Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZI/443-261/KO/05
z 27 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZI/443-261/KO/05
Data
2005.06.27



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

Ordynacja podatkowa --> Przepisy ogólne --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
częstotliwość wykonywania usług
faktura VAT
faktura zbiorcza
obowiązek podatkowy
usługi szkoleniowe


Pytanie podatnika
Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż na podstawie zawartej umowy świadczy Pani usługi w zakresie ustawicznego kształcenia dorosłych. Klient kontraktuje kursy, które przeważnie trwają kilka dni roboczych (od 2 do 5 dni). Poszczególne kursy oznaczone są konkretnymi nazwami i symbolami, różnią się również materiałem szkoleniowym. Cena usługi obejmuje przeprowadzenie całego szkolenia.W związku z powyższym wystąpiła Pani z wnioskiem o wydanie interpretacji w trybie art. 14a – Ordynacji podatkowej w zakresie wystawiania faktur dokumentujących wykonanie ww. usług – czy usługi tego typu można fakturować raz w miesiącu, traktując je jako usługi ciągłą?Zdaniem Strony, wykonana usługa (szkolenie) ma określoną datę rozpoczęcia i zakończenia, cenę jednostkową i należy ją udokumentować fakturą w ciągu 7 dni od jej zakończenia.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa /Dz. U. 137 poz. 926 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym dnia 07 czerwca 2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego za prawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza co następuje:

W myśl art. 4 Ordynacji podatkowej obowiązkiem podatkowym jest wynikająca z ustaw podatkowych nieskonkretyzowana powinność przymusowego świadczenia pieniężnego w związku z zaistnieniem zdarzenia określonego w tych ustawach.

Na gruncie ustawy VAT zasady powstania obowiązku podatkowego regulują przepisy art. 19 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535 oraz Nr 14, poz. 113/.

Co do zasady, zgodnie z art. 19 ust. 1 obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Wyjątki od tej reguły zostały określone w przepisach art. 19 ust. 2 – 21 ustawy o VAT.

W praktyce podstawowe znaczenie dla określenia momentu powstania obowiązku podatkowego ma art. 19 ust. 4 ww. ustawy zgodnie z którym, jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinno być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwila wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Przepis powyższy koresponduje z przepisami art. 106 ustawy o VAT, z którego wynika, iż podatnicy podatku od towarów i usług, obowiązani są wystawiać fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniami określonymi w przepisie.

Do określenia momentu powstania obowiązku podatkowego przy świadczeniu usług odniósł się Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 5 lutego 2002r. (I S.A./Wr 1586/97) stwierdzając, iż „o tym, czy dana usługa została faktycznie wykonana, decyduje jej charakter. O charakterze i o dacie jej wykonania decydują strony umowy cywilnoprawnej, z wyjątkiem sytuacji, gdy moment ten określa powszechnie obowiązujący przepis prawa regulujący zasady wykonywania danego rodzaju usług.”

W związku z powyższym, dla określenia momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczonych przez Panią usług (kursy szkoleniowe) zastosowanie znajduje przepis art. 19 ust. 4 ustawy o VAT, zgodnie z którym faktura dokumentująca przedmiotowe usługi powinna być wystawiona z chwilą wykonania usługi lub do 7 dnia, licząc od dnia jej wykonania.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit a ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej /Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zm./ wniesienie z a ż a l e n i a podlega opłacie skarbowej w wysokości 5 zł. oraz od załączników po 0,50gr.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj