Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Szczecinie
PP/443-63-32/GK/05
z 30 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-63-32/GK/05
Data
2005.06.30



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Szczecinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Zwrot podatku


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia usług
miejsce wykonywania czynności
usługi sprzątania


Pytanie podatnika
W ramach prowadzonej od kwietnia 2005 r. działalności gospodarczej podatniczka zamierza świadczyć usługi polegające na sprzątaniu i czyszczeniu obiektów. Usługi będą wykonywane w hotelach położonych na terenie Niemiec, na rzecz podmiotów prowadzących działalność i zarejestrowanych na terenie tego kraju. Ponadto podatniczka sporadycznie będzie świadczyć przedmiotowe usługi na terenie kraju, na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. W celu potwierdzenia wykonania powyższych usług Strona zamierza wystawiać faktury VAT.
Czy w związku z powyższym:
1. Podatniczce wykonującej w danym miesiącu wyłącznie usługi związane z nieruchomościami położonymi na terenie Niemiec, przysługuje prawo do zwrotu kwoty podatku naliczonego od nabytych w kraju towarów i usług, związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą?
2. Czy w takiej sytuacji do deklaracji podatkowej VAT-7 winien być dołączony wniosek o zwrot podatku?


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Z treści art. 8 ust. 1 ustawy wynika, iż przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

W myśl art. 27 ust. 1 ustawy, w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi – miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności – miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2 - 6 i art. 28.

Jednakże stosownie do art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy, w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego – miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości.

Z powołanych przepisów wynika, iż świadczone przez (...) usługi polegające na sprzątaniu i czyszczeniu obiektów (hoteli) znajdujących się poza terytorium Polski, podlegają opodatkowaniu wyłącznie w kraju położenia danej nieruchomości. W związku z tym, świadczenie ww. usług nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium kraju.

Odnośnie podniesionej w zapytaniu Strony kwestii prawa do zwrotu podatku naliczonego od nabytych w Polsce towarów i usług, związanych ze świadczeniem usług poza terytorium kraju, tut. organ stwierdza:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie , w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust.17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3 - 7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Stosownie zaś do art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy, podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Z powyższych przepisów wynika, iż podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabytych w Polsce towarów i usług, związanych ze świadczeniem usług niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terenie kraju.

Zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy, w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Stosownie zaś do art. 87 ust. 5 ustawy, na umotywowany wniosek, podatnikom dokonującym dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju i nie dokonującym sprzedaży opodatkowanej przysługuje zwrot kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1, w terminie określonym w ust. 4, tj. w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia.

Z powyższego wynika, iż podatnikom wykonującym wyłącznie usługi poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przysługuje prawo do zwrotu całości podatku naliczonego, wynikającego z zakupów dokonanych na terenie kraju, związanych ze świadczeniem przez nich usług poza terytorium kraju. W tym celu podatnik obowiązany jest dołączyć do deklaracji podatkowej VAT-7 z wykazaną kwotą zwrotu podatku naliczonego umotywowany wniosek, z którego powinno wynikać, iż:

  • świadczone usługi wykonywane były poza terytorium kraju,
  • kwota podatku naliczonego, która podlega zwrotowi, mogłaby być odliczona, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju.

Podatnik jest też zobowiązany posiadać dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z usługami świadczonymi poza terytorium Polski.

Reasumując stwierdzić należy, iż (...) prawidłowo przyjęła, że przysługuje jej prawo do zwrotu podatku naliczonego od nabytych towarów i usług, bezpośrednio związanych ze świadczeniem usług sprzątania i czyszczenia obiektów położonych na terenie Niemiec. W tym celu Strona w złożonej deklaracji podatkowej VAT-7, w poz. 44 winna wykazać kwotę podatku naliczonego od ww. zakupów oraz w poz. 56 tej deklaracji zaznaczyć kwadrat Nr 1 (informacja, iż podatnik wykonał w okresie rozliczeniowym czynności, o których mowa w art. 86 ustawy i zasadny jest wniosek o zwrot podatku naliczonego na podstawie art. 87 ust. 5 ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj