Interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi
PB I-3/4117/IN-27/II SŁ-B/2005/KA
z 15 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB I-3/4117/IN-27/II SŁ-B/2005/KA
Data
2005.07.15



Autor
Izba Skarbowa w Łodzi


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście


Słowa kluczowe
opodatkowanie dochodów
przychód z działalności wykonywanej osobiście
syndycy


Pytanie podatnika
Czy do dochodów osiąganych przez syndyka można stosować jednolitą, 19% stawkę podatku dochodowego?


Działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. -Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 11 maja 2005 r. na postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź - Bałuty Nr I/415 - 29 - 63/05/ZDB wydane w dniu 02.05.2005 r., odmawia zmiany w/w postanowienia.

Z dokumentacji podatkowej zgromadzonej w sprawie wynika, iż w dniu 14.03.2005 r. wystąpiła Pani do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź - Bałuty z wnioskiem o wydanie interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.
Pani wątpliwości powstały na tle następującego stanu faktycznego:
W 2004 r., niezależnie od usług prawnych świadczonych w Kancelarii Adwokackiej, wykonywała Pani osobiście czynności zlecone przez sąd - jako syndyk masy upadłości.
W związku z interpretacją Ministra Finansów z dnia 30.12.2004 r. - w sprawie stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r., o podatku od towarów i usług do czynności świadczonych przez syndyków sprawujących swoje funkcje w postępowaniu upadłościowym na podstawie postanowienia sądu upadłościowego - od miesiąca stycznia 2005 r. włączyła Pani w zakres dotychczasowej działalności gospodarczej w/w usługi.
W chwili obecnej zakres prowadzonej przez Panią działalności obejmuje zatem dwa rodzaje usług tj.: ściśle prawnicze oraz usługi syndyka.
W wystosowanym do Naczelnika Urzędu Skarbowego wniosku o interpretację przepisów prawa, wyrażony został pogląd, iż do uzyskiwanych przez Panią dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej możliwe jest zastosowanie jednolitej - 19% stawki podatku dochodowego od osób fizycznych.

Organ podatkowy pierwszej instancji w wydanym w dniu 2 maja 2005 r., postanowieniu nr I /415 - 29 - 63/05/ZDB nie podzielił zajętego przez Panią stanowiska w niniejszej sprawie, uznając iż uzyskiwane przez syndyka przychody należy zakwalifikować jako przychody z wykonywanej osobiście przez podatnika działalności, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 13 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176).

W złożonym do Dyrektora Izby Skarbowej zażaleniu na powyższe postanowienie, wniosła Pani o zmianę zaskarżonego rozstrzygnięcia i udzielenie interpretacji potwierdzającej możliwość zastosowania jednolitej 19% stawki podatku do uzyskiwanych przez Panią dochodów z tytułu usług adwokackich i usług syndyka masy upadłości świadczonych w ramach jednej działalności gospodarczej.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, po przeanalizowaniu dokumentacji podatkowej zgromadzonej w sprawie oraz obowiązujących przepisów prawa podatkowego, zważył co następuje.

Zgodnie z dyspozycją przepisu art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), organ odwoławczy w drodze decyzji zmienia albo uchyla postanowienie wydane przez naczelnika urzędu skarbowego jeżeli uzna, że zażalenie podatnika zasługuje na uwzględnienie.

Dokonując rozstrzygnięcia w niniejszej sprawie należy w punkcie wyjścia podkreślić, iż na gruncie przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), przychody uzyskiwane przez syndyka należy jednoznacznie zakwalifikować jako przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w przepisie art. 13 pkt 6 tej ustawy. W myśl w/w przepisu, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 uważa się przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej lub samorządowej, sąd lub prokurator na podstawie właściwych przepisów zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym lub administracyjnym oraz płatników z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 10 i inkasentów należności publicznoprawnych a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej z wyjątkiem przychodów o których mowa w pkt 9.
Regulacje prawne odnoszące się do zasad oraz sposobu powoływania syndyka masy upadłości reguluje wprost ustawa z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. Nr 60, poz. 535 ze zm.). Analizując treść ustawy, należy podkreślić, iż syndyka powołuje sąd po ogłoszeniu upadłości do wykonywania czynności w ramach postępowania upadłościowego. Powierzonym syndykowi przez ustawodawcę zadaniem jest przede wszystkim zarządzanie majątkiem upadłego oraz wykonywanie czynności przy likwidacji tego majątku. Syndykowi przysługuje prawo do wynagrodzenia za swoje czynności odpowiadające wykonywanej pracy w tym również prawo do zaliczek orzekanych przez sędziego komisarza /art. 162 i 166 Prawa upadłościowego/.
Powyższe regulacje, dają pełną podstawę do przyjęcia, iż wypłacane syndykowi należności z tytułu świadczonych przez niego usług, stanowią na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody z działalności wykonywanej osobiście a to z uwagi na okoliczność, iż sposób powoływania syndyka oraz będącą następstwem tego powołania działalność całkowicie wypełnia hipotezę przepisu art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym.

W tym miejscu należy podkreślić, iż pismo Ministerstwa Finansów z dnia 30.12.2004 r. Nr PP10 - 812 - 1022/04/MF/3545/, na które powołuje się Pani w treści złożonego do Dyrektora Izby Skarbowej zażalenia, traktowało o odpowiednim stosowaniu do czynności świadczonych przez syndyka sprawującego swoje funkcje w postępowaniu upadłościowym przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535). Regulacja prawna znajdująca się w tej ustawie, wprowadza własną, autonomiczną definicję pojęcia - działalność gospodarcza - różną od tej, która funkcjonuje na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Niezależnie jednak od powyższego, w urzędowej interpretacji przepisów prawa podatkowego dokonanej przez Ministra Finansów w w/w piśmie wyraźnie przesadzono, iż "...przychody uzyskiwane przez syndyka są kwalifikowane jako przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych".



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj