Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
I.US.II-443/28/2005
z 23 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I.US.II-443/28/2005
Data
2005.05.23



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
czasopisma
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Jaką stawką podatku opodatkowana jest sprzedaż wydawanych przez Jednostkę czasopism dla dzieci w wieku od 2 do 12 lat, pt. "Zabawa, nauka i przygoda z bajką" (oznaczone symbolem ISSN 1733-5043) i "Bajkowe dzieciństwo" (oznaczone symbolem ISSN 1733-5035), składających się z dwóch elementów tj. części drukowanej oraz nośników magnetycznych z bajkami dla dzieci (tj płyt DVD lub kaset VHS)?


Działając na podstawie art. 14 a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), art. 2 ust. 6, art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie po rozpatrzeniu wniosku strony z dnia 08.03.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać przedstawione we wniosku stanowisko Strony za nieprawidłowe.

Wnioskiem z dnia 08.03.2005 r. pan Norbert Z. - właściciel wydawnictwa zwrócił się do tutejszego Organu podatkowego z zapytaniem jaką stawką podatku opodatkowana jest sprzedaż wydawanych przez Jednostkę czasopism dla dzieci w wieku od 2 do 12 lat, pt. "Zabawa, nauka i przygoda z bajką" (oznaczone symbolem ISSN 1733-5043) i "Bajkowe dzieciństwo" (oznaczone symbolem ISSN 1733-5035), składających się z dwóch elementów tj. części drukowanej oraz nośników magnetycznych z bajkami dla dzieci (tj. płyt DVD lub kaset VHS). Jak wynika z przedmiotowego wniosku Jednostka redaguje i publikuje dwa czasopisma, natomiast płyty DVD oraz kasety VHS kupuje w ilości odpowiadającej nakładowi obydwu czasopism. Gazeta wraz z płytą lub kasetą jest pakowana łącznie w folię i sprzedawana jako komplet. Po upływie terminu sprzedaży następuje zwrot niesprzedanych egzemplarzy, które zostają rozpakowane, a płyty DVD i kasety VHS zostają zwrócone dostawcom. Zdaniem wnioskodawcy sprzedaż kompletów podlega opodatkowaniu stawką 7% podatku od towarów i usług.

Po rozpatrzeniu przedmiotowej sprawy, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie stwierdza, co następuje:
W myśl art. 2 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, pod pojęciem towarów rozumie się rzeczy ruchome jak również wszelkie postacie energii, budynków, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej oraz grunty. W związku z tym, iż w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług nie wyodrębnia się wyrobu pod nazwą "komplet wydawniczy", a pod podanym przez Podatnika symbolem PKWiU 22.13.10-00.22 sklasyfikowane zostały czasopisma i magazyny wychodzące raz w miesiącu, przy dostawie skompletowanych przez Jednostkę zestawów składających się z czasopisma dla dzieci oraz płyty DVD lub kasety VHS z bajką dla dzieci, należy stosować stawki podatku odrębnie dla poszczególnych elementów składowych kompletu. Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%. W poz. 49 przedmiotowego załącznika wymienione zostały gazety, magazyny, czasopisma sklasyfikowane pod symbolami PKWiU ex.22.12 i ex.22.13, oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISSN, wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem wydawnictw, w których nie mniej niż 67% powierzchni jest przeznaczone na nieodpłatne lub odpłatne ogłoszenia handlowe, reklamy lub teksty reklamowe. Natomiast sprzedaż płyt DVD lub kaset VHS z filmami dla dzieci na mocy art. 41 ust. 1 ustawy, podlega opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 22%. Zatem tutejszy Organ podatkowy nie podziela stanowiska Strony, że preferencyjna stawka w wysokości 7% ma zastosowanie do sprzedawanych wydawnictw (kompletów), tj. zarówno do czasopisma jak i do załączonej do niego płyty DVD lub kasety VHS.

Niniejszej interpretacji dokonano w oparciu o przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz aktualny stan prawny, zmiana, którego może spowodować, iż stanie się ona nieaktualna. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na podstawie art. 14 a § 4, art. 236 § 1, §2, pkt 1, art. 223 § 1 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa od niniejszego postanowienia przysługuje stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie, za pośrednictwem tut. organu, w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj