Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sosnowcu
PP IV/443-47/2/205
z 30 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP IV/443-47/2/205
Data
2005.06.30



Autor
Urząd Skarbowy w Sosnowcu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
eksport towarów
stawki podatku


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż przez Spółkę swetrów do firmy kanadyjskiej stanowi eksport towarów w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług i uprawnia do korzystania z 0% stawki podatku VAT ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 roku, nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sosnowcu, stwierdza że stanowiskoSpółki, przedstawione we wniosku z dnia 05.04.2005 roku (wpływ do tut. urzędu skarbowego w dniu 06.04.2005 roku) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej przepisu art. 2 pkt 8a ustawy o podatku od towarów i usług oraz uprawnienia do zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 0% w związku z dokonywaną przez Spółkę sprzedażą swetrów do firmy kanadyjskiej - pytanie nr 2 zawarte w przedmiotowym wniosku, jest p r a w i d ł o w e .

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 06.04.2005 roku do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sosnowcu wpłynął wniosek podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Zgodnie z brzmieniem art. 14 a § 1 w/cyt. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa - stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka nabywa od firmy kanadyjskiej surowiec w postaci przędzy, który jest przywożony na terytorium kraju z Włoch. Następnie z zakupionego surowca wnioskodawca wytwarza wyroby gotowe w postaci swetrów, które są sprzedawane firmie kanadyjskiej na podstawie odrębnej umowy (wytworzenie swetrów przez Spółkę następuje w okresie od 4 do 6 tygodni od nabycia surowca). Dostawa swetrów jest realizowana do firmy kanadyjskiej przez Spółkę transportem lotniczym lub morskim. Zarówno w umowie, na podstawie której Spółka nabywa surowiec od firmy kanadyjskiej, jak i w umowie, na mocy której Spółka sprzedaje swetry firmie kanadyjskiej, w kwestii płatności ceny przyjęto zasadę, że zapłata przez Spółkę firmie kanadyjskiej ceny za zakupiony surowiec, jak również zapłata przez firmę kanadyjską Spółce ceny z tytułu sprzedaży swetrów będzie każdorazowo rozliczana w formie potrącenia (kompensaty) wierzytelności firmy kanadyjskiej do Spółki z tytułu ceny sprzedaży surowca z wierzytelnością Spółki do firmy kanadyjskiej z tytułu sprzedaży swetrów (ewentualne różnice pomiędzy wierzytelnościami obu stron będą uzupełniane w formie pieniężnej). W związku z zaistniałym stanem faktycznym pojawiają się wątpliwości, czy sprzedaż przez wnioskodawcę swetrów do firmy kanadyjskiej w opisanych wyżej okolicznościach stanowi eksport towarów w rozumieniu ustawy o podatku VAT i daje Spółce prawo do korzystania z 0% stawki podatku VAT ?

Zgodnie ze stanowiskiem Spółki zawartym we wniosku - uwzględniając treść art. 2 pkt 8 lit. a ustawy o podatku VAT dokonywaną przez Spółkę sprzedaż swetrów do firmy kanadyjskiej niewątpliwie należy uznać za tzw. bezpośredni eksport towarów. Obowiązek podatkowy z tego tytułu powstaje z chwilą potwierdzenia przez urząd celny wyjścia wywozu towarów poza terytorium UE (art. 19 ust. 6 ustawy o podatku VAT). W takim przypadku Spółka ma prawo zastosować 0% stawkę podatku VAT.

Tutejszy organ dokonuje oceny prawnej zaprezentowanego stanowiska jak niżej:

Zgodnie z treścią art. 2 pkt 8 ustawy z dnia 11.03.2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) pod pojęciem eksportu towaru rozumie się potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1- 4, jeżeli wywóz dokonywany jest przez:

  • a) dostawcę lub w jego imieniu, lub
  • b) nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub w jego imieniu.

W myśl art. 2 pkt 1 w/w ustawy przez terytorium kraju rozumie się terytorium Reczypospolitej Polskiej, natomiast zgodnie z art. 2 pkt 3 w/w ustawy terytorium Wspólnoty stanowią terytoria państw członkowskich Wspólnoty Europejskiej (...). Kierując się brzmieniem art. 7 ust. 1 ustawy o podatku VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...). Biorąc pod uwagę w/w przepisy prawne - aby uznać daną czynność za eksport towarów muszą być spełnione łącznie następujące warunki:

  • -wywóz towarów musi nastąpić z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty,
  • -wywóz towarów musi być potwierdzony przez urząd celny wyjścia,
  • -wywóz towarów musi nastąpić w wykonaniu czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług (będących dostawą towarów w rozumieniu ustawy),
  • -wywóz towarów jest dokonywany przez:
  1. -dostawcę towarów lub w jego imieniu, lub przez
  2. -nabywcę towarów mającego siedzibę poza terytorium kraju lub w jego imieniu.

Stosownie do treści art. 41 ust. 4 ustawy o VAT w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. a stawka podatku wynosi 0%. Z tym, że podatnik może zastosować w eksporcie towarów stawkę podatku w wysokości 0% - zgodnie z art. 41 ust. 6 ustawy o VAT- pod warunkiem że przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż towar w postaci swetrów sprzedawanych przez wnioskodawcę jest wywożony poza terytorium Unii Europejskiej i dostarczany firmie kanadyjskiej przez dostawcę towaru transportem lotniczym lub morskim. Zatem zostały w tym przypadku spełnione przesłanki wynikające z art. 2 pkt 8 lit. a w/cyt. ustawy o VAT i przedmiotowa czynność stanowi eksport towarów w rozumieniu w/w przepisów prawnych. Konsekwencją ustalenia, iż w konkretnym przypadku zachodzą warunki do uznania wywozu towaru za eksport bezpośredni powoduje możliwość zastosowania regulacji określonej w art. 41 ust. 4 ustawy o VAT, tj. zastosowania do przedmiotowej czynności stawki podatku w wysokości 0%. Jednakże należy w tym miejscu podkreślić, iż Spółka może zastosować stawkę 0% do wywozu towarów w zaprezentowanym stanie faktycznym sprawy poza terytorium UE pod warunkiem otrzymania - przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc - dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty (art. 41 ust. 6 ustawy o VAT). Jeżeli warunek ten nie został spełniony, podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, za dany okres rozliczeniowy, lecz w okresie następnym, stosując stawkę podatku 0%, pod warunkiem otrzymania dokumentu potwierdzającego wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty przed złożeniem deklaracji podatkowej za ten okres (w myśl art. 41 ust. 7 ustawy o VAT). W razie nie otrzymania tego dokumentu w tym terminie eksporter jest zobowiązany zastosować stawkę podatku właściwą dla dostawy tego towaru na terytorium kraju. Nadmienia się, że późniejsze otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towarów poza terytorium UE upoważnia podatnika do dokonania korekty złożonej deklaracji podatkowej, w której wykazał dostawę towarów (art. 41 ust. 9 ustawy o VAT).

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku przez podatnika. Jednocześnie zaznacza się, iż stan prawny, na podstawie którego dokonano oceny stanowiska podatnika zawartego we wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego, obowiązywał do dnia wejścia w życie ustawy z dnia 21.04.2005 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90, poz. 756). Natomiast z dniem 01.06.2005 roku przez eksport towarów (art. 2 pkt 8 ustawy o VAT) rozumie się potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1- 4, jeżeli wywóz jest dokonany przez:

  1. dostawcę lub na jego rzecz, lub
  2. nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz.

W myśl art. 41 ust. 9 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od dnia 01.06.2005 roku - otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty w terminie późniejszym niż określony w ust. 7 upoważnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym podatnik otrzymał ten dokument.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj