Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie
PP-3/i/443/425/05
z 4 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-3/i/443/425/05
Data
2005.04.04



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Tarnowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
ciastka
stawki podatku


Pytanie podatnika
Czy przy sprzedaży ciastek kruchych dla których ustalony został termin przydatności do spożycia 2 miesiące od daty produkcji zastosowanie znajdzie 7% stawka podatku VAT ?


Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 19.01.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 24.01.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług uzupełnionego pismem wniesionym w dniu 11.03.2005 r. stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

W dniu 24.01.2005 r. wpłynął do tut. Urzędu wniosek Spółki o wydanie interpretacji w sprawie zastosowania stawki podatku VAT przy sprzedaży ciastek kruchych zakwalifikowanych jako świeże, których produkcję firma zamierza rozpocząć. We wniosku wskazano, iż przedmiotowe ciastka mieszczą się w grupowaniu PKWiU 15.81.12 - 00.15 „Wyroby ciastkarskie z ciasta kruchego" Do wniosku Spółka dołączyła opinię z dnia 02.07.2004 r. uzyskaną z Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych w Łodzi dotyczącą zakwalifikowania ww. wyrobów według PKWiU. Według tej opinii ww. wyroby w zależności od terminu przydatności mieszczą się w grupowaniach:PKWiU 15.81.12-00.00 „Wyroby ciastkarskie świeże",PKWiU 15.82.12-55.00 „Słodkie herbatniki pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane", PKWiU 15.82.12 - 53.00 „Biszkopty, herbatniki, wafle i opłatki, z dodatkiem kakao, słodzone".Ponadto w związku z wezwaniem tut. Urzędu w dniu 11.03.2005 r. Spółka wniosła pismo oraz protokół z badań organoleptycznych prób przechowalniczych przedmiotowych ciastek. Z dokumentów tych wynika, że zakwalifikowanie ww. wyrobów do grupy produktów świeżych Spółka opiera na wynikach własnych badań organoleptycznych przeprowadzonych w zakładzie, w oparciu o które ustalony został 2 miesięczny termin przydatności do spożycia ww. wyrobów od daty produkcji.Zdaniem Spółki powyższa kwalifikacja daje podstawę do stosowania przy sprzedaży przedmiotowych ciastek 7% stawki podatku VAT.Po przeanalizowaniu złożonego zapytania Naczelnik tut. Urzędu stwierdził, iż przedstawione przez Spółkę stanowisko dotyczące opodatkowania ww. wyrobów 7% stawką VAT jest błędne. Opodatkowanie według powyższej stawki ma zastosowanie w odniesieniu do wyrobówciastkarskich świeżych o symbolu PKWiU 15.81.1. zgodnie z poz. 25 załącznika nr 3 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zmian.). Ustalony przez Spółkę 2 miesięczny okres przydatności do spożycia nie daje podstawy do zaliczenia przedmiotowych produktów do wyrobów świeżych lecz do wyrobów o przedłużonej trwałości. W kwestii tej Główny Urząd Statystyczny wyraził stanowisko w piśmie z dnia 14.10.1996 r. znak: SRI-DK-1336/96 wskazując, iż w rozumieniu klasyfikacji SWW za wyroby ciastkarskie trwałe uważa się wyroby, których okres przydatności do spożycia wynosi co najmniej 30 dni.Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług nie definiuje pojęcia wyroby ciastkarskie świeże, natomiast zgodnie z wyjaśnieniami zawartymi w części III załącznika do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20.01.2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) (Dz. U. Nr 33 poz. 289 ze zm.) podklasa 15.81.B „Produkcja wyrobów ciastkarskich świeżych" obejmuje produkcję świeżych (do bezpośredniego spożycia) ciast, ciastek, ciastek owocowych, tortów itp.Uwzględniając powyższe w ocenie Naczelnika tut. Urzędu w odniesieniu do wyrobów będących przedmiotem zapytania zastosowanie znajdzie podstawowa stawka VAT tzn. 22%.Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
W dacie wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj