Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
US34/DD1/413/8A/05
z 10 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US34/DD1/413/8A/05
Data
2005.06.10



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów

Ordynacja podatkowa --> Postępowanie podatkowe --> Dowody --> Księgi podatkowe


Słowa kluczowe
dokumentowanie wydatków
dowody wewnętrzne
księga przychodów i rozchodów
zakup towarów


Pytanie podatnika
Czy mam prawo do dokonywania zakupów na straganach czy targowiskach np. na Stadionie X-lecia i dokumentowania tego zakupu dowodem wewnętrznym wystawionym przez samego siebie i zaliczyć te wydatki (towary handlowe) do kosztów uzyskania przychodów.


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga działając na podstawie art.14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. Nr 8 poz. 60 ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 30.04.2005 r. ( data wpływu do Urzędu 06.05.2005 r. ) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego

p o s t a n a w i a

uznać za nieprawidłowe wyrażone we wniosku stanowisko w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych odnośnie dokumentowania zakupu towarów handlowych.

U z a s a d n i e n i e

Wnioskiem z dnia 30.04.2005 r. ( data wpływu do Urzędu 06.05.2005 r. ) wystąpił Pan o interpretację prawa podatkowego w zakresie możliwości dokonywania zakupów towarów handlowych na straganach lub targowiskach np. na Stadionie X - lecia i dokumentowania tego zakupu dowodem wewnętrznym.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż prowadząc działalność gospodarczą na zasadach ogólnych w zakresie sprzedaży upominków (kubki, obrazki itp.) zaopatruje się Pan w towary handlowe w hurtowniach i supermarketach, lecz wolałby Pan na straganach czy targowiskach np. Stadionie X - lecia, ponieważ ceny tych samych towarów są tam o wiele niższe. Problem jednak stanowi uzyskanie dokumentu potwierdzającego nabycie tych towarów tj. faktury lub rachunku.

W przedstawionym stanowisku twierdzi Pan, że zakupy dokonywane na straganach czy targowiskach mogą być udokumentowane wystawionym przez siebie dowodem wewnętrznym i na tej podstawie zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Naczelnik Urzędu SkarbowegoWarszawa Praga informuje:

Dokumentowanie zdarzeń gospodarczych w podatkowej księdze przychodów i rozchodów dokonywane jest w oparciu o rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.) z uwzględnieniem art. 23 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych przez ( Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm. ).

Zgodnie z § 12 ust. 3 wyżej powołanego rozporządzenia podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe, którymi są:

1. faktury VAT, a w szczególności faktury VAT marża, faktury VAT RR, faktury VAT MP, dokumenty celne, rachunki oraz faktury korygujące i noty korygujące, zwane dalej "fakturami", odpowiadające warunkom określonym w odrębnych przepisach, lub

2. inne dowody, wymienione w § 13 i 14 stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem.

W świetle § 14 ust. 1 w/w rozporządzenia na udokumentowanie zapisów w księdze, dotyczących niektórych kosztów (wydatków), mogą być sporządzone dokumenty zaopatrzone w datę i podpisy osób, które bezpośrednio dokonały wydatków (dowody wewnętrzne), określające: przy zakupie - nazwę towaru oraz ilość, cenę jednostkową i wartość a w innych przypadkach - przedmiot operacji gospodarczych i wysokość kosztu (wydatku).Dowody te mogą dotyczyć wyłącznie ( zgodnie z § 14 ust. 2 cyt. rozporządzenia):1. zakupu, bezpośrednio od krajowego producenta lub hodowcy, produktów roślinnych i zwierzęcych, nieprzerobionych sposobem przemysłowym lub przerobionych sposobem przemysłowym, jeżeli przerób polega na kiszeniu produktów roślinnych lub przetwórstwa mleka albo na uboju zwierząt rzeźnych i obróbce poubojowej tych zwierząt;2. zakupu od ludności, sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), surowców roślin zielarskich i ziół dziko rosnących leśnych (PKWiU 01.11.91-00), jagód, owoców leśnych (PKWiU 01.12.13-00.43);3. wartości produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy lub hodowli prowadzonej przez podatnika;4. zakupu w jednostkach handlu detalicznego materiałów pomocniczych;5. kosztów diet i innych należności za czas podróży służbowej pracowników oraz wartości diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących;6. zakupu od ludności odpadów poużytkowych, stanowiących surowce wtórne, z wyłączeniem zakupu (skupu) metali nieżelaznych oraz przeznaczonych na złom samochodów i ich części składowych;7. wydatków związanych z opłatami za czynsz, energię elektryczną, telefon, wodę, gaz i centralne ogrzewanie, w części przypadającej na działalność gospodarczą; podstawą do sporządzenia tego dowodu jest dokument obejmujący całość opłat na te cele;8. opłat uiszczanych znakami opłaty skarbowej oraz opłat sądowych i notarialnych;9. wydatków związanych z parkowaniem samochodu w sytuacji, gdy są one poparte dokumentami niezawierającymi danych, o których mowa w § 12 ust. 3 pkt 2; podstawą wystawienia dowodu wewnętrznego jest bilet z parkometru, kupon, bilet jednorazowy załączony do sporządzonego dowodu.

Z powołanych powyżej przepisów oraz przedstawionego stanu faktycznego wynika, że nie może Pan dokumentować zakupu towarów handlowych wyszczególnionych we wnioskuna podstawie wystawionego przez siebie dowodu wewnętrznego.

W związku z powyższym dokonywane przez Pana w hurtowniach, supermarketach jak również na różnego rodzaju straganach czy targowiskach np. na Stadionie X - lecia w/w zakupy towarów handlowych winny być dokumentowane wyłącznie dowodami księgowymi ( faktury VAT, rachunki ), o których mowa w przepisach § 12 ust. 3 pkt. 1 wyżej powołanego rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

W świetle powyższego stanowisko Pana zaprezentowane we wniosku jest nieprawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli podatkowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia - zgodnie z art. 14 b § 1 i 2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia ( art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej ).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj