie własności do lokalu użytkowego, które nastąpi po 1 maja 2004 r. pomiędzy Spółdzielnią a jej członkiem, w stosunku do których członek Spółdzielni uiścił całą należność z tytułu wkładu budowlanego – poniesione nakłady (przed 1 maja), to czynność taka nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż przed dniem 1 maja 2004 r., czynność ustanowienia na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
- przeniesienie własności garażu na rzecz członków spółdzielni, którzy w momencie dokonywania tej czynności nie będą wnosić żadnych opłat (jak wynika to z pisma Spółdzielni) nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług.

Jeżeli stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu jest prawdziwy to stanowisko Spółdzielni jest prawidłowe.

Jednocześnie Naczelnik tutejszego Urzędu informuje, że w przypadku, gdy część należności z tytułu wkładu budowlanego wpłacana jest po dniu 1 maja 2004 r., to takie ustanowienie odrębnej własności lokalu podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w części dotyczącej zapłaty należności dokonanej po dniu 1 maja 2004 r. W takiej sytuacji należy przyjąć jako podstawę opodatkowania kwotę należną z tytułu wkładu budowlanego otrzymaną po dniu 1 maja 2004 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj