Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZI/423/253/MJ/05
z 16 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZI/423/253/MJ/05
Data
2005.06.16



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
masa spadkowa
odszkodowania
spadkobiercy
zwolnienia podmiotowe


Pytanie podatnika
Czy w opisanej sytuacji otrzymane odszkodowanie podlega opodatkowniu podatkiem dochodowym?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, 216 § 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zmian.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

postanawia

uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym w dniu 1.06.2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w części dotyczącej opodatkowania odszkodowania podatkiem dochodowym, jako nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w 2004r. otrzymał Pan jako jeden ze spadkobierców odszkodowanie od Ministerstwa Gospodarki i Pracy w wysokości 45.370,62 zł. Odszkodowanie to zostało zrealizowane przez Ministerstwo Skarbu Państwa w związku ze stwierdzeniem nieważności decyzji ma podstawie, których przejęto na własność Państwa przedsiębiorstwo pod nazwą Y. Odszkodowanie to zostało wypłacone wskutek postępowania spadkowego po zmarłych rodzicach.

Zdaniem Pana w opisanej sytuacji, wypłacone na Pana rzecz odszkodowanie będzie korzystało ze zwolnienia od podatku dochodowego.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza co następuje:

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26.07.1991r o podatku dochodowy od osób fizycznych /j.t. Dz. U. z 2000r Nr 14 poz. 176 z póżn. zmian./ w brzmieniu obowiązującym w 2004r., wolne od podatku dochodowego są : otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem :

a. określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę,

b. odpraw pieniężnych wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników,

c. odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym,

d. odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji,

e. odszkodowań za szkody dotyczące składników majątkowych związanych z prowadzona działalnością gospodarczą,

f. odszkodowań za szkody dotyczące składników majątkowych związanych z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane na zasadach, o których mowa w art. 27 ust. 1,

g. odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód.

W omawianej sprawie przepis art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym nie ma zastosowania, gdyż podstawę prawną do jego wypłaty stanowi przepis art. 160 § 1 ustawy z dnia 17 marca 1980r. Kodeksu postępowania administracyjnego, w brzmieniu obowiązującym przed 1 września 2004r. (przed jego uchyleniem).

Zgodnie z tym przepisem, stronie, która poniosła szkodę na skutek wydania decyzji z naruszeniem przepisu art. 156 § 1 powołanej ustawy, albo stwierdzenia nieważności takiej decyzji, służy roszczenie o odszkodowanie za poniesioną rzeczywistą szkodę, chyba że ponosi ona winę za powstanie okoliczności wymienionych w tym przepisie.

Na podstawie art. 160 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego do odszkodowania stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego, z wyłączeniem art. 418 tej ustawy. Natomiast art. 361 Kodeksu cywilnego określa, że zobowiązany do odszkodowania ponosi odpowiedzialność tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego szkoda wynikła. W powyższych granicach, w braku odmiennego przepisu ustawy lub umowy, naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

Cytowane przepisy regulują tylko możliwość wystąpienia strony o odszkodowanie w związku ze stwierdzeniem nieważności decyzji oraz zakres roszczeń odszkodowawczych, a nie wskazują wprost wysokości odszkodowania lub zasad jego ustalania.

Ponadto z decyzji Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 2 grudnia 2004r. wynika, że zostało Panu przyznane odszkodowanie za szkodę rzeczywistą, poniesioną na mieniu ruchomym i na majątku nieruchomym stanowiącą szkodę w rozumieniu art. 160 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego oraz odszkodowanie za utracone korzyści. Odszkodowanie to zostało wypłacone w związku ze stwierdzeniem nieważności decyzji, na podstawie których przyjęto na własność Państwa przedsiębiorstwo Y - na wniosek odszkodowawczy wniesiony przez uprawnione strony. Jak wynika z decyzji Ministra Gospodarki i Pracy, wysokość tego odszkodowania została ustalona na podstawie elaboratów rzeczoznawców majątkowych ze Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego w Warszawie.

Zatem w świetle powyższego otrzymane przez Pana odszkodowanie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie organ podatkowy informuje, że powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj