Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
RO-XV/443/PDOF/376/4/JS/05
z 12 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO-XV/443/PDOF/376/4/JS/05
Data
2005.07.12



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
forma opodatkowania
zaliczka uproszczona


Pytanie podatnika
Czy w opisanej sytuacji, można w trakcie roku podatkowego zrezygnować z uproszczonej formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy?


Dnia 19 stycznia 2004r. Podatnik złożył Naczelnikowi Pierwszego Urzędu Skarbowego oświadczenie o wyborze formy opodatkowania podatkiem dochodowym, w którym to oświadczeniu zadeklarował wybór zasad ogólnych i liniowego podatku wg stawki 19% oraz uproszczonej formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. W momencie składania w/w oświadczenia Podatnik był wspólnikiem spółki cywilnej, z której wystąpił w dniu 30 kwietnia 2005r. Następnie w dniu 6 maja 2005r. Podatnik dokonał zmiany we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, prowadzonej przez Urząd Miejski w Białymstoku, i zarejestrował w Urzędzie Skarbowym od dnia 16 maja 2005 działalność gospodarczą, którą prowadzi samodzielnie jako osoba fizyczna. Do dokumentów rejestracyjnych Podatnik dołączył nowe oświadczenie o wyborze formy opodatkowania, w którym ponownie dokonał wyboru opodatkowania na zasadach ogólnych i podatku liniowego według stawki 19%, jednakże bez uproszczonej formy wpłacania zaliczek

W myśl art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) podatnicy mogą wybrać opodatkowanie dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy, tj. opłacają podatek dochodowy od dochodów z tego źródła w wysokości 19% podstawy obliczenia podatku. W tym przypadku zobowiązani są do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego – do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak, niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Natomiast w świetle art. 9a ust. 5 ustawy o podatku dochodowym powyższy wybór sposobu opodatkowania dotyczy wszystkich form prowadzenia działalności gospodarczej, do których mają zastosowanie przepisy omawianej ustawy, tj. zarówno prowadzonej samodzielnie, jak i w formie spółki lub spółek niemających osobowości prawnej.

Stosownie do art. 44 ust. 6b i 6h ustawy o podatku dochodowym podatnicy, osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14, opodatkowani na zasadach określonych w art. 30c ustawy (podatek liniowy) mogą bez obowiązku składania deklaracji miesięcznych, wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w uproszczonej formie. Wówczas wysokość miesięcznej zaliczki, podlegającej wpłacie stanowić będzie 1/12 kwoty, obliczonej wg stawki 19% od dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, wykazanego w zeznaniu o wysokości dochodu (poniesionej straty) złożonym w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy lub, w sytuacji przewidzianej w art. 44 ust. 6b pkt. 2, poprzedzającym dany rok o dwa lata. Zgodnie z art. 44 ust. 6c pkt. 1 ustawy o podatku dochodowym podatnicy, którzy po raz pierwszy wybrali uproszczoną formę wpłacania zaliczek, są obowiązani złożyć do dnia 20 lutego roku podatkowego właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego odpowiednie zawiadomienie na piśmie. W świetle art. 44 ust. 6c pkt. 2 przywołanej ustawy podatnik, który złożył wzmiankowane zawiadomienie, obowiązany jest stosować uproszczoną formę wpłacania zaliczek przez cały rok podatkowy. Stosownie do art. 44 ust. 6d ustawy o podatku dochodowym zawiadomienie o wyborze uproszczonej formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do dnia 20 lutego roku podatkowego, zawiadomi na piśmie właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z uproszczonej formy wpłacania zaliczek.

W przedstawionym przez Stronę stanie faktycznym, Podatnik od dnia 01.01.2005r. do 30.04.2005r. prowadził pozarolniczą działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, a w chwili obecnej prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą samodzielnie. Skoro zatem Podatnik dnia 19 stycznia 2004r. złożył oświadczenie o wyborze uproszczonej formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy i do dnia 20 lutego 2005r. nie zawiadomił właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tej formy wpłacania zaliczek, to obowiązany jest stosować uproszczoną formę wpłacania zaliczek przez cały rok 2005, niezależnie od formy, w jakiej prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą. Wybór uproszczonej formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy dotyczy bowiem rozliczania podatku dochodowego od wszelkich osiąganych w roku podatkowym dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, czy to prowadzonej samodzielnie, czy w formie spółki lub spółek niemających osobowości prawnej, czy też równocześnie w kilku różnych formach.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj