Interpretacja Urzędu Skarbowego w Prudniku
PP-406/26/AZ/05
z 18 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-406/26/AZ/05
Data
2005.07.18



Autor
Urząd Skarbowy w Prudniku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
opodatkowanie
podatek od towarów i usług
podstawa
sprzedaż gruntów
sprzedaż nieruchomości
zwrot nakładów


Pytanie podatnika
Co stanowi podstawę opdatkowania w przypadku sprzedaży gruntu zabudowanego garażem , wybudowanym przez nabywcę gruntu z własnych środków.


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art.14a §1 i §4 oraz art.216 §1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. Nr 8 poz.60 z 2005 r), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Prudniku uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione w piśmie nr G.X-72241-26/02 z dnia 06.05.2005r (data wpływu 2005.05.13) o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej określenia podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży zabudowanej nieruchomości.

U Z A S A D N I E N I E

Na podstawie art.14a §1 cytowanej w sentencji ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta, jest obowiązany do udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego stosownie do art.14a §4 Ordynacji podatkowej - następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Pismem nr G.X-72241-26/02 z dnia 06.05.2005r (data wpływu 2005.05.13) Urząd Wasz wystąpił z zapytaniem, czy przy sprzedaży nieruchomości zabudowanej garażem należy naliczyć podatek VAT od ceny garażu.

Z przesłanego pisma wynika, iż Urząd Wasz dokonuje zbycia nieruchomości gruntowej na której położony jest garaż. Nabywca nieruchomości wybudował przedmiotowy garaż na własny koszt na dzierżawionym od gminy gruncie. Powyższa nieruchomość zbywana jest za cenę gruntu i garażu z zaliczeniem na poczet tej ceny wartości nakładów poniesionych przez nabywcę na wybudowanie garażu zgodnie z zarządzeniem Burmistrza........... Mając na uwadze, że wartość nakładów równa jest wartości garażu, urząd dostanie jedynie kwotę odpowiadającą cenie gruntu.

Zdaniem Waszego Urzędu zgodnie z art.29 ust.4 ustawy o VAT "obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur" więc podatkiem VAT objęta powinna być jedynie kwota stanowiąca cenę gruntu.

Odpowiadając na wyżej przedstawione zagadnienie, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Prudniku informuje co następuje:

Zgodnie z art.5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów, przez którą rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W myśl zaś art.2 pkt 6 wyżej cytowanej ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które wymienione są w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z treścią art.29 ust.5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r, w przypadku dostawy budynku lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Podstawą opodatkowania zgodnie z art. 29 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług jest obrót, z zastrzeżeniem ust.2-22, art.30-32, art.119 oraz art.120 ust.4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

To jak ustalona zostanie wartość transakcji i czy składać się na nią będzie wartość gruntu i wartość budynku nie leży w gestii tut. organu podatkowego, a wynika z przepisów cywilnoprawnych i umowy zawartej przez strony transakcji. W myśl bowiem k.c. wzniesienie budynku lub innego urządzenia trwale związanego z gruntem powoduje, zgodnie z zasadą superficies solo cedit, że właściciel gruntu staje się właścicielem wzniesionego budynku lub innego urządzenia. Przepis art.231 nie wprowadza odstępstwa od tej zasady, a jedynie stanowi źródło roszczeń. I tak w myśl art.231 § 1 k. c. posiadaczowi przysługuje roszczenie jakim jest możliwość żądania przeniesienia na niego własności gruntu zajętego pod budowę, a odrębną sprawą będzie potrącenie z kwoty do zapłaty roszczenia o zwrot nakładów posiadaczowi (kompensata wzajemnych płatności).

Z kolei źródłem powstania roszczenia z art.231 § 2 jest zabudowa cudzego gruntu, pociągająca za sobą powstanie roszczenia także dla właściciela zabudowanego gruntu. Może on żądać, aby dokonujący zabudowy nabył od niego własność działki za odpowiednim wynagrodzeniem, lecz w sytuacji, gdy posiadacz nie występuje z roszczeniem z art.231 § 1 wynagrodzenie z tego tytułu mieści się w definicji "świadczenia usług" zawartej w art. 8 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług , bowiem jest nią każde świadczenie niebędące dostawą towarów. Wynagrodzenie to mające charakter majątkowy podlega opodatkowaniu według stawki 22%. W tych okolicznościach odrębnie należałoby dokonać dostawy samego gruntu.

Jeżeli przedmiotem dostawy będzie sam grunt bez budynków lub budowli trwale z gruntem związanych, to taka czynność będzie podlegała również opodatkowaniu według podstawowej stawki VAT w wysokości 22% (art. 41 ust. 1 ww. ustawy).Natomiast sprzedaż gruntu wraz z posadowionym na nim garażem , sklasyfikowanym w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 1242 - jako budynki garaży, to zastosowanie będzie miał przepis art.29 ust.5 ustawy o podatku od towarów i usług, tzn. iż z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Grunt zatem będzie podlegał również opodatkowaniu według podstawowej stawki VAT w wysokości 22% (art.41 ust.1 ww. ustawy).

Jednocześnie należy wskazać, że niniejsza informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień obowiązywania ww. przepisów w zakresie podatku od towarów i usług.

Zmiana któregokolwiek z elementów stanu faktycznego, bądź zmiana przepisów może mieć wpływ na zmianę zakresu obowiązków podatnika.

Stosownie do treści art.14b §1 Ordynacji podatkowej: interpretacja o której mowa w art.14a §1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ podatkowy nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany lub uchylenia postanowienia, o którym mowa w art.14a §4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Zgodnie z art.14b §2 Ordynacji podatkowej interpretacja, o której mowa w art.14a §1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w §5.

Na niniejsze postanowienie w trybie art.14a §4 i art.236 ustawy Ordynacja podatkowa przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Tutejszego Urzędu wniesione w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia - art.236 §2 pkt.1 Ordynacji podatkowej.

Zażalenie zgodnie z art.222 w związku z art.239 Ordynacji podatkowej powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Jednocześnie tutejszy organ podatkowy informuje, że zgodnie z art.1 ust.1 pkt.1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000r o opłacie skarbowej (tekst jednolity Dz.U.Nr 253 poz.2532 ) zażalenie podlega opłacie skarbowej. Wysokość stawek tej opłaty określona została w załączniku do ww. ustawy i wynosi 5 zł od podania oraz 50 gr. od każdego załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj