Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZI/443-249/KO/05
z 28 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZI/443-249/KO/05
Data
2005.06.28



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
kasa rejestrująca
posiadanie
usługi taksówkowe


Pytanie podatnika
Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż świadczy Pan usługi taksówki osobowej. Jest Pan posiadaczem dwóch kas fiskalnych, jedną nabytą z w 2003r., w drugą w 2005r.. Z tytułu nabycia pierwszej kasy otrzymał Pan zwrot wydatkowanej kwoty na zakup kasy z tutejszego urzędu. W związku ze zmianą korporacji w 2005r. zakupił Pan nową kasę, którą wykorzystuje Pan w swojej działalności, natomiast kasę zakupioną w 2003r. użytkuje Pan jako urządzenie rezerwowe. W związku z powyższym wystąpił Pan z wnioskiem o wydanie interpretacji w trybie art. 14a - Ordynacji podatkowej w zakresie możliwości pozostawienia kasy fiskalnej, która została zakupiona w 2003r., a obecnie nie jest wykorzystywana do prowadzonej działalności gospodarczej? Na tle powyższych okoliczności Strona konstytuuje stanowisko, iż posiada prawo do posiadania kasy fiskalnej do momentu rozpoczęcia świadczenia usług taksówką osobową samodzielnie.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /Dz. U. 137 poz. 926 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym dnia 01 czerwca 2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego za prawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535 oraz z 2005r. Nr 14, poz. 113/podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Od dnia 01.01 2004r. na mocy przepisu § 1 pkt.1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 lutego 2003r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących /Dz. U. Nr 35 poz. 293/ podatnicy prowadzący usługi przewozu osób i ładunków taksówkami osobowymi obowiązani byli do prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas o przeznaczeniu specjalnym.

W związku z obowiązującymi przepisami art. 29 ust. 2c i 3 pkt 1a ustawy z dnia 08.01.1993r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym urząd skarbowy dokonał zwrotu kwoty, wynikającej z przepisów wydatkowanej w 2003r. na zakup przedmiotowej kasy rejestrującej.

W myśl przepisu art. 111 ust. 6 ustawy o VAT podatnicy są obowiązani do zwrotu odliczonych lub zwróconych im kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących, w przypadku gdy w okresie 3 lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania zaprzestaną ich używania lub nie dokonują w obowiązującym terminie zgłoszenia kasy do obowiązkowego przeglądu technicznego przez właściwy serwis, a także w przypadkach naruszenia warunków związanych z odliczeniem tych kwot, określonych w przepisach wydanych na podstawie ust. 7 pkt 1.

Ponadto, zgodnie z § 11 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004r. w sprawie kas rejestrujących /Dz. U. z 2004r. Nr 173, poz. 2706/ ww. zwrotu należy dodatkowo dokonać w przypadkach gdy Podatnicy: zaprzestaną działalności; nastąpi otwarcie likwidacji; zostanie ogłoszona upadłość; nastąpi sprzedaż przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału); dokonują odliczenia z naruszeniem warunków, o który mowa w § 7 i 8.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług przewidują możliwość posiadania przez Podatnika rezerwowej kasy rejestrującej. Powyższe wynika z art. 111 ust. 3, zgodnie z którym, "jeżeli z przyczyn niezależnych od podatnika nie może być prowadzona ewidencja obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, podatnika jest obowiązany ewidencjonować obroty i kwoty podatku należnego przy zastosowaniu rezerwowej. W przypadku gdy ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu rezerwowej kasy rejestrującej kasy rejestrującej jest niemożliwe, podatnik nie może dokonywać sprzedaży".

W świetle powołanych przepisów należy uznać, iż nie ma Pan obowiązku zwrotu zwróconej przez urząd kwoty, wydatkowanej w 2003r. na zakup kasy rejestrującej. Powyższe wynika z faktu, iż nadal prowadzi Pan działalność gospodarczą świadcząc usługi taksówki osobowej oraz przedmiotowa kasa służy Panu jako urządzenie rezerwowe.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit a ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej /Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zm./ wniesienie z a ż a l e n i a podlega opłacie skarbowej w wysokości 5 zł. oraz od załączników po 0,50gr.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj