Interpretacja Urzędu Skarbowego w Opolu Lubelskim
PP/443-8/05
z 30 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-8/05
Data
2005.06.30



Autor
Urząd Skarbowy w Opolu Lubelskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
obniżenie ceny


Pytanie podatnika
Czy w przypadku znacznego obniżenia wartości sprzedawanych towarów, nawet poniżej ceny zakupu, należny podatek od towarów i usług ma być naliczany od wartości tej sprzedaży?


Na podstawie art. 14 a § 1 i 4, art. 216 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opolu Lubelskim, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20.05.2005 r., uzupełnionego w dniu 31.05.2005 r., o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, postanawia uznać stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.

W dniu 20.05.2005 r. wpłynął do Urzędu Skarbowego Pana wniosek, uzupełniony w dniu 31.05.2005 r., o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym. W związku z drastycznym spadkiem obrotów w sklepie, w celu ratowania firmy jest Pan zmuszony sprzedać część towaru, tj. meble, poniżej ceny zakupu. Niektóre z mebli stanowiły przez dłuższy czas ekspozycję sklepową w związku z czym uległy drobnym uszkodzeniom lub zabrudziła się tapicerka. Uznał więc Pan za konieczne przecenić meble, w niektórych przypadkach nawet o 50%.

Mając na uwadze powyższe zwraca się Pan z pytaniem, czy w przypadku znacznego obniżenia wartości sprzedawanych towarów, nawet poniżej ceny zakupu, należny podatekod towarów i usług ma być naliczany od wartości tej sprzedaży. Według Pana podatek VAT powinien był naliczany od faktycznej sprzedaży, nawet jeśli wartość tej sprzedaży będzie niższa niż cena zakupu towaru.

Organ podatkowy pragnie zauważyć, że podatnik ma prawo swobodnie układać swoje interesy tak, aby działalność gospodarcza była dla niego opłacalna pod względem ekonomicznym, w tym stosując znaczne upusty cenowe, jeśli jest to w jego uznaniu zasadne dla osiągnięcia tego celu. Zdaniem organu podatkowego stosując znaczne obniżki cen sprzedaży towarów z powodu np. ich uszkodzenia, należy udokumentować to zdarzenie odpowiednimi dowodami w postaci protokołu sporządzonego na okoliczność uszkodzenia towaru. Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że stosowanie znacznych obniżek cen jest niedopuszczalne w zakresie w jakim ma ono służyć tzw. obejściu przepisów prawa, np. przekazanie towaru na cele osobiste podatnika, które podlega opodatkowaniu na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z 2004 r. z późniejszymi zmianami), a podstawę opodatkowania określa art. 29 ust. 10 cytowanej ustawy, czyli wartość nabycia lub wytworzenia towaru. Tak więc każdy zastosowany upust winien być uzasadniony ekonomicznie i ma prowadzić w końcowym efekcie do osiągnięcia celu jaki jest wytyczony dla działalności gospodarczej, tj. zarobku.

Reasumując sprzedaż towarów handlowych po cenie obniżonej będzie opodatkowana zgodnie z art. 29 ust. 1 cytowanej ustawy, który stanowi, że podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. W opisanej przez Pana sytuacji podatek należny będzie naliczany od wartości faktycznie dokonanej sprzedaży, nawet gdy cena towaru jest niższa niż wartość jego zakupu. Zatem stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14 b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej, interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie nie jest wiążąca dla podatnika. Jest wiążąca natomiast dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji przez organ odwoławczy.Przedmiotowa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę oraz stan prawny obowiązujący w dacie wydania interpretacji przez organ podatkowy.Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Opolu Lubelskim w terminie 7 dni od daty jego doręczenia. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj