Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta
PP/443-17/2005/MJ/9699
z 30 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-17/2005/MJ/9699
Data
2005.03.30



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług


Słowa kluczowe
kontrahent zagraniczny
majątek ruchomy
miejsce wykonywania
samochód ciężarowy
stawki podatku
świadczenie usług


Pytanie podatnika
Według jakiej stawki podatku od towarów i usług należy opodatkować naprawę samochodów ciężarowych będących własnością kontrahentów zagranicznych dokonywanych na terytorium Polski?


Postanowienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 stycznia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 25.02.2005 r. w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, że:

przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25.02.2005 r. do tut. Organu podatkowego wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie prawidłowego opodatkowania usługi świadczonej na ruchomym majątku rzeczowym na rzecz kontrahenta zagranicznego zidentyfikowanego dla celów handlu wewnątrzwspólnotowego.

Podatnik stoi na stanowisku, iż powinien opodatkować wykonaną usługę wg stawki 22%.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Nowa Huta po przeanalizowaniu przedstawionegostanu faktycznego wyjaśnia, co następuje:

Usługi naprawy samochodu ciężarowego - ciągnika siodłowego należy zakwalifikować do usług na ruchomym majątku rzeczowym.

Na podstawie art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym — miejscem ich świadczenia (opodatkowania) tych usług jest miejsce, gdzie usługi te są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28.

Zgodnie z art. 28 ust. 7 i 8 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku usług, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d czyli usług na ruchomym majątku rzeczowym (w tym serwisowych), świadczonych dla nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od towarów i usług lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane - miejscem świadczenia (opodatkowania) usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer, pod warunkiem, że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały faktycznie wykonane.

W przypadku, gdy usługodawcą jest podatnik podatku od towarów i usług, powyższą zasadę stosuje się, jeżeli towary po wykonaniu usług zostaną niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od daty wykonania na nich usług, wywiezione poza terytorium kraju (Polski).

Powyższe unormowania dotyczą sytuacji, gdy podatnik posiada dokumenty z których jednoznacznie wynika, że towary na których świadczone były usługi zostaną wywiezione z Polski w ciągu 30 dni od wykonania na nich usług.

Reasumując, w opinii tut. organu podatkowego w sytuacji, gdy Podatnik nie posiada dokumentów potwierdzających wywóz tych towarów poza terytorium kraju, za miejsce świadczenia tych usług należy przyjąć miejsce ich wykonania. W przedmiotowej sprawie miejscem opodatkowania będzie terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i w związku z powyższym wykonane usługi podlegać będą opodatkowaniu wg stawki podstawowej, tj. 22%.

Powyższa interpretacja:

- dotyczy stanu przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.

- nie jest wiążąca dla podatnika wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:

Na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, ul. Wadowicka 10 za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta, w terminie 7 dni licząc od daty jego doręczenia - zgodnie z art. 236 ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj