Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/ROP1/423-84-96/05/IW
z 16 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/ROP1/423-84-96/05/IW
Data
2005.05.16



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
banki
budowa
inwestycje
korzystanie
koszty uzyskania przychodów
kredyt
prowizje bankowe
przekazanie do używania
przeniesienie
przychód
rata
rozbudowa
różnice kursowe
spłata pożyczki
termin płatności
umowa
waluta obca
wykonanie zobowiązania
zmiana umowy


Pytanie podatnika
Czy w przypadku zmiany umowy o kredyt terminowy nominowany w dolarach amerykańskich, polegającej na przeniesieniu praw i zobowiązań wynikających z umowy kredytowej (na podstawie aneksu do umowy) na inny bank, powstaną różnice kursowe w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), w związku z wnioskiem Spółki z o. o. z dnia 08.03.2005 r. (data wpływu do tut. urzędu 09.03.2005.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego, w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych

p o s t a n a w i a

uznać za prawidłowe stanowisko Podatnika.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik zawarł w dniu 27 września 2001 r. umowę o kredyt terminowy nominowany w dolarach amerykańskich. Kredyt realizowany jest w transzach nominowanych w USD, przy czym:

- transza I została przeznaczona na spłatę zadłużenia Podatnika, wynikającego z wcześniej zaciągniętego kredytu inwestycyjnego na budowę Centrum Handlowego, którego Podatnik jest operatorem oraz spłatę prowizji związanych z tymże wcześniejszym kredytem inwestycyjnym;

- transza II przeznaczona jest na spłatę pożyczek zaciągniętych przez Podatnika oraz innych zobowiązań Podatnika w walucie obcej o różnym przeznaczeniu, w tym na rozbudowę Centrum Handlowego;

- transze III-V zostaną przeznaczone na rozbudowę Centrum Handlowego.

Zgodnie z § 29.2 i następnymi umowy kredytowej, bank finansujący może w każdej chwili dokonać cesji lub przeniesienia praw i zobowiązań wynikających z umowy kredytowej na rzecz innego banku lub instytucji finansowej.

Banki finansujące chcą dokonać - na podstawie powyższych postanowień umowy kredytowej - przeniesienia praw i zobowiązań wynikających z umowy kredytowej na inny bank. Wymagać to będzie aneksu do umowy kredytowej. Na mocy aneksu umowa kredytowa nie zostanie rozwiązana - zmianie ulegną jedynie podmioty ze strony kredytodawcy. Nie dojdzie również do zamknięcia kredytu.

Część Centrum Handlowego, której rozbudowa jest finansowana ze środków udostępnianych Podatnikowi w ramach umowy kredytowej, zostanie przekazana do używania nie wcześniej niż 15 kwietnia 2005 r. Spłata będzie następować w USD w ratach, przy czym termin wymagalności pierwszej raty przypadać będzie po dniu przekazania inwestycji do korzystania.

Przedmiotem zapytania w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych była kwestia, czy w przypadku zmiany umowy kredytowej, polegającej na przeniesieniu praw i zobowiązań wynikających z umowy kredytowej na inny bank, powstaną różnice kursowe w rozumieniu ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) - dalej updop?

Zdaniem podatnika, w powyższym stanie faktycznym zmiana umowy kredytowej, polegająca na przeniesieniu praw i zobowiązań wynikających z umowy kredytowej na inny bank nie spowoduje powstania (realizacji) ani dodatnich ani ujemnych różnic kursowych w rozumieniu przepisów updop. Zatem po stronie podatnika nie powstaną ani przychody w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 1 updop, ani koszty podatkowe w rozumieniu art. 15 ust. 1 updop.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego uznając stanowisko Spółki za prawidłowe zauważa, co następuje.

Udzielenie kredytu jest zdarzeniem neutralnym podatkowo w tym sensie, że z jednej strony otrzymany przez kredytobiorcę kredyt nie stanowi przychodu podatkowego na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 1 updop, w świetle którego do przychodów nie zalicza się (...) otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). Z drugiej strony, wydatki na spłatę kredytu poniesione przez kredytobiorcę nie stanowią kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a updop stanowiącym, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).

Oznacza to, że do kosztów uzyskania przychodów zaliczają się jedynie faktycznie zapłacone odsetki od kredytów, jeżeli kredyt ten został zaciągnięty w celu osiągnięcia przychodów, gdyż jak stanowi art. 15 ust. 1 updop, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

W myśl przepisu art. 15 ust. 1 zd. drugie koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez NBP z dnia poniesienia kosztu. Jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowanego kursu średniego ogłaszanego przez NBP z dnia zarachowania kosztów.

Z powołanego przepisu wynika, że uznanie różnic kursowych za koszt uzyskania przychodów następuje w chwili spełnienia zobowiązania, a więc jego zapłaty. W związku z tym w momencie zmiany kredytodawcy nie powstają różnice kursowe podlegające opodatkowaniu. Zmiana podmiotu umowy, polegająca na przeniesieniu praw i zobowiązań wynikających z umowy kredytowej na inny bank jest wewnętrzną sprawą umawiających się stron i nie ma związku z uzyskanym przychodem ani z wysokością kosztów uzyskania przychodów.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia i jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego i faktycznego przedstawionego przez pytającego. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę zakresu praw i obowiązków Podatnika.

Zgodnie z treścią art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji w trybie określonym w art. 14b § 5 w/w ustawy.

Na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, składane w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia, za pośrednictwem Naczelnika II Mazowieckiego Urzędu Skarbowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj