Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów
US38/443/192/04/2005/MK
z 31 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US38/443/192/04/2005/MK
Data
2005.01.31



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania


Słowa kluczowe
samodzielna działalność gospodarcza
stawki podatku
umowa zlecenia
zmiana właściwości urzędu skarbowego


Pytanie podatnika
Dot. opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności wykonywanych na podstawie umów o dzieło i umów zlecenia.


Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę wynika, iż wykonuje ona „wolny zawód” na podstawie zawieranych umów zleceń lub umów o dzieło. Zdaniem Strony obowiązek zarejestrowania się dla potrzeb podatku od towarów i usług powstaje po przekroczeniu narastająco przychodu w wysokości 10.000 euro.

Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy z dn. 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (dz. U. nr 54, poz. 535) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Natomiast w ust. 2 w/w przepisu, przez działalność gospodarczą dla potrzeb niniejszej ustawy rozumie się wszelką działalność producentów handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Jednocześnie w ust. 3 pkt 3 tej ustawy stwierdza się, iż za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą nie uznaje się: czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonywanych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.

Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 3 pkt 3, dla uznania, iż działalność wykonywana osobiście nie jest samodzielną działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, konieczne jest, aby pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym czynności o którym mowa wyżej – istniały więzy prawne tworzące stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecone czynności. Ponadto z przepisu wynika, iż te prawne więzy tworzące stosunek prawny dotyczyć muszą warunków wykonywanych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.

Z przedstawionego stanu faktycznego nie wynika, jakie regulacje zawierają umowy o dzieło czy umowy zlecenia, w ramach których Strona świadczy swoje usługi. Jednakże, jeżeli zawierana umowa zlecenia lub umowa o dzieło nie reguluje wszystkich kwestii określonych w art. 15 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, usługi wykonywane w jej ramach będą uznane za działalność gospodarczą i tym samym będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Odnośnie zaś zastosowania prawidłowej stawki podatku od towarów i usług w wykonywaniu czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem wykonywanych na podstawie zawartych umów zleceń lub umów o dzieło, tut. organ podatkowy zauważa, iż identyfikacja świadczonych usług następuje poprzez klasyfikacje statystyczne, zaś obowiązek prawidłowego zaklasyfikowania wykonywanych czynności ciąży na podatniku. Dopiero po właściwym zaklasyfikowaniu wykonywanych czynności należy skorzystać z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, przy czym zgodnie z art. 41 tej ustawy stawka podatku wynosi 22%, chyba że ustawodawca jednoznacznie dane towary lub usługi wyłączył, zwolnił z tego opodatkowania lub przydzielił stosowanie stawek obniżonych.Ponadto Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa – Ursynów informuje, iż zgodnie z art. 113 ust. 1 w/w ustawy zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Zgodnie zaś z art. 113 ust. 9 w/w ustawy podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określonych w art. 5 w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty określonej w ust. 1 lub w ust. 8..

Jeżeli rozpoczęcie wykonywania czynności opodatkowanych nastąpiło w miesiącu w trakcie roku podatkowego, więc zastosowanie znajdzie z art. 113 ust. 9 w/w ustawy.

Ponadto z art.113 ust. 14 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż Minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia w terminie do 31 grudnia poprzedzającego rok podatkowy, kwotę, o której mowa w ust.1, obliczoną według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 100zł. Naczelnik tut. Urzędu informuje, iż kwota odpowiadająca 10.000 euro, uprawniająca do zwolnienia od podatku od towarów i usług wynosi w 2004r. - 43.800zł.

A zatem jeżeli w poprzednim roku podatkowym podatniczka nie przekroczyła kwoty 10.000 euro (tj. 43.800zł) jest zwolniona od podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj